Aranybányára lelhetünk

A 2012-ben a magas nyersolaj árak, valamint a feltörekvő országok részvénypiacába visszaáramló tőke igen kedvező befektetési lehetőségeket teremtett. Ez különösen érinti az átfogó gazdasági reformokat bevezető orosz piacot, ahol az olajipari cégek részvényeit még alulértékeli a piac, azonban ez várhatóan hamarosan megváltozik.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Oroszországban tavaly bevezetett olajpiaci adózási reformnak valószínűleg a legnagyobb nyertesei az orosz OFS (Oilfield Services – Olajipari szolgáltató) cégek lesznek, véli Halas Zoltán, az OTP Alapkezelő részvényelemzője.


Kép:sxc

Az ország olajipari stratégiája az elmúlt két évtizedben a már meglévő mezők termelésének a szinten tartásában merült ki, mivel a zöldmezős beruházások a nem megfelelően ösztönző adórendszer miatt egyszerűen nem tudták kitermelni a tőke költségét. A tavaly bevezetett új kitermelést ösztönző adózási rendszer ennek a folyamatnak a megfordítását volt hivatott segíteni, hiszen a stagnáló, enyhén csökkenő olajkitermelés már zavarta a Kreml-t is, ugyanis a folyamatosan növekvő költségvetési kiadások stagnáló kitermelés mellett csak egyre magasabb olajár mellett váltak finanszírozhatóvá.

Az olvadással nő az olajkitermelés
Bár hátrányos környezeti hatással jár a melegházhatás, haszonélvezői is lehetnek a folyamatnak. Orosz és egyéb olajtársaságok új lehetőségeket látnak a felmelegedésben, mivel a sarki jég olvadásával a tengerfenék újabb részei válnak kutathatóvá. Az Exxon Mobil olajipari óriás nemrég megállapodást írt alá arról, hogy kutatófúrásokat végez a Jeges-tenger Oroszországhoz tartozó részén. Ma már a hajózási, bányászati és halászati vállalkozások is északabbra tekintenek, mint eddig."Paradoxon, de igaz, hogy miközben új lehetőségek nyílnak országaink előtt, tudatában vagyunk annak, hogy szén-dioxid-kibocsátás okozta veszély súlyossá vált" - mondta Olafur Ragnar Grimsson izlandi elnök nemrég egy arhangelszki konferencián, amelyet a jeges-tengeri hajózásról rendeztek.

Az új rendszer eredményeképpen, illetve a magasan stabilizálódott olajár (100$ fölött) következtében az orosz olajipari óriások többszörösére tervezik növelni az kitermelési beruházásaikat és a korábban stagnáló középtávú termelési terveiket egyszámjegyű növekedésre változtatták.

2012-ben a legnagyobb nyolc orosz olajipari vállalat várhatóan 30 százalékkal növeli a kitermelési beruházásait, ami nagyságrendileg 32,5 milliárd dollárnak felel meg. Az elemzői becslések szerint a kereslet az olajfúrási szolgáltatások iránt évi 7-10 százalékkal növekedhet a következő 10 évben. Mindeközben az orosz OFS piacot a kínálati oldal szűkössége is jellemzi, az elöregedő géppark és az egyre kifinomultabbá váló fúrási technikák következtében. Így a szolgáltató cégek alkupozíciója folyamatosan erősödik. Ez várhatóan az OFS cégek profitrátájára is pozitív hatást fog gyakorolni, aminek köszönhetően a részvények értékét mutató EPS soron 15-70 százalékos növekedést várnak az elemzők. Ezek a cégek jellemzően a londoni tőzsde nemzetközi szekciójába vannak bevezetve (de találunk közöttük Frankfurtban kereskedett papírokat is), a külföldi részvénypiacra nem merészkedő kisbefektetőknek pedig elsősorban az orosz régióba fektető részvényalapokon keresztül juthatnak hozzá ehhez a kitettséghez. A legjelentősebbek az Eurasia Drilling Company, a C.A.T Oil és az Integra.

Akik részesedni szeretnének az olajár magas szinten való stabilizálódásából, megpróbálkozhatnak a részvénypiaccal, azonban akik szeretnék csökkenteni a befektetésükkel járó kockázatot és a befektetésük kezelését inkább szakemberre bíznák, azoknak  az OTP szakemberei az orosz piacokba fektető alapokat ajálnják.


Forrás: K&H Alapkezelő

Politikai kockázat tartja magasan az árat

A K&H Alapkezelő szerint is ígéretes a nyersanyagpiac.
– Az olaj árának növekedését az iráni atomprogram folytatása miatt kialakult nemzetközi konfliktus újabb fejleményei a következő hónapokban is fenntarthatják. A 100 dollár fölötti hordónkénti világpiaci ár már most komoly terhet jelent az egyébként is gyengélkedő világgazdaságnak. A konfliktus elhúzódása, esetleges súlyosbodása esetén a magas energiaárak negatív hatásai az olajfüggőség miatt főként Európának jelenthetnek komoly terheket, de befektetési szempontból érdemes számolni az energiahordozókkal és ezen keresztül a nyersanyagpiacokkal - mondja Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

Bár a nyersanyagpiac a részvénypiachoz hasonlóan kockázatosnak tekinthető, a jelenlegi bizonytalan világgazdasági helyzetben a részvényekkel összehasonlítva aszimmetrikus árfolyammozgásra számíthatunk: amennyiben a befektetői hangulat továbbra is kedvező marad, akkor a részvény- és nyersanyagpiacok együtt emelkedhetnek, ha azonban a részvénypiacok lefelé veszik az irányt, akkor a nyersanyagpiacokat a magas olajár megvédheti egy nagyobb zuhanástól, véli a befektetési szakember.

Drága marad az olaj
Az energiahordozó ára azért tud tartósan magas szinten maradni, mert az iráni konfliktus geopolitikai kockázatokat generál – magyarázta Horváth István és hozzátette: kétségtelen, hogy egy, a napokban felmerült esetleges katonai akció hatására újabb komoly emelkedés történne, várakozásaink szerint ez mindegy 20-30 százalékos drágulást jelentene. Ennél akutabb probléma azonban, hogy a Hormuzi-szoros lezárásának veszélye továbbra is fenntartja a magas árakat, ami kétféle módon is fékezi a gazdaságot. Egyrészt lassítja a már most is igen mérsékelt gazdasági növekedést, ami főként a nyugati országban jelent gondot. Az elemzői számítások azt mutatják, hogy 150 dollár körüli olajár már mintegy 0,5-1 százalékpontos lassulást eredményezne az unión belül, ez pedig a jelenlegi, stagnáló gazdasági növekedést tekintve igen súlyos következményekkel járna. Nem meglepő tehát, hogy a nyugati országok a napokban már az olajtartalékok egy részének felszabadításáról egyeztetnek az árak letörésének céljából. Másrészt a magas olajár beépül a fogyasztói árakba, így jelentős infláció-gerjesztő hatása van - ami elsősorban a feltörekvő országok számára okoz nehézséget. Mivel azonban úgy tűnik, hogy a politikai álláspontok nem közelednek, az olajpiacon tapasztalható feszültség - ezzel együtt pedig a jelenlegi árszint is - a következő hónapokban tartósan fennmaradhat, és akár további drágulás várható.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo