Nemzetközi hírek
USA:
- Kezdetben még enyhe mínuszban nyitottak a részvényindexek az USA-ban, később azonban a Philadelphiai Fed visszahozta a vevőket a piacra (Dow +0,2%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,2%). Az S&P 1.341 ponton tegnap is újabb csúcsot ért el, mely 2008 júniusa óta nem látott érték.
- A kezdeti óvatosságot a vártnál gyengébb munkapiaci jelentés, valamint a Közel-Keleten végigsöprő tüntetési hullám okozta.
- Az először munkanélküli segélyért folyamodók száma 25 ezer fővel, 410 ezer főre emelkedett múlt héten, a várt 400 ezerrel szemben.
- Az inflációs adat a vártnál nagyobb árdrágulást mutatott. Januárban 0,4%-kal emelkedtek a fogyasztói árak, szemben a várt 0,3%-kal. A maginfláció 0,2% lett, az előrejelzett 0,1%-kal szemben. A fogyasztói árindex év/év alapon 1,6% lett, ami május óta a legmagasabb érték. Az infláció emelkedésének hátterében az USA-ban is az élelmiszerárak illetve az üzemanyag drágulása áll.
- A hazai idő szerint 4 órakor megjelenő adatok már inkább pozitív képet festettek. A Philadelphiai Fed beszerzési menedzser indexe 35,9 pontra emelkedett, a várt 21 ponttal szemben. A Leading Indicators kompozit mutató 0,1%-kal emelkedett, a becsült 0,2%-kal szemben.
- Az Nvidia chip-gyártó vállalat is követte a Dell példáját. A cég szerdán zárás után a várakozásokat 40%-kal felülmúló negyedéves profitról számolt be. Tegnap 9,8%-ot emelkedett a technológiai vállalat részvényárfolyama.
- Ma indul a G-20 ülés Párizsban, melyen az egyik fő téma, a növekvő infláció, illetve a globális külkereskedelmi egyenlőtlenség lehet. Az elsősorban élelmiszer- és energiaár-vezérelt infláció az Eurózónában már 2,4%-ra gyorsult, ami túlnőtt az ECB 2%-os célján. Újra központi téma lehet tehát a rendkívül laza monetáris politika szigorítása, a kamatemelési ciklus kezdete.
Olaj és arany:
- A jó gazdasági kilátásoknak és a távol-keleti feszültségeknek köszönhetően megfordult a WTI árfolyama. A tegnapi 1,6%-os emelkedést követően, ma kissé korrigál az árfolyam, s 0,3%-os csökkenést mutat.
- Tovább száguld az arany. Az elmúlt napokban befejezte az október közepe óta tartó korrekciót, s egyre nagyobb erőre kap, amelyet segíthetnek a közel-keleti feszültségek, de ugyanígy a gazdasági fellendülésbe vetett hit is, hiszen ha sok az emberek pénze, akkor sok ékszert is vesznek. S bizony ez a legnagyobb felhasználása ezen nemesfémnek.
Távol-Kelet:
- A Shanghai Composite kivételével a pozitív tartományban vannak az indexek (Nikkei +0,1%, Hang Seng +1,1%, Shanghai -0,9%, Kospi +1,8%, All Ordinaries +0,1%).
- A jó hangulat hátterében állhatott, hogy Tajvan 6,92%-os negyedik negyedéves GDP növekedésről számolt be, mely jócskán felülmúlta a 6,48%-os várakozásokat.
- A jen erősödött, így a japán exportőrök alulteljesítőek voltak (Toyota -0,8%, Nissan -0,4%, Sony -0,7%). Nyomás alá kerültek a bankok is (Mizuho Financial Group -1,1%, Nippon Steel -1,0%). Ma látott napvilágot a Bank of Japan legutóbbi kamat-meghatározó ülésének jegyzőkönyve, melyből kiderült, hogy a jegybankárok optimistán látják a jövőt és mérsékelt ütemű talpra állásra számítanak. Ez megmentette a japán indexet attól, hogy a negatív tartományba csússzon.
- Sydney-ben az ANZ Bank 2,4%-ot esett, mivel negyedéves eredménye „csak" megfelelt a várakozásoknak. A szörffelszereléseket gyártó Billabong 6,9%-kal száguldott felfelé, miután a javuló amerikai keresletnek köszönhetően megemelte éves várakozásait.
Devizák:
- A tegnapi kereskedés során valamelyest tovább gyengült a dollár, és a 20 napos mozgóátlag állította meg az emelkedést (1,36).
- A japán jen visszazuhant a 83,5-ös támasz alá, megtorpant a korábbi emelkedés. Számítani lehet a jen további erősödésére, támasz 82,5 környékén található.
- Erősödött tegnap a forint, a 269-es támasz közelében mozog a reggeli órákban az árfolyam.
Határidős piacok:
- Kis emelkedés az amerikai határidős részvényindexben.
Erste kommentár
Egymást tiporják a gáztermelő cégek, hogy előre eladják gázkészleteiket az USA-ban. Tavaly a várható éves termelésük 49%-át adták el előre. Idén viszont már 54%-nál tartanak, ugyanis nem nagyon számítanak gázáremelkedésre, sőt idén eddig 11%-kal csökkent az amerikai gáz ára. Ez elsősorban az ún. pala gáz kitermelésnek köszönhető, amelynek költsége nagyot csökkent az elmúlt években. Sőt az áramtermelés 23%-a szintén gáz alapú, így olcsó a gáz és az áram, míg az olaj relatíve drága. Persze nem véletlen hogy a WTI, amit csak az USA-ban tudnak eladni szintén alacsony áron forog a világ más részein kitermelt olajhoz képest. Ugyanis az erőművek általában mind a két alapanyaggal, gázolajjal és gázzal is működnek. Persze most minden áramtermelő, akinek van egy kis esze, gázzal fűti az erőművet, s így jóval kisebb a kereslet az olajtermékek és így az olaj iránt. Így történhetett az, hogy az olajtárolók gyakorlatilag csordultig megteltek, s most szinte eladhatatlan a WTI. Mindenestre a gáz oldaláról úgy tűnik, hogy egyelőre nem lesz megoldás, hiszen valószínű, hogy az alacsonyan marad. Vagyis csak a szállítási gondok orvoslásával lehetne megoldani a WTI problémáját. Persze ha az olló túl nagyra nyílik a WTI és a Brent között, akkor már a drágább szállítási alternatívák is szóba jöhetnek, s ez nem engedi az ollót tovább nyílni.
Rövid hírek
- MOL: Az INA rijekai finomítója idén ősszel 30 napra részlegesen leáll. Teljes leállás 2013 tavaszán lesz. A rijekai finomító napi 90.000 hordó feldolgozói kapacitással rendelkezik. A cég szintén ősszel 40-45 napra tervezi leállítani a 44.000 hordós napi kapacitású sisaki finomítót is. A hír nem lesz hatással a MOL árfolyamára.