Polgárháborús helyzet: 220 dolláros olajárral riogatnak

A líbiai események hatására a Brent típusú olaj ára már 6 százalékkal emelkedett, a Wall Street és a nyugat-európai tőzsdék, akárcsak a BÉT tovább esik. Az euróval szemben 274,5-275,1-re gyengült a forint, miközben az arany unciánkénti ára Londonban 1,411 dollárra emelkedett a keddi 1,406 dollárról. Az olaj ára hét hónap alatt 130 százalékkal drágult.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az egyre zavarosabb líbiai helyzet a "szokásos" befektetői reakciókat váltotta ki szerdán, miközben a nyugati féltekén irányadó WTI amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára este több mint 4 százalékkal emelkedve lassan elérte a 100 dollárt, az északi-tengeri Brent típus ennél is gyorsabban, 6 százalékkal kúszott feljebb, közelítve a 112 dollárhoz. Az olaj árának további drasztikus drágulását prognosztizálja a Nomura: a nyersolaj hordónkénti ára 220 dollár fölé emelkedhet hordónként, ha egyidejűleg állna le az olajtermelés Líbiában és Algériában - közli a befektetési bank.

Mint az Öböl-háború idején

A japán bank szakértői párhuzamot vontak a jelenlegi helyzet és az 1990-1991-es Öböl-háború között, amikor hét hónapon belül 130 százalékkal drágult a kőolaj, miközben az OPEC tartalékkapacitása napi 1,8 millió hordóra csökkent. "Amennyiben Líbiában és Algériában egyszerre állna le az olajtermelés, a nyersolaj ára 220 dollár fölé emelkedhet hordónként, az OPEC tartalékkapacitása pedig napi 2,1 millió hordóra csökkenne, gyakorlatilag ugyanarra a szintre, mint az Öböl-háború idején, és amikor 2008-ban a kőolaj ára történelmi csúcsra, 147 dollárra emelkedett" - tartalmazta a Nomura szerdán ismertetett tanulmánya.


This is Money market data

Az egyre áttekinthetetlenebb líbiai események közül talán a legfigyelemreméltóbb a líbiai belügyminiszter bejelentése, aki közölte, hogy átállt a tüntetőkhöz, és támogatja a "február 17-i forradalmat". A tévé egy amatőr videofelvételt közvetített, amely Abdel Fattah Junesz al-Abidi belügyminisztert íróasztalánál ülve mutatta, amint felolvassa a nyilatkozatát, és sürgeti a líbiai hadsereget, hogy csatlakozzon a néphez és annak "legitim követeléseihez". A líbiai kormányellenes megmozdulások hatására gyengültek az árfolyamok a vezető nyugat-európai értéktőzsdéken. A  londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 1,0 százalékkal volt a keddi záró alatt, a frankfurti DAX-30 közel 1,7 százalékkal, a párizsi CAC-40 0,92 százalékkal csökkent. Budapesten 1,0 százalékos esést produkált a BUX , a Mol szerdán 1,22 százalékkal csökkent.

Nem viseli jól a forint sem a líbiai eseményeket: az euróval szemben a múlt pénteken még 270 forint alatt jegyezték, szerdán este már 274,5-275,1 forintot kellett adni az euróért.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo