A Capital Economics, az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi-befektetési tanácsadó csoport szakértői közölték, hogy várakozásuk szerint a globális alaptípusnak tekintett Brent olajféleség hordónkénti ára a 120 dollárt meghaladó jelenlegi szintről az idei év végéig 85 dollárra zuhan. A ház az általa várt jelentős áresés okai között kiemeli, hogy - jóllehet egyelőre nem lehet biztonsággal megjósolni a közel-keleti fejlemények végkimenetelét - nem váltak valóra a megmozdulások "járványossá" válásával kapcsolatos "legsúlyosabb félelmek", a zavargások nem terjedtek át olyan jelentős termelő országokra, mint Algéria vagy Szaúd-Arábia.
A Capital Economics elemzői megemlítik azt is, hogy végéhez közeledik az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve mennyiségi enyhítési kurzusának második fordulója. A ház szerint a Fed monetáris alapállásának szigorúbbá válásával eltűnik az egyik olyan tényező, amely gyengítette a dollárt, és így emelte számos árupiaci termék, köztük az olaj árát. A cég szerint emellett sok nyersanyagféle ára ahhoz a "veszélyzónához" közelít, amelynek elérésével már csökkenésnek indul éppen e nyersanyagok globális kereslete, és ez szintén az árfolyamok összeomlásának esélyét növeli.
Van, aki szerint 200 dollárig is emelkedhet az olajár...
Más nagy londoni házak ugyanakkor jóval kevésbé derűlátó, az utóbbi napokban még jelentősen meg is emelt olajár-előrejelzéseket tartanak érvényben. A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő minap ismertetett forgatókönyve szerint - bár ennek megvalósulását a Fitch londoni elemzői maguk is "alacsony" valószínűségűnek nevezték - a nyersolaj hordónkénti ára az idei második negyedévben 200 dollárig emelkedik tovább, és 2011 egészében az átlagár eléri a 150 dollárt.
Az amerikai gazdaság növekedési üteme 150 dolláros átlagos olajár mellett az idei évre várt 3 százalék helyett 2,6 százalék, jövőre 2,8 százalék helyett 1,5 százalék lenne, vagyis egy ilyen olajárszint az idén 0,4, jövőre 1,3 százalékpontot faragna le az amerikai gazdaság növekedéséből a Fitch Ratings számítási modellje szerint. A hitelminősítő azzal számol, hogy 150 dolláros átlagos olajár esetén az euróövezetben az idén 1,2 százalék helyett mindössze 0,5 százalék lenne a gazdasági növekedés, 2012-ben pedig 1,8 százalék helyett 1,4 százalék. A 150 dolláros olaj a világgazdaság egészének növekedési ütemét 2011-ben és 2012-ben egyaránt 3,2 százalékról 2,8 százalékra lassítaná a Fitch Ratings szerint.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemző és kutatórészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) szakértői legújabb globális energiapiaci helyzetértékelésükben kiemelték, hogy miközben a világpiaci nyersolajkereslet "nyaktörő ütemben" növekszik, a líbiai harcok miatt egymillió hordónyi napi kínálat tűnt el a piacról.
140/160 dolláros éves átlagár
A ház mindezek figyelembevételével az idei második negyedévre szóló átlagos világpiaci olajár-prognózisát a Brent esetében rendkívül meredeken, 86 dollárról 122 dollárra emelte. A cég iparági szakelemzői azzal számolnak, hogy e negyedévi átlagon belül a Brent hordója egy időre átlépheti a 140 dollárt is. A BofA Merrill Lynch Global Research szakértői 2011 egészére az eddigi 88 dollár helyett az új prognózisban 108 dolláros hordónkénti Brent-átlagárat jósoltak.
E megemelt éves átlagár-előrejelzések is azonban arra a feltételezésre alapulnak, hogy a líbiai kínálat az év vége felé helyreáll, és a magas árszint csökkenti a globális keresletet.
A cég londoni elemzői ugyanakkor kidolgoztak egy sokkal borúlátóbb forgatókönyvet is. Ennek alapfeltételezése szerint a líbiai olajexport nem indul újra, és a zavargások terjedésével a közel-keleti és észak-afrikai napi termelésből összességében 4,3 millió hordónyi esne ki az idén. Ebben az esetben a Brent hordójának idei egész éves átlagára elérné a 160 dollárt, 200 dollár feletti köztes kiugrásokkal.