Szennyező befektetések: hírnevüket féltik a bankok

Egyre több bank gondolja meg kétszer is, hogy engedje-e márkanevét olyan projektekkel lejáratni, melyek nagy pusztítást visznek végbe természeti környezetünkben. A bankszektor legismertebb szereplői megerősítették a zöld szempontok mérlegelését, amikor a finanszírozás odaítéléséről van szó.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Wells Fargo tavaly júliusban jól ráfázott, hogy pénzét több millió tonna széndioxid kibocsátását eredményező projektnek adta. Az Appalachia-hegységben történt, erdőt irtó hegycsúcs-skalpolások, melyekkel szenet vagy olajhomokot bányásznak ki a földből (s az elmozdított földdel völgyeket töltenek fel, gyakran patakokat elzárva, talajvizet szennyezve), kivívta a lakosság haragját.

Olajhomok-botrány

Az online összekötöttség korában a zöld aktivisták és a tudatos vásárlást hirdető szervezetek nyomása és kampánya nem gyerekjáték. Az elhatárolódó nyilatkozat, hogy a Wells Fargo részvétele a projektben "csak korlátozott mértékű" aligha segített tisztára mosni a cég hírnevén esett csorbát. (A bank valóban viszonylag kis mértékben volt érintett a szektorban: 78 millió dollár értékben nyújtott kölcsönt és vett részt kötvény-kibocsátásban olajhomokban utazó cégeknél, állítja a Rainforest Action Network.)

A World Wild Fund (WWF) és a brit The Co-Operative Group, mely nemcsak élelmiszer-áruházairól híres, de a banki szolgáltatások piacán is jelen van, már 2008-ban közös tanulmányban ítélte el az olajhomok-kitermelést, mely nemcsak erdőségeket tarol le, és ezzel kiereszti a légkörbe a fákban megkötött üvegház-gázokat, de a vízigényes kitermelés miatt hatalmas mennyiségű ipari szennyvizet produkál, ami a talajvízbe is beszivárog.

A köztudott ökológiai károk több bankot is új politikára késztetett, köztük van a JPMorgan Chase, a Bank of America, a Credit Suisse és a Citibank, melyek ma már nehezen szánják rá magukat olajhomok-termelés finanszírozására. Némelyikük be is szüntette a hitelezést az ilyen jellegű projekteknek.

Kártérítési kockázatok

A kanadai Alberta tartományban nagy méretekben folyó termelés nem ütközik törvénybe. Ugyanakkor az ökológiai érvek mentén vitát kiváltó gazdasági gyakorlatok gyakran jogi lépéseket vonnak maguk után: perek egész sorát. Ha a szennyező cégeket elmarasztalják és megbüntetik, az sokmilliós pluszköltségként már kihatással van az adott projekt gazdaságosságára. Ez pedig a hitelező bankokat is érinti.

Az e fajta jogi és környezeti kockázatok értékelésére indította el a JPMorgan Chase, a Morgan Stanley és a Citigroup Carbon Principles nevű kezdeményezést, amellyel egységesíteni kívánják az energiaipari projektek hitel-elbírálásának szempontrendszerét. Szintén üvegházgáz-tudatos üzletpolitikát fémjelez a Climate Principles, melyet hasonló céllal hozott létre több pénzintézet és biztosító, köztük az HSBC és a Munich Re.

Pálmaolaj-hitel

Ugyancsak közutálatnak örvend a zöldek körében az olajpálma-termesztés, melynek ültetvényeihez őshonos esőerdők letarolásához szereznek területet. (Pálmaolaj található szinte minden kozmetikumban, testápolóban, de még a vajban is.)

Tavaly a Greenpeace kampánya hívta fel a figyelmet arra, hogy emiatt szűnnek meg az orángutánok élőhelyei, s kerül veszélybe az állatfaj léte. A KitKat gyártója, a Nestlé a fogyasztók tiltakozására kénytelen volt garantálni, hogy csak fenntartható módon termesztett olajpálmát használ termékében. A londoni és hongkong-i illetőségű nagybank, HSBC időközben minimalizálta érintettségét a pálmaolaj-ágazatban, írta a Reuters.

Nemrég tüntetőket tartóztattak le a Royal Bank of Scotland főhadiszállása előtt Edinburgh-ben, akik a bank kanadai olajhomok projektekben való részvétele ellen tiltakoztak. Zöld aktivisták Torontóban tartottak konferenciát 18 bank számára, hogy felvilágosítsák őket az olaj-előállítás eme formájának káros természeti, társadalmi következményeiről, valamint a releváns jogi szabályozás sajátosságairól.

A holland Rabobank például kilenc pontban fogalmazta meg azokat a(z öko)kritériumokat, melyeknek meg kell felelniük a hitelhez folyamodó gáz és olajipari cégeknek. De a bankszektor rendkívül kompetitív ágazat, a hitelhez folyamodó, ígéretes projekteket senki sem szívesen engedi át a konkurens banknak.

Mivel a piaci szereplők egésze nem állt ki az ökológiai szempontok érvényesítése mellett, a szennyező cégek továbbra is találnak pénzintézeteket, melyek hajlandók hitelezni nekik. Számos bank külön konstrukciót kínál a környezeti kockázatok kezelésére.

Az olajvállalatok a következő 15 évben 379 milliárd dollárt készülnek olajhomok kitermelésbe fektetni.

Nem minden bank kezeskedik a környezetért
Sierra Club és a Rainforest Action Network összesítése szerint 2008 óta 9 nagybank biztosítja a hegycsúcs-elmozdító bányászat cash flow-jának nagy részét, összesen 4 milliárd dollár értékű kölcsönökkel és kötvényekkel.
A szennyező cégek: Patriot Coal, Alpha Natural Resorces, Massey Energy. Utóbbinak a Bank of America segédkezett 2008-ban egy 175 millió dolláros hitelnyújtásban, derül ki a Bloomberg hírügynökség adataiból. A JPMorgan pedig mára beszüntette kapcsolatát a Massey-vel.
(Forrás: Reuters)

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo