Mint ismeretes, nagy visszhangot és felháborodást keltett a New York-i bíró májusi döntése, mely szerint az olajipari multi ecuadori környezetszennyezéséről szóló Crude (2009) című dokumentumfilm anyagait felülvizsgálatra át kell adnia a kritizált vállalatnak.
Számos filmes és újságírói szakszervezet tiltakozó nyilatkozatokat tett közzé, amelyet világhírű dokumentumfilmesek írtak alá, mondván az amerikai alkotmány szólásszabadságot védő első kiegészítésébe ütközik a szemtanúk ily mértékű kiszolgáltatása. Ez ellehetetlenítené a bevállalós, merész, oknyomozó dokumentumfilmezés jövőjét is, hiszen ezután kevesebben lennének hajlandók leleplezni kétes kormányzati ügyeket és vállalati svihákságokat, annak tudatában, hogy személyazonosságukra könnyen fény derülhet.
Védve marad a 600 órányi anyag nagy része
A múlt héten a fellebbviteli bíróság módosította a döntést, és csak a vágatlan anyagok egy részének kiszolgáltatására kötelezte Berlingert. Ebbe a rendező már beleegyezett.
A Crude című film a Texaco ellen kollektív (lakossági) pert benyújtó ecuadori őslakosokról szól, akiknek egészségét -a film szerint- károsította, környezetét és ivóvizét pedig szennyezte a cég által folytatott olajkitermelés - többen bele is haltak a szövődményekbe. (A Texaco idővel beleolvadt a Chevronba.)
A bizalmassági megállapodással megszólaltatott alanyok továbbra is védelmet élveznek, Berlingernek javarészt az ecuádori bírósági tárgyalások felvételeit kell beszolgáltatnia, s ezek a nem-bizalmas (non confidential) kategóriába esnek. A cég e felvételekkel akarja bizonyítani, hogy etikátlan lépéseket tettek a vádlók ügyvédjei és a felbérelt szakértők - amivel a vállalat célja nem más, mint elérni, hogy megszűnjön az ellene folyó eljárás. A manhattani bíróság új határozatában megtiltotta továbbá, hogy a Chevron birtokába jutó anyagokat PR-célra is felhasználja, kizárólag a peres eljárással kapcsolatban vetheti be őket.