Az Oroszországban tavaly bevezetett olajpiaci adózási reformnak valószínűleg a legnagyobb nyertesei az orosz OFS (Oilfield Services – Olajipari szolgáltató) cégek lesznek, véli Halas Zoltán, az OTP Alapkezelő részvényelemzője.
Az ország olajipari stratégiája az elmúlt két évtizedben a már meglévő mezők termelésének a szinten tartásában merült ki, mivel a zöldmezős beruházások a nem megfelelően ösztönző adórendszer miatt egyszerűen nem tudták kitermelni a tőke költségét. A tavaly bevezetett új kitermelést ösztönző adózási rendszer ennek a folyamatnak a megfordítását volt hivatott segíteni, hiszen a stagnáló, enyhén csökkenő olajkitermelés már zavarta a Kreml-t is, ugyanis a folyamatosan növekvő költségvetési kiadások stagnáló kitermelés mellett csak egyre magasabb olajár mellett váltak finanszírozhatóvá.
Az új rendszer eredményeképpen, illetve a magasan stabilizálódott olajár (100$ fölött) következtében az orosz olajipari óriások többszörösére tervezik növelni az kitermelési beruházásaikat és a korábban stagnáló középtávú termelési terveiket egyszámjegyű növekedésre változtatták.
2012-ben a legnagyobb nyolc orosz olajipari vállalat várhatóan 30 százalékkal növeli a kitermelési beruházásait, ami nagyságrendileg 32,5 milliárd dollárnak felel meg. Az elemzői becslések szerint a kereslet az olajfúrási szolgáltatások iránt évi 7-10 százalékkal növekedhet a következő 10 évben. Mindeközben az orosz OFS piacot a kínálati oldal szűkössége is jellemzi, az elöregedő géppark és az egyre kifinomultabbá váló fúrási technikák következtében. Így a szolgáltató cégek alkupozíciója folyamatosan erősödik. Ez várhatóan az OFS cégek profitrátájára is pozitív hatást fog gyakorolni, aminek köszönhetően a részvények értékét mutató EPS soron 15-70 százalékos növekedést várnak az elemzők. Ezek a cégek jellemzően a londoni tőzsde nemzetközi szekciójába vannak bevezetve (de találunk közöttük Frankfurtban kereskedett papírokat is), a külföldi részvénypiacra nem merészkedő kisbefektetőknek pedig elsősorban az orosz régióba fektető részvényalapokon keresztül juthatnak hozzá ehhez a kitettséghez. A legjelentősebbek az Eurasia Drilling Company, a C.A.T Oil és az Integra.
Akik részesedni szeretnének az olajár magas szinten való stabilizálódásából, megpróbálkozhatnak a részvénypiaccal, azonban akik szeretnék csökkenteni a befektetésükkel járó kockázatot és a befektetésük kezelését inkább szakemberre bíznák, azoknak az OTP szakemberei az orosz piacokba fektető alapokat ajálnják.
Politikai kockázat tartja magasan az árat
A K&H Alapkezelő szerint is ígéretes a nyersanyagpiac.
– Az olaj árának növekedését az iráni atomprogram folytatása miatt kialakult nemzetközi konfliktus újabb fejleményei a következő hónapokban is fenntarthatják. A 100 dollár fölötti hordónkénti világpiaci ár már most komoly terhet jelent az egyébként is gyengélkedő világgazdaságnak. A konfliktus elhúzódása, esetleges súlyosbodása esetén a magas energiaárak negatív hatásai az olajfüggőség miatt főként Európának jelenthetnek komoly terheket, de befektetési szempontból érdemes számolni az energiahordozókkal és ezen keresztül a nyersanyagpiacokkal - mondja Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
Bár a nyersanyagpiac a részvénypiachoz hasonlóan kockázatosnak tekinthető, a jelenlegi bizonytalan világgazdasági helyzetben a részvényekkel összehasonlítva aszimmetrikus árfolyammozgásra számíthatunk: amennyiben a befektetői hangulat továbbra is kedvező marad, akkor a részvény- és nyersanyagpiacok együtt emelkedhetnek, ha azonban a részvénypiacok lefelé veszik az irányt, akkor a nyersanyagpiacokat a magas olajár megvédheti egy nagyobb zuhanástól, véli a befektetési szakember.