Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Folytatták az esést az amerikai részvényindexek, tűzvonalban a nyersanyagtermelő cégek árfolyama (Dow -1,1%; S&P -0,9%; Nasdaq -0,5%).
- A nyersanyagárak zuhanása rányomta a bélyegét a tegnapi kereskedésre. Az Exxon Mobil árfolyma 2,6%-ot esett, a Chevroné pedig 2%-ot, és így már sokadik napja a Dow leggyengébb szereplőinek számítanak.
- Az EKB az áprilisi 0,25% pontos emelés után ezúttal szinten tartotta az alapkamatot, Trichet pedig üzent a piacoknak, hogy vélhetően júniusban sem folytatódik az emelés. Ez hűtötte az euró erősödésére spekulálókat, ami a dollár jelentős erősödéséhez vezetett, ami szintén negatívan érintette a részvénypiacokat.
- Nem segítette a piacokat, hogy váratlanul magasra szökött a friss munkanélkülisegély-kérelmek száma a múlt héten. A korábban 429 ezer beadott kérelmet múlt héten 474 ezer követte, míg az elemzők 410 ezerre számítottak. A tartósan munkanélküliek száma is a vártnál magasabb 3.733 ezer főre emelkedett.
- A tegnap publikáló vállalatok is felemás eredményt hoztak. Az AIG és a Kraft is zárás után tette közzé negyedéves gyorsjelentését.
- Az AIG 1,3 dolláros részvényenkénti profitja a vártnak megfelelően alakult, a gyorsjelentést azonban negatívan fogadta a piac. Az AIG árfolyama a zárás utáni kereskedésben további 1,7%-kal esett.
- A Kraft Foods azonban pozitív meglepetésről számolt be mind nettó profit, mind árbevétel soron. A zárás után publikáló cég árfolyama a napi esést 1,1%-os emelkedéssel enyítette a zárás utáni OTC piacon.
- Ma kerül nyilvánosságra a munkanélküliségi ráta és a foglalkoztatottság áprilisi alakulása. A kulcsfontosságú adatok erős piacmozgató hatással bírhatnak.
Olaj és arany:
- Szabadesésben veszített az értékéből a WTI kőolaj ára, és a 98,25 dollárt is megnézte tegnap, majd végül 8,7%-os mínuszban, 99,8 dolláron zárt. A Brent olaj ára 110 dollárra zuhant a tegnapi 124 dollár körüli szintről.
- Az esésben szerepet játszott, a korábban túlhevített árfolyam, a dollár tegnapi heves erősödése, valamint a 20 éves csúcshoz közelítő amerikai kőolajkészlet állomány.
- Az arany ára sem tudott szembemenni a nyersanyagpiaci trenddel. A nemesfém unciánkénti ára 1.462 dollárig esett tengap, de ma reggel már 1.484 dolláron kereskednek az arannyal.
Távol-Kelet:
- A legtöbb ázsiai index a negatív tartományban van. (Nikkei -1,4%, Shanghai +0,2%, Hang Seng -0,3%, Kospi -1,2%, All Ordinaries -0,3%).
- Nagyot esett a Nikkei, mivel a sok ünnepnap után volt mit behoznia az esésben. Erősödött a jen, ami nyomást gyakorolt az exportőrök árfolyamára (Panasonic -2,1%, Renesas -0,5%, Toyota -2,1%). Tovább esett a Sony (-2,2%), mivel a befektetők már árazzák a második hackertámadást.
- A Hong Kong-i indexet is a csökkenő nyersanyagárak húzták le (Cnooc -2,9%, PetroChina -1,1%). Üde színfoltot jelentett az indiai Sensex index, mely 1,2%-ot emelkedett, mivel az olajár csökkenésével enyhültek az inflációs félelmek. Ugyanakkor az indiai miniszterelnök gazdasági tanácsadója 9%-ról 8,5%-ra csökkentette az idei GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzését az inflációs veszélyre hivatkozva.
- Kína 2 millió jüanra pereli az Unilevert, mivel a vállalat utalt arra, hogy áremelésre készül, ami megnövelte az inflációs várakozásokat és ezért az emberek megrohamozták az üzleteket.
Devizák:
- Hatalmasat erősödött tegnap a dollár. Az 1,48 környékén kialakult tetőről indult lefelé az EUR/USD, és zárásban a 20 napos mozgóátlag alá 1,454-ig esett. A hajnali kereskedésben gyenge korrekciót láthattunk, 1,456-ig mászott vissza a kurzus. Támaszt 1,45-nél láthatunk.
- A kezdeti jenerősödés gyorsan megfordult, és egy nagy alsó kanócot hagyott az árfolyam. Az éjszakai kereskedésben folytatódott a japán fizetőeszköz gyengülése, és a tegnapi 79,5-ös mélypontról 80,5-ig korrekciózott az árfolyam.
- Enyhén gyengült tegnap a forint, de a reggeli kereskedésben stabilan tartja magát az EUR/HUF árfolyama 266 környékén.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Csúnya nagy öntés volt tegnap az olaj piacán. Ott is elszakadt a cérna, s sikerült cirka 10%-os esést összehozni a nap végére. Ráadásul az esés sem volt akármilyen, a nagy napközbeni esést este még egy nagy eladói hullám követte. Most konszolidálódik az olaj piaca, de a tegnapi eséssel megtört a február óta tartó erős emelkedő trend. Ezzel nincs is semmi baj, hiszen a valós trend emelkedő trendcsatornája a tavaly májusi lokális mélypontról indul, s most a 200 napos mozgóátlagnál, 89 dollárnál tartózkodik. Így úgy tűnik, hogy eddig fog szánkázni a WTI árfolyama, persze valószínűleg nem egy körben. Erre enged következtetni az öt napot eső ezüst árfolyama, amely ma már mintha konszolidációra, korrekcióra készülne. Az pedig fontos jel, mert valljuk meg, az ezüst indította el az esést. Vagyis az egy hete tartó mozgásokban az ezüstöt tekinthetjük a vezető instrumentumnak. Így érdemes figyelni a mozgását!