Szennyező befektetések: hírnevüket féltik a bankok

Egyre több bank gondolja meg kétszer is, hogy engedje-e márkanevét olyan projektekkel lejáratni, melyek nagy pusztítást visznek végbe természeti környezetünkben. A bankszektor legismertebb szereplői megerősítették a zöld szempontok mérlegelését, amikor a finanszírozás odaítéléséről van szó.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Wells Fargo tavaly júliusban jól ráfázott, hogy pénzét több millió tonna széndioxid kibocsátását eredményező projektnek adta. Az Appalachia-hegységben történt, erdőt irtó hegycsúcs-skalpolások, melyekkel szenet vagy olajhomokot bányásznak ki a földből (s az elmozdított földdel völgyeket töltenek fel, gyakran patakokat elzárva, talajvizet szennyezve), kivívta a lakosság haragját.

Olajhomok-botrány

Az online összekötöttség korában a zöld aktivisták és a tudatos vásárlást hirdető szervezetek nyomása és kampánya nem gyerekjáték. Az elhatárolódó nyilatkozat, hogy a Wells Fargo részvétele a projektben "csak korlátozott mértékű" aligha segített tisztára mosni a cég hírnevén esett csorbát. (A bank valóban viszonylag kis mértékben volt érintett a szektorban: 78 millió dollár értékben nyújtott kölcsönt és vett részt kötvény-kibocsátásban olajhomokban utazó cégeknél, állítja a Rainforest Action Network.)

A World Wild Fund (WWF) és a brit The Co-Operative Group, mely nemcsak élelmiszer-áruházairól híres, de a banki szolgáltatások piacán is jelen van, már 2008-ban közös tanulmányban ítélte el az olajhomok-kitermelést, mely nemcsak erdőségeket tarol le, és ezzel kiereszti a légkörbe a fákban megkötött üvegház-gázokat, de a vízigényes kitermelés miatt hatalmas mennyiségű ipari szennyvizet produkál, ami a talajvízbe is beszivárog.

A köztudott ökológiai károk több bankot is új politikára késztetett, köztük van a JPMorgan Chase, a Bank of America, a Credit Suisse és a Citibank, melyek ma már nehezen szánják rá magukat olajhomok-termelés finanszírozására. Némelyikük be is szüntette a hitelezést az ilyen jellegű projekteknek.

Kártérítési kockázatok

A kanadai Alberta tartományban nagy méretekben folyó termelés nem ütközik törvénybe. Ugyanakkor az ökológiai érvek mentén vitát kiváltó gazdasági gyakorlatok gyakran jogi lépéseket vonnak maguk után: perek egész sorát. Ha a szennyező cégeket elmarasztalják és megbüntetik, az sokmilliós pluszköltségként már kihatással van az adott projekt gazdaságosságára. Ez pedig a hitelező bankokat is érinti.

Az e fajta jogi és környezeti kockázatok értékelésére indította el a JPMorgan Chase, a Morgan Stanley és a Citigroup Carbon Principles nevű kezdeményezést, amellyel egységesíteni kívánják az energiaipari projektek hitel-elbírálásának szempontrendszerét. Szintén üvegházgáz-tudatos üzletpolitikát fémjelez a Climate Principles, melyet hasonló céllal hozott létre több pénzintézet és biztosító, köztük az HSBC és a Munich Re.

Pálmaolaj-hitel

Ugyancsak közutálatnak örvend a zöldek körében az olajpálma-termesztés, melynek ültetvényeihez őshonos esőerdők letarolásához szereznek területet. (Pálmaolaj található szinte minden kozmetikumban, testápolóban, de még a vajban is.)

Tavaly a Greenpeace kampánya hívta fel a figyelmet arra, hogy emiatt szűnnek meg az orángutánok élőhelyei, s kerül veszélybe az állatfaj léte. A KitKat gyártója, a Nestlé a fogyasztók tiltakozására kénytelen volt garantálni, hogy csak fenntartható módon termesztett olajpálmát használ termékében. A londoni és hongkong-i illetőségű nagybank, HSBC időközben minimalizálta érintettségét a pálmaolaj-ágazatban, írta a Reuters.

Nemrég tüntetőket tartóztattak le a Royal Bank of Scotland főhadiszállása előtt Edinburgh-ben, akik a bank kanadai olajhomok projektekben való részvétele ellen tiltakoztak. Zöld aktivisták Torontóban tartottak konferenciát 18 bank számára, hogy felvilágosítsák őket az olaj-előállítás eme formájának káros természeti, társadalmi következményeiről, valamint a releváns jogi szabályozás sajátosságairól.

A holland Rabobank például kilenc pontban fogalmazta meg azokat a(z öko)kritériumokat, melyeknek meg kell felelniük a hitelhez folyamodó gáz és olajipari cégeknek. De a bankszektor rendkívül kompetitív ágazat, a hitelhez folyamodó, ígéretes projekteket senki sem szívesen engedi át a konkurens banknak.

Mivel a piaci szereplők egésze nem állt ki az ökológiai szempontok érvényesítése mellett, a szennyező cégek továbbra is találnak pénzintézeteket, melyek hajlandók hitelezni nekik. Számos bank külön konstrukciót kínál a környezeti kockázatok kezelésére.

Az olajvállalatok a következő 15 évben 379 milliárd dollárt készülnek olajhomok kitermelésbe fektetni.

Nem minden bank kezeskedik a környezetért
Sierra Club és a Rainforest Action Network összesítése szerint 2008 óta 9 nagybank biztosítja a hegycsúcs-elmozdító bányászat cash flow-jának nagy részét, összesen 4 milliárd dollár értékű kölcsönökkel és kötvényekkel.
A szennyező cégek: Patriot Coal, Alpha Natural Resorces, Massey Energy. Utóbbinak a Bank of America segédkezett 2008-ban egy 175 millió dolláros hitelnyújtásban, derül ki a Bloomberg hírügynökség adataiból. A JPMorgan pedig mára beszüntette kapcsolatát a Massey-vel.
(Forrás: Reuters)

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo