Milyen lesz egy új olajválság?

Életvitelünk és üzletmenetünk durva összeomlása az olajhiány miatt nem példa nélkül való: a 70-es években már történtek nemzetközi hatású olajválságok. Az egyre fogyó kőolajkészletek ismeretében milyen hasonló krízis lehetőségével kell számolnunk? És főleg mikor? A szakértők prognózisait elemezzük.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma a boltok polcain lévő áruk 95 százaléka olajszármazék vagy előállításához olajat használtak - és ez nemcsak a termékek szállítása miatt igaz. A leginkább "karbonintenzív" szektor a vegyipart és mezőgazdaságot magába foglaló agráripar. Egy kilogramm műtrágyához 1,4-1,8 liter olaj kell (az USA-ban évente 96 millió hordó olaj megy el e célra, ami több, mint az ország egy napi teljes olajfogyasztása). Egy autógumi legyártásához 25 liter olaj kell. Az olcsón kitermelhető kőolajkészletek azonban kifogyóban vannak.

Olajválságok

1973-ban az arab olajembargó -mely Izrael Nixon által beindított felfegyverzése ellen tiltakozott-, 1979-ben pedig az iráni forradalom miatt söpört végig olajválság a nyugati fogyasztói társadalmon. Az olaj ára többszörösére drágult, beköszöntött a "stagfláció", vagyis rémisztő infláció a stagnáló gazdaságban, ám ehhez köze volt annak is, hogy 1971-től már nem aranyalapú volt a dollár, és túl sokat nyomtattak belőle. Bár a tőzsde lejtmenetét nem kis részben a pánik okozta -hat hónappal azután is tartott, hogy az embargót feloldották-, az mégiscsak tény, hogy a nyugati országok krónikus benzinhiányban szenvedtek.

Valósággal kiürültek a nyolc sávos autópályák az Egyesült Államokban, ebben az autós közlekedésre tervezett államban (ahol még a nagyvárosi villamoshálózatokat is felszámolták a boom éveiben). A kormány bevezette a központi árszabályozást (1981-ig tartott), sebesség-korlátozást érvényesített a közlekedésben, limitálta az USA egyes államainak juttatandó kőolajmennyiséget. A hétvégi benzinárusítást beszüntető elnöki instrukcióra a kutak 90 százaléka reagált: három-zászlós rendszer jelezte a közeledő autóknak, hogy a kútnak van-e egyáltalán üzemanyaga, mivel '72 februárjában 20 százalékuk teljesen üres volt! 1976-ig a páros rendszámú autók páratlan számú napokon tankolhattak, a páratlanok páratlan számú napokon. A korlátozások miatt sztrájkoló és a munkát folytató teherautósofőrök között még lövöldözés is kitört.

Rendszeresek lettek az áramkimaradások, a tévéreklámokban Jack Lemmon és más sztárok korteskedtek az energiatakarékosság mellett, Oregon állam egyenesen betiltotta a karácsonyfaégők használatát. A hátrányos helyzetű lakásbérlők és tulajdonosok számára lakásszigetelés-támogatási programot indítottak, hogy így csökkentsék fűtési költségeiket.

Angliában a 9 százalékos olajhiány okán 3 napos munkaheteket tartottak. Hollandiában börtönbüntetést helyeztek kilátásba azoknak, akik túllépik a megengedett áramfogyasztást. Angliában, Németországban, Svájcban és Norvégiában vasárnaponként tilos volt repülni és hajózni. Az angol miniszterelnök arra kérte a polgárokat, hogy télen csak egy szobát fűtsenek.

Angliában a 9 százalékos olajhiány okán 3 napos munkaheteket tartottak. A GDP 3,9 százalékkal esett vissza, az amerikai GDP 1973-75 között 3,2 százalékkal csökkent.  Az USA-ban, Japánban és Európában 1979-81 között 13 százalékkal csökkent az olajfogyasztás (évi 6 százalékos átlag).

Az olaj "családfája"
A kőolaj hajdanvolt és ma is létező tengerek szerves üledékrétege és a benne lévő apró planktonok maradványa, mely bolygónk belsejének hőjében lebomlott. E -két viszonylag rövid időszakban, 90 és 150 millió éve keletkezett- fosszilis erőforrást nevezték már sok mindennek: a világgazdaság fekete vérének, sőt az "ördög ürülékének" is.

2008 utáni visszaesés

2008 nyarára 147(!) dollárra nőtt az olaj hordónkénti ára, vagyis több mint négyszeresére. Ez drasztikusabb drágulás, mint amit az 1973-as és 1979-as olajválságban tapasztaltak. 2008-ra a munkahelyi keresetekből 6 százalék ment olajra. 1980-ban ez 7-8 százalék volt.

A gazdaság visszaesése miatt tavaly az USA-ban 3,5 százalékkal esett vissza a gázolaj-fogyasztás, 6,5 százalékkal a dízel-vásárlás. Egymás után zárnak be az olajfinomítók: a kapacitás 3,8 százalékkal csökkent tavaly, idén várhatóan 5-8 százalékkal fog. 2009-ben 85 százalékos kihasználtsággal működtek e létesítmények, cégeik részvényei 2008-ban 69 százalékkal zuhantak, 2009-ben 22 százalékkal. Tulajdonosaik úgy vélik, ha vissza is állna a gazdaság a rendes kerékvágásba, az olajigény nem nőne ismét a régi szintre -ugyanis időközben törvényileg javították az amerikai gyártmányú autók motorjának üzemanyag-hatékonyságát és megkezdték térhódításukat a megújuló energiák.

A recesszió miatt 2008 óta 63 százalékot zuhant az olajár. Ez csökkenti az új olajmezők felderítését finanszírozó befektetéseket, csökkenti a jövőbeli olajellátást. A nem-konvencionális források (olajhomok, olajpala) kitermelése csak magas olajárnál gazdaságos.

Nyers(olaj) valóság

  • 1964-ben elérte a csúcsot az új olajlelőhelyek felfedezése.
  • 1981-ben az olajkitermelés meghaladta az új felfedezésének nagyságrendjét.
  • Napjainkban öt elfogyasztott hordó olajra jut csak egy hordónyi újonnan felfedezett olaj.
  • 2005-ben a világ 48 országa közül 33-ban csökkenő tendenciát mutatott az olajtermelés, állítja a Worldwatch Institute.
  • Az évmilliók során létrejött (szárazföldi) olaj nagy részét másfél évszázad alatt feléltük.
  • Évente 30,6 milliárd hordó (4869,1 milliárd liter) a globális olajfogyasztásunk. Ha ezt egybeöntenénk, egy kilométer széles, egy kilométer hosszú felhőkarcolót kapnánk, mely 4,5 kilométer magasan nyúlna az égbe. És évente 10 emelettel bővülne.

Olajhozam-csúcs jóslatok

Eleinte könnyebb és olcsóbb a kitermelés, mert az olajat a lenti gáznyomás sajtolja felszínre. De az olaj kitermelése miatt ez csökken, ezért víz mélybe juttatásával helyettesítik a nyomást. Ezzel hígul az olajmező tartalma, az olajhozam fokozatosan csökken, a tapasztalat szerint rendszerint igen gyorsan! Ez az úgynevezett "olajhozam-csúcs" jelenségének fizikai magyarázata. Amikor a vízhányad eléri a 70-80 százalékot, a mező összeomlik. (A legnagyobb olajmező, a szaúdi Ghawar kútjaiban 55 százalékos a vízhányad.) Ha már felszínre hozták a kitermelhető olajkészlet felét (vagyis a Gauss-görbe csúcsán vagyunk), utána az éves hozamok csökkenése elkerülhetetlen. A kevesebb olaj ráadásul költségesebben termelhető ki.

Egyéni olajlábnyom
Egy átlagos amerikai fogyasztó mindenfajta termék-vásárlásával 3497 liter (22 hordó) olajat fogyaszt el évente, míg egy kínai 381,5 litert (2,4 hordót).

Egy amerikai fogyasztó évente 11,34 liter olajat használ el.

OECD fogyasztói átlag: 5,2 liter

OECD-n kívüli fogyasztói átlag: 0,7 liter

1976-ban Jimmy Carter szolárpaneleket szereltetett a Fehér Ház tetejére (amit Reagan '85-ben eltávolított) és az "energia hatékonyabb használatáról" beszélt nyilvános beszédeiben. Ekkor kezdte a CIA elemezni a hozamcsúcs problematikát. Az amerikai Képviselőházban -vagyis "csak" az alsó házban és nem a Szenátusban- 2005-ben munkacsoport alakult az olajhozamcsúcs vizsgálatára, akárcsak a brit Parlamentben, de a politika fősodra, a mindenkori állam- és kormányfőjelöltek sosem beszélnek nyilvánosan a problémáról.

Az olajhozam csökkenését és az energiaigény növekedését egyesek vészes jövőbeli áremelkedések, gazdasági instabilitás, tőzsdekrach és társadalmi feszültségek forrásának látják. E veszélyeket részletesen taglalta az amerikai Energiaügyi Minisztérium 2005-ös, úgynevezett Hirsch-jelentése. Colin Campbell 1998-ban Jean Laharrére-ral közösen írt munkája (The Coming Oil Crisis) meggyőzte a Nemzetközi Energia Ügynökséget (IEA) a közelgő szűk esztendők kellemetlen bonyodalmairól.

Az OECD-közösség mindenkori kőolajtartaléka 54 napi fedezet, ehhez társul további 37 napra elegendő vésztartalék. Az amerikai olajtartalék 20 milliárd hordó, ez 23 napra biztosíthatja a belföldi ellátást. 

Globális jóslatok

(név, jelenlegi munkahely/korábbi munkahely, időpont-becslés)

  • Dr. M. King Hubbard (1972-es becslés): 2000 körül
  • T. Boone Pickens, BP Capital Management hedge fund: 2005 körül
  • Sadad Al Husseini, egykori Amraco-igazgató: 2006
  • Hans-Josef Fell, Német Zöld Párt: 2006
  • Kenneth S. Deffeyes, Princeton University/Shell: 2009-ig
  • Ali Morteza Samsam Bakhtiari, Nemzeti Iráni Olajtársaság: 2006-2007
  • Matthew R. Simmons, Simmons & Company: 2007-2009 között
  • Chris Skrebowski, Peak Oil Consulting/BP: 2007 után
  • Jeremy Leggett, Royal School of Mines/BP, Shell:  2008
  • Richard C. Duncan, Institute on Energy and Man/Boeing: 2008
  • David Goodstein, California Institute of Technology: 2010-ig
  • Colin Campbell, Association for the Study of Peak Oil and Gas/BP, Texaco: 2010 körül
  • World Energy Council: 2010 után
  • Pang Xiongqi, China University of Petroleum: 2012
  • ITPOES, brit olajcégek kutatóbizottsága: 2013
  • Jean Laherrére, Association for the Study of Peak Oil and Gas /Total: 2010-2020 között
  • Oxford University: 2015
  • Association for the Study of Peak Oil and Gas (ASPO, USA): 2010-2015
  • Energy Information Administration (IEA): 2016
  • Total: 2020 előtt
  • Cambridge Energy Research Associates ( CERA): 2020 után
  • Shell: 2025 vagy azután
  • Angol Állami Energiakutató Központ (UKERC): „nagy kockázatú" 2020 előtt, „valószínű" 2030 előtt*
  • Amerikai Geológiai Felügyelet (USGS): 2025-2030
  • OPEC & Saudi Amraco & Michael Lynch: soha

(Forrás: Amerikai Energiaügyi Minisztérium 2005-ös Hirsch-jelentése és szaksajtó)

* 500 tanulmány átvizsgálásából levont következtetés

A fosszilis gazdaság fenntarthatatlansága

Az olajhozam várhatóan 0-3 százalék között csökken évente, miközben a lakosság gyarapodik és energiaigénye évi 2 százalékkal nő. Naponta 1,6 millió hordónyi a világ olajigényének növekedése. Kínában 5-8 százalék körül nő az olajfogyasztás évente. A Barclays Bank szerint a globális olajfogyasztás 2 százalékkal csökken, de közben a fejlődő világban évi 2 százalékkal nő.

Kína olajfogyasztása exponenciálisan növekszik: csak 2003-ban lépett második helyre, lehagyva Japánt, de azóta az USA-t is meghaladta (4 százalékkal), és a világ legnagyobb olajfogyasztójává lett. Olajszomja évi 15 százalékkal nő.

A fosszilis források elégetésén alapuló gazdasági folyamatok miatt keletkező ökológiai externáliák nincsenek beépítve az olajárba, a termékek és szolgáltatások árszintjébe. Az olajkitermelés mérgező ipari szennyvizet hagy maga után, amit a föld mélyébe fecskendeznek. A Texaco például naponta 70 hordónyit öntött szét az Amazonas esőerdőben. Az összmennyiség harmincszor nagyobb, mint az ExxonValdez 1989-es alaszkai hajószerencsétlenségének napi szennyezése. A kanadai olajhomok kitermelésből 260 négyzetkilométeren keletkeztek kártékony szennyvíztavak.

A fosszilis gazdaság az olcsó energiára épül, ilyen árszinten nem tartható tovább az olajkitermelés teljes volumene.

Olaj és népességrobbanás
Vannak olyan nézetek, melyek a fosszilis energiák ügyes alkalmazását tartják a népességnövekedés kiváltó okának. A lóerőt és kézi erőt felváltó gépesített erő mind több munkát végzett el ember és lova helyett. A mai ember egy napi táplálékának előállítása régen három heti munkába telt! Az agráripar megnőtt élelmiszertermelése tehát felszabadította az embert az agrár-önfenntartás terhei alól. Az ipari forradalom évszázadában, az 1800-as években egymilliárddal nőtt a föld lakossága. Létszámunk 1930-ra 2, 1960-ra 3, 1974-re 4, 1987-re 5, 1999-re 6 milliárdra bővült, vagyis egyre gyorsult a szaporulat. 1999 óta további 900 millió fővel gyarapodott az emberiség.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo