Kitiltják a Shellt Alaszkából

A tengeri olajfúrások engedélyezéséért felelős amerikai belügyminiszter, Ken Salazar kijelentette, a Shell addig nem kap engedélyt alaszkai fúrásai folytatására, amíg be nem bizonyítja, hogy képes kezelni a sarkköri viszonyokat. Az amerikai Geológiai Kutatóintézet számításai szerint a világ fel nem tárt földgáz-készleteinek 30 százaléka, a kőolaj-mennyiség 15 százaléka az Északi-sarkon rejlik.

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A globális felmelegedés meghosszabbítja az évnek azt az időszakát, amikor nem borítja összefüggő jég egyes sarkköri tengereket. A nyári hónapokban a jégpáncél alól felszabaduló vizek kőolajkitermelés lehetőségével kecsegtetik az olajmultikat.

A jeges medvék szeretik a Coca-Colát
Az üdítőital márka 4 millió dolláros adományt nyújtott januárban a WWF környezet- és állatvédelmi szervezetnek, hogy ily módon finanszírozza azt a programot, mely a jeges-medvék és lakhelyük megóvásán fáradozik. A szóban forgó terület 1,4 millió négyzetkilométert tesz ki és Grönland északi részén található.
Salazar azonban nem finomkodott: éles szavakkal ecsetelte az amerikai sajtónak, hogy a Shell ”elcseszte” az alaszkai fúrásokat tavaly. A minisztérium egyúttal független szakértőktől rendel vizsgálatot arra vonatkozóan, hogyan kezelte a Shell a munkálatokat.

A tiltás előzménye az, hogy a Shell fúróberendezésein, hajóin és egyéb eszközein balesetek történtek. ”Nem engedjük meg nekik, hogy újra elcsesszék a fúrást a sarkkörön”, mondta a miniszter. ”A nehézségek súlyos kérdéseket vetettek fel arról, vajon a vállalat képes-e biztonságosan és felelősségteljesen működni Alaszka tengereinek kihívásokat kínáló és kiszámíthatatlan viszonyai közepette”.

Egy esetleges robbanás és olajszivárgás elszennyezné azokat a szigeteket, melyek a jeges medvék szülőhelyei a téli hónapokban.

Olajláz

A tiltás egybevág az ENSZ Környezetvédelmi Alapjának (UNEP) figyelmeztetésével: februárban megjelent évkönyvében a szervezet az Északi-sarkvidék védelmére szólította fel az érintett országokat, hogy a régió ne váljon a ásványkincsek kitermeléséért folyó verseny áldozatává. A vállalatok ”pontosan azokat a fosszilis energiahordozókat keresik, melyek miatt előállt a jégolvadás”, jegyezte meg Achim Steiner, a Környezetvédelmi Alap vezetője és az ENSZ főtitkár-helyettese.

fotó: sxc

2012 szeptemberében a Jeges-tenger jégtakarója a legalacsonyabb szinten volt 1979 óta, amikor elkezdődött a régió műholdas megfigyelése. Egyes tudósok szerint 2030-ra vagy 2040-re a jég teljes egészében eltűnhet a nyári hónapok tartamára.

A Greenpeace szerint az olvadás az évszázad végére 0,9 és 1,6 méter közötti tengerszint-emelkedést okozhat, ami gyorsabb mértékű változás, mint ahogy azt a korábbi becslések állították.

Előzmények
  • A Mexikói-öbölben történt katasztrófa idején a Shell már egy hajszálra volt attól, hogy több éves huzavona után végre engedélyt kapjon a fúrások megkezdésére Alaszkában. A tragédia következményeként azonban Obama elnök ideiglenes moratóriumot léptetett életbe az új engedélyek kiadására. A Shell erre reklámkampányt indított, hogy meggyőzze a közvéleményt, Alaszka nem juthat hasonló sorsra a vállalat fúrásai miatt. (Néhány hónapon belül a moratóriumot feloldották.)
  • Szakértők szerint Alaszka vizei alatt 25 milliárd hordónyi olaj rejlik.
  • A vállalat 2010-ig 3,5 milliárd dollárt költött az alaszkai Beaufort- és Csuksz-tengereken folyó munkálatokra.
  • A Csuksz-tengeren 2,1 milliárd dollárért szerzett olajkitermelési engedélyt a Shell 2008-ban. Itt napi 400 000 hordó olaj felszínre hozására van lehetőség. A Beaufort-tengeren napi 100 000 hordó lehet a kitermelhető mennyiség.
  • Alaszkában 1988 óta csökken az olajkitermelés (amikor is az output elérte a napi 2,1 millió hordót), ám még így is ez az USA második legnagyobb olajkitermelő állama Texas után.
  • Grönland 2011-ben a Cairn Energy-nek adott engedélyt tengeri olajkút-fúrásra.

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo