Aranybányára lelhetünk

A 2012-ben a magas nyersolaj árak, valamint a feltörekvő országok részvénypiacába visszaáramló tőke igen kedvező befektetési lehetőségeket teremtett. Ez különösen érinti az átfogó gazdasági reformokat bevezető orosz piacot, ahol az olajipari cégek részvényeit még alulértékeli a piac, azonban ez várhatóan hamarosan megváltozik.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Oroszországban tavaly bevezetett olajpiaci adózási reformnak valószínűleg a legnagyobb nyertesei az orosz OFS (Oilfield Services – Olajipari szolgáltató) cégek lesznek, véli Halas Zoltán, az OTP Alapkezelő részvényelemzője.


Kép:sxc

Az ország olajipari stratégiája az elmúlt két évtizedben a már meglévő mezők termelésének a szinten tartásában merült ki, mivel a zöldmezős beruházások a nem megfelelően ösztönző adórendszer miatt egyszerűen nem tudták kitermelni a tőke költségét. A tavaly bevezetett új kitermelést ösztönző adózási rendszer ennek a folyamatnak a megfordítását volt hivatott segíteni, hiszen a stagnáló, enyhén csökkenő olajkitermelés már zavarta a Kreml-t is, ugyanis a folyamatosan növekvő költségvetési kiadások stagnáló kitermelés mellett csak egyre magasabb olajár mellett váltak finanszírozhatóvá.

Az olvadással nő az olajkitermelés
Bár hátrányos környezeti hatással jár a melegházhatás, haszonélvezői is lehetnek a folyamatnak. Orosz és egyéb olajtársaságok új lehetőségeket látnak a felmelegedésben, mivel a sarki jég olvadásával a tengerfenék újabb részei válnak kutathatóvá. Az Exxon Mobil olajipari óriás nemrég megállapodást írt alá arról, hogy kutatófúrásokat végez a Jeges-tenger Oroszországhoz tartozó részén. Ma már a hajózási, bányászati és halászati vállalkozások is északabbra tekintenek, mint eddig."Paradoxon, de igaz, hogy miközben új lehetőségek nyílnak országaink előtt, tudatában vagyunk annak, hogy szén-dioxid-kibocsátás okozta veszély súlyossá vált" - mondta Olafur Ragnar Grimsson izlandi elnök nemrég egy arhangelszki konferencián, amelyet a jeges-tengeri hajózásról rendeztek.

Az új rendszer eredményeképpen, illetve a magasan stabilizálódott olajár (100$ fölött) következtében az orosz olajipari óriások többszörösére tervezik növelni az kitermelési beruházásaikat és a korábban stagnáló középtávú termelési terveiket egyszámjegyű növekedésre változtatták.

2012-ben a legnagyobb nyolc orosz olajipari vállalat várhatóan 30 százalékkal növeli a kitermelési beruházásait, ami nagyságrendileg 32,5 milliárd dollárnak felel meg. Az elemzői becslések szerint a kereslet az olajfúrási szolgáltatások iránt évi 7-10 százalékkal növekedhet a következő 10 évben. Mindeközben az orosz OFS piacot a kínálati oldal szűkössége is jellemzi, az elöregedő géppark és az egyre kifinomultabbá váló fúrási technikák következtében. Így a szolgáltató cégek alkupozíciója folyamatosan erősödik. Ez várhatóan az OFS cégek profitrátájára is pozitív hatást fog gyakorolni, aminek köszönhetően a részvények értékét mutató EPS soron 15-70 százalékos növekedést várnak az elemzők. Ezek a cégek jellemzően a londoni tőzsde nemzetközi szekciójába vannak bevezetve (de találunk közöttük Frankfurtban kereskedett papírokat is), a külföldi részvénypiacra nem merészkedő kisbefektetőknek pedig elsősorban az orosz régióba fektető részvényalapokon keresztül juthatnak hozzá ehhez a kitettséghez. A legjelentősebbek az Eurasia Drilling Company, a C.A.T Oil és az Integra.

Akik részesedni szeretnének az olajár magas szinten való stabilizálódásából, megpróbálkozhatnak a részvénypiaccal, azonban akik szeretnék csökkenteni a befektetésükkel járó kockázatot és a befektetésük kezelését inkább szakemberre bíznák, azoknak  az OTP szakemberei az orosz piacokba fektető alapokat ajálnják.


Forrás: K&H Alapkezelő

Politikai kockázat tartja magasan az árat

A K&H Alapkezelő szerint is ígéretes a nyersanyagpiac.
– Az olaj árának növekedését az iráni atomprogram folytatása miatt kialakult nemzetközi konfliktus újabb fejleményei a következő hónapokban is fenntarthatják. A 100 dollár fölötti hordónkénti világpiaci ár már most komoly terhet jelent az egyébként is gyengélkedő világgazdaságnak. A konfliktus elhúzódása, esetleges súlyosbodása esetén a magas energiaárak negatív hatásai az olajfüggőség miatt főként Európának jelenthetnek komoly terheket, de befektetési szempontból érdemes számolni az energiahordozókkal és ezen keresztül a nyersanyagpiacokkal - mondja Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

Bár a nyersanyagpiac a részvénypiachoz hasonlóan kockázatosnak tekinthető, a jelenlegi bizonytalan világgazdasági helyzetben a részvényekkel összehasonlítva aszimmetrikus árfolyammozgásra számíthatunk: amennyiben a befektetői hangulat továbbra is kedvező marad, akkor a részvény- és nyersanyagpiacok együtt emelkedhetnek, ha azonban a részvénypiacok lefelé veszik az irányt, akkor a nyersanyagpiacokat a magas olajár megvédheti egy nagyobb zuhanástól, véli a befektetési szakember.

Drága marad az olaj
Az energiahordozó ára azért tud tartósan magas szinten maradni, mert az iráni konfliktus geopolitikai kockázatokat generál – magyarázta Horváth István és hozzátette: kétségtelen, hogy egy, a napokban felmerült esetleges katonai akció hatására újabb komoly emelkedés történne, várakozásaink szerint ez mindegy 20-30 százalékos drágulást jelentene. Ennél akutabb probléma azonban, hogy a Hormuzi-szoros lezárásának veszélye továbbra is fenntartja a magas árakat, ami kétféle módon is fékezi a gazdaságot. Egyrészt lassítja a már most is igen mérsékelt gazdasági növekedést, ami főként a nyugati országban jelent gondot. Az elemzői számítások azt mutatják, hogy 150 dollár körüli olajár már mintegy 0,5-1 százalékpontos lassulást eredményezne az unión belül, ez pedig a jelenlegi, stagnáló gazdasági növekedést tekintve igen súlyos következményekkel járna. Nem meglepő tehát, hogy a nyugati országok a napokban már az olajtartalékok egy részének felszabadításáról egyeztetnek az árak letörésének céljából. Másrészt a magas olajár beépül a fogyasztói árakba, így jelentős infláció-gerjesztő hatása van - ami elsősorban a feltörekvő országok számára okoz nehézséget. Mivel azonban úgy tűnik, hogy a politikai álláspontok nem közelednek, az olajpiacon tapasztalható feszültség - ezzel együtt pedig a jelenlegi árszint is - a következő hónapokban tartósan fennmaradhat, és akár további drágulás várható.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo