Csőd cikkek


Sztárok csődben

Sztárok csődben 

A dollármilliomosok is csődbe mehetnek. És mennek is, főleg a show-bizniszben, ahol a népszerűség illékony dolog, a felkérések és ezektől függően a sztárgázsik ingadoznak, s egy-egy költséges válás, perből származó büntetés vagy rossz befektetés megtizedelheti a vagyont.
Pénzügyi befektetőket keres Beate Ushe cége

Pénzügyi befektetőket keres Beate Ushe cége 

Beate Uhse alapította 1962-ben a világ első szexboltját. A sajátos kezdeményezésből nagy üzlet, nemzetközi konszern lett, ám a vállalkozás 2017 végére csődbe jutott, és vevőt – vagy legalábbis a továbbélést jelentő hitelt – vár.
A légitársaságok se ússzák meg a csődöt

A légitársaságok se ússzák meg a csődöt 

Kötelező csődbiztosítás bevezetését szorgalmazza az európai utazási irodai szövetségek brüsszeli székhelyű szervezete, a hátrahagyott utasok elszállításához és kártalanításához. Ha egy utazási iroda megy csődbe, van kötelezően előírt biztosítás az utasok kártalanítására, míg ha egy légitársasággal történik ugyanez, nincs biztosíték.
Az egész pénzvilágot bedöntheti a mesterséges intelligencia

Az egész pénzvilágot bedöntheti a mesterséges intelligencia 

Új típusú kockázatok jelennek meg, ahogy a pénzügyi szektorban egyre szélesebb körben kerülnek bevezetésre a különféle automatizált, mesterséges intelligenciára alapuló szolgáltatások. A problémát nem a mesterséges intelligencia jelenti, hanem a pénzügyi intézményekre kiterjedő szigorú szabályozás hatáskörén kívül elhelyezkedő fintech vállalatok.
Kedvező változások a vezetők csődjogi felelősségében

Kedvező változások a vezetők csődjogi felelősségében 

A csődtörvény több mint 10 éve hatályban lévő szabálya sokáig lehetetlen választás elé állította azon cégek vezető tisztségviselőit, amelyek fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben vannak. Egy nemrégiben hatályba lépett törvénymódosítás azonban feloldja ezt a patthelyzetet, és jobban ösztönzi a válságmenedzsereket, hogy válsághelyzetben az üzletileg indokolt döntéseket hozzák meg – foglalta össze a helyzetet a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.
Ne az állam vigye el a balhét, ha csőd van

Ne az állam vigye el a balhét, ha csőd van 

A brit pénzintézeteknek 2022-ig összesen további 4 milliárd fontot kell összegyűjteniük saját forrásokból, vagy kötvénykibocsátással, hogy csőd esetére megfelelő fedezetük legyen. Az intézkedést Nagy-Britannia nemzeti bankja rendelte el, abból kiindulva: nem megengedhető, hogy egy pénzintézet összeomlásánál megint egyszer az adófizetők állják a számlát.
"Barátok közt": Lauda színre lép

"Barátok közt": Lauda színre lép 

Újabb fordulat az Air Berlin-csőd történetében. Niki Lauda bejelentette, hogy visszavenné az általa létrehozott osztrák Niki légitársaságot, amely jelenleg a csődbe ment német cég leányvállalata. Amint a Neue Zürcher Zeitung rámutat, az Air Berlin 2008 óta veszteséges, mert vezetői trükköztek és nem tudták eldönteni: olcsó turista-légitársaságot akarnak-e vagy a Lufthansa vetélytársát.
Változásokat hozott a nyár a csődtörvényben

Változásokat hozott a nyár a csődtörvényben 

2017. július 1-ével több ponton is módosult a csődtörvény, a módosítások érintik a érintik az eljárások anyagi jogi jellegű előírásait, összefüggésben állnak a hitelbiztosítéki prioritások és eszközök szerepével, valamint kiterjednek eljárásjogi normákra is.
A Lufthansa lehet a nyertese az Air Berlin csődjének

A Lufthansa lehet a nyertese az Air Berlin csődjének 

Egy nappal azután, hogy az Air Berlin csődöt jelentett, megkezdődött az egymásra mutogatás a háttérben álló befektetők és a légitársaság üzemeltetője között, ki miatt került a cég a mostani helyzetbe. A nevető harmadik a Lufthansa lehet: adósságok nélkül megkaphatja a fapados társaság egész vagyonát gépekkel és munkatársakkal együtt. A történet megismeréséhez még sok minden tisztázásra vár.
Padlóra került az Air Berlin

Padlóra került az Air Berlin 

Csődöt jelentett az Air Berlin légitársaság kedden, miután fő részvényese, az Etihad Airways úgy döntött, nem támogatja tovább anyagilag a német légitársaságot. Az Air Berlin közlése szerint azonban így is folytatják a munkát.

Már nem a vendéglátásban van a legnagyobb rizikó 

Három év után a vendéglátóipar elvesztette első helyét a legkockázatosabb szektorok versenyében, és 1,08 százalékpontos javulást követően a negyedik helyre csúszott vissza - közölte a Bisnode céginformációs szolgáltató.

Kicsit csökkent a csődök és felszámolások száma 

2017 első negyedévében ugyanazon tíz iparág határozta meg a legkevésbé kockázatos működési területek körét, mint egy évvel korábban. Csökkent továbbá a felszámolások, a kényszertörlések és a végelszámolások száma - áll a Bisnode Magyarország Kft. elemzésében. A csődök és felszámolások vállalkozásszámhoz viszonyított aránya szintén javuló tendencát mutat, a pozitív trendek ellenére viszont volt olyan terület is, ahol a bedőlési mutató értéke romlott.

Már csak az államadósok felének van befektetési ajánlású osztályzata 

A Moody's Investors Service által kockázati besorolással ellátott államadósoknak már csak a felére érvényes befektetési ajánlású osztályzat. A nemzetközi hitelminősítő péntek este Londonban ismertetett éves összegzése szerint az ilyen besorolású államadósok arányának folyamatos csökkenését részben a kockázatosabb feltörekvő piaci szuverén kötvénykibocsátások növekedése okozza - írja az MTI.

A magyar cégek hajlandók leginkább hitelt adni 

A tavalyi visszaesés után idén újra nőtt a halasztott fizetés aránya Magyarországon a vállalatok közötti (B2B) értékesítésben. Az Atradius hitelbiztosító Fizetési Szokások Barométere című elemzése szerint Kelet-Európában a magyar vállalatok hajlandóak a leginkább a hitelre történő értékesítésre (65,5 százalék). Az Atradius adatai azt mutatják, hogy a belföldi B2B kereskedelemben átlagosan 62,1 százalék, a külföldiben pedig 68,8 százalék a halasztott fizetés aránya. Tavalyhoz képest ez mintegy 10 százalékos növekedést jelent.

Csődbe vihet a jogtalan NAV végrehajtás 

Hiába nyer meg egy vállalkozás egy pert az adóhatósággal szemben, ha még az ítélethirdetés előtt csődbe megy. Márpedig ez nem egyedi eset, mivel az adóhatóság a jelenlegi jogszabályok szerint a per ideje alatt is végrehajtást vezethet a vállalkozással szemben. Ráadásul a Jalsovszky Ügyvédi Iroda tapasztalatai szerint az adóhatóság még akkor sem feltétlenül retten vissza a végrehajtástól, ha erre nincs is jogi lehetősége.

Hatszor ment csődbe eddig az új amerikai elnök 

Több mint negyedévszázada hajtja az összeomlásba vállalatbirodalmát a frissen beiktatott amerikai elnök. Hatszor lett fizetésképtelen, ötször Atlantic Cityben csődölt be, egyszer New Yorkban. Többször még azt is kétségbe vonták, hogy egyáltalán milliárdos-e. Annyi biztos, csődjei során legalább 5,5 milliárd dolláros adósságot halmozott fel, de a valós végösszeg ennél is több.

Sok bukással jutott a csúcsra: az USA új elnökének kacskaringós élete 

Az Egyesült Államok új elnöke hibát hibára halmozott üzleti pályafutása során. Sokáig nem fűződött a nevéhez nyereséges ügylet, annál több, látványos bukás. Az ok a szakértők szerint leginkább Donald Trump személyisége. A világ legerősebb hatalmának új vezetője kissé túlságosan impulzív...

Kevesebben mentek csődbe tavaly 

A csődök és felszámolások száma nagyjából húsz százalékkal esett vissza, míg a kényszertörlések száma több mint huszonöt százalékkal mérséklődött 2016-ban. Ezzel szemben a végelszámolások száma közel tíz százalékos emelkedést mutatott, derül ki a Bisnode Magyarország Kft. elemzéséből.

Már nem annyira rizikós fővárosi céggel üzletelni 

Csökkent a budapesti cégek kockázatossága az év első kilenc hónapjában a Bisnode cégminősítő adatai szerint. Egy év alatt több mint 0,6 százalékpontot esett a budapesti cégek bedőlési indexe, megközelítve az országos átlagot. A felszámolások száma közel 7 százalékkal mérséklődött 2016-ban, a kényszertörlések száma 40 százalékkal csökkent.

A fizetésképtelenséget is szabályozza az unió 

Új megközelítést javasol az Európai Bizottság a fizetésképtelen vállalkozásokkal kapcsolatban. Korai szerkezetátalakítással tennének a növekedés támogatásáért és a munkahelyek védelméért.

Kevesebb a fizetésképtelen cég 

A kelet-közép-európai régióban az idén 5,3 százalékkal csökkenhet a fizetésképtelenné váló vállalkozások száma a korábbi éveknél kedvezőbb gazdasági környezet miatt – derül ki a Coface nemzetközi hitelbiztosító friss felméréséből. A feltörekvő piacokon tavaly ugyan lelassult a gazdasági növekedés, a kelet-közép-európai régió kivételnek számít, a térség összesített GDP-je 2015-ben 3,3 százalékkal nőtt, s ez gyorsulást jelez a 2014-ben elért 2,6 százalékos bővülés után.

Negatív rekord a vendéglátásban 

Hosszú évekig az építőipar vezette a legnagyobb bedőlési arányú (felszámolások és csődök cégszámhoz viszonyított aránya) iparágak listáját, azonban 2014-ben átvette a legkockázatosabb szektorok toplistájának „vezető” helyét a vendéglátás – áll a Bisnode nemzetközi cégminősítő elemzésében. Az országos Bisnode Bedőlés Index értéke 3,23 százalék, amit a vendéglátás 6,36 százalékos bedőlési aránya, illetve az építőipar 5,40 százalékos fizetésképtelenségi indexe is jelentősen meghalad.

Ez jár a munkavállalónak, ha jogutód nélkül szűnik meg a munkahelye 

Cégünk jogutód nélküli megszűnésekor mennyit kell fizetnünk a munkavállalóinknak? Jár-e nekik a béren felül egyéb juttatás, ha a cég fizetésképtelen? Lássuk a legfontosabb előírásokat.

Nincs autóipar, nincs víz 

A tönkrement autóipar detroiti családok tömegét sodorta a szegénységbe. A városban 90 ezer fogyasztó összesen 90,3 milliárdnyi vízdíjjal tartozik a szolgáltatóknak. A vízműipari vállalatok széles körben elkezdték kikapcsolni a vízszolgáltatást, hogy kintlevőségeik ne növekedjenek.

Tíz fontos jel, hogy valami nagyon nincs rendben 

A legjobb cégvezetők is képesek elsiklani olyan jelek felett, amelyek arra figyelmeztetnek, hogy a vállalat jövője veszélyben van, és sürgős lépéseket kell tenni a csőd elkerülése érdekében. Mutatunk tíz olyan tünetet, amik azt jelzik, hogy valami nagyon nincs rendben.

Sorra tűnnek el a cégek 

Folyamatosan nő a cégtörléssel kivezetett cégek száma Magyarországon, idén tovább folytatódhat a trend. A legtöbb ilyen döntést Pest megyei cégekkel szemben hozták a cégbíróságok.

Ezért megy csődbe egy vállalkozás 

Egy cég vezetése rendkívül kockázatos feladat, amit a statisztikák is alátámasztanak. Egy felmérés szerint az induló cégek negyede nem éri el az egy éves kort, az ötödik születésnapját pedig csak a vállalkozások fele ünnepelheti meg.

Még egy esélyt az életképes cégeknek! 

Az Európai Parlament elsöprő többséggel támogatta a Bizottság azon javaslatát, hogy modernizálják az Unió határokon túlmutató csődtörvényét, még egy esélyt adva az egyébként életképes, de fizetésképtelen cégeknek.

Tovább zsugorodhat idén a cégvilág 

Mivel egyre kevesebb céget alapítanak, és egyre több a kényszertörlés, 2014-ben tovább csökkenhet a cégek száma Magyarországon a Bisnode szerint.

Lesz itt még növekedés is! Reméljük... 

Az idén, az első félévben szembetűnően csökkent a végelszámolással megszűnő cégek száma, miközben tovább nőtt a működő gazdasági társaságok köre. 2013. első hat hónapjában 5873 cég távozott végelszámolással a piacról, és eközben 6239-cel bővült az élő vállalkozások száma. Ez év júniusának utolsó napján 654 403 élő céget tartott nyilván a hivatalos statisztika – tájékoztat a fekeletelista.hu portál.

Csalások után: becsődölt a világ legnagyobb napenergiacége 

A kínai nagyváros, Vuhszi bírósága kimondta a Suntech csődjét, miután a vállalat nem tudta fizetni a kamatot 541 millió dollár értékű kötvényein. Emellett a vállalat kezese volt egy hamis garanciával megtámasztott, több száz millió dolláros hitelnek is. A csődvédelem alá került társaságnak lehetősége nyílik rá, hogy átszervezze adósságait.

Mennyire kockázatos üzleti partnere? Megmutatjuk! 

Új kockázatossági mutatószámmal jelent meg a piacon Bisnode csoport. A Bisnode Rating a korábbinál meglepően nagyobb pontossággal jelzi előre a cégbedőléseket, és különíti el a rossz illetve jó vállalkozásokat.

Százból négy cég becsődöl - Hogyan kerüljük el a bedőlést? 

A hazai vállalkozások több mint 4%-a bedől, azaz 100 cégből átlag 4 válik egy éven belül fizetőképtelenné. Az elmúlt 5 évben a helyzet folyamatosan romlott, a bedőlési arány megduplázódott a 2008-as szinthez képest. Összegyűjtöttünk néhány figyelmeztető jelet, amely segít elkerülni, hogy tömegessé váljanak a kifizetetlen számláink.

Soha még ennyi céghalál, s ez nem a vége 

Tavaly 28 305 cég szűnt meg Magyarországon, ez bő 4000-rel több, mint egy évvel korábban. „Az utolsó negyedévben soha nem látott mennyiségű cég szűnt meg Magyarországon, és ha a tendencia folytatódik, a megszűnések száma akár meg is duplázódhat" – mondja Tóth Tamás, az adatokat közzétevő Opten céginformációs szolgáltató ügyvezető igazgatója.

Kettészakad a gazdaság, lemaradnak a nehéz helyzetben lévő cégek 

Már 4,21 százalékon áll a cégek bedőlési aránya, míg egy évvel korábban ez a szám „csak” 3,44 százalék volt. Ha a jelenlegi tendencia tovább folytatódik, jövő júliusra valószínűleg az 5 százalékot is túllépi a mutató. A rossz eredményeket tetézi, hogy az elmúlt három hónapban a cégek átlagos számlafizetési késedelme is jelentően meghaladta a 2011-es év azonos időszakának értékét, azaz még mindig nem lehet a gazdasági válságból kivezető útról beszélni – derül ki a a Bisnode Csoporthoz tartozó döntéstámogató céginformáció szolgáltató, a PartnerControl elemzéséből. A felmérés 2012 harmadik negyedéve vonatkozásában vizsgálja a magyar gazdaságban a vállalkozások összetételét, az iparágak jelentőségének, kockázatosságának állapotát, változását, a fizetési késések alakulását.

Csődhullám Európában: Magyarország az élen 

Európa szerte a legtöbb cég a közép-európai régióban válik fizetésképtelenné, a német nyelvű országokban (DACH régió) nem változott jelentősen a csődök száma, míg az északi régióban nyugodtabban alhatnak a cégvezetők - áll a Bisnode csoport a jelentésében.

Már senki nem védett a válságtól 

Az elektronika és a számítástechnika néhány éve még a kevésbé kockázatos ágazatok közé tartozott Magyarországon, fizetésképtelenségi mutatójuk azonban mára jelentősen romlott. Az első negyedévben ebben az ágazatban is jócskán, 65 százalékkal nőtt a fizetésképtelenségi eljárások száma egy év alatt.

Folyamatosan dőlnek be a cégek 

Félreérthetetlenül átalakul a cégvilág a válság és a jogszabályi változások hatására. Ha a tendenciák nem változnak, 2012-ben akár 30 százalékot is meghaladó mértékben nőhet a felszámolások száma Magyarországon a múlt évhez képest. Az Opten adatai szerint a felszámolások és végelszámolások ütemének gyors növekedése mellett lecsengett az év végi cégalapítási láz, amiről így bebizonyosodott, hogy a bejegyzés szigorítására adott válasz volt.

Az idei sem a vállalkozások éve lesz 

A hazai cégek szerint a tavalyi, csődrekordot hozó év után idén is enyhén növekszik a tönkremenő vállalkozások száma. Különösen erőteljes csődhullámra számítanak a kereskedelemben és a járműkereskedelemben, a mezőgazdaságban és a közösségi szolgáltatásokban.

Kit véd az új csődtörvény? 

Fantomcégek, nyomtalanul eltűnő vállalkozások, körbetartozás, vagyonkimentés, behajthatatlan követelések. Ezen kívánt változtatni a december végén elfogadott új csődtörvény, amelynek értelmezése nem mindig egyértelmű.

Minden korábbinál több cég dőlhet be idén 

A szakemberek szerint biztosra vehető, hogy 2012-ben minden korábbinál nagyobb cégbedőlési hullám söpör végig az országon.  A végelszámolások 71 százalékkal nőttek tavaly januárhoz képest.

Nehéz lesz talpon maradni 2012-ben 

A tavalyinál is rosszabb lehet a magyar cégek szempontjából 2012: míg 2011-ben ugyanis „csak” a gazdasági válsággal, illetve annak utóhatásaival kellett megbirkózniuk, addig az idén ehhez hozzáadódik egy nagyfokú bizonytalanság, ami a gazdasági élet földrajzi és tartalmi területére kiterjed.

Csődben a vidéki cégek! 

A gazdasági és politikai változások hatására több vidéki megyében sajnos jelentősen megugrott a fizetésképtelenné váló cégek aránya. Komárom- Esztergom, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Nógrád megyében 100 vállalkozásból közel 7 csődbe megy a Bisnode csoporthoz tartozó Dun & Bradstreet Hungária (D&B) nemzetközi cégminősítő megyékre bontott céglistája szerint.

Siralmas helyzetben a cégek 

3,5 százalék felett van a cégek bedőlési aránya, ami történelmi „rekordnak” számít hazánkban, derül ki a Dun & Bradstreet (D&B) nemzetközi cégminősítő iparági listáiból.

Napenergia: leálló állami támogatások? 

Sokat árt a megújulók renoméjának és piacképességébe vetett hitnek az amerikai napenergia-eszközgyártó óriás, a Solyndra csődje, mely felélte az amerikai államtól kapott 535 millió dolláros kölcsönt. Hasonló európai gikszerek várhatók?

Euroválság: csak az államcsőd lehet a kiút?  

A politikusokat és a jegybankokat tartja a válság fő felelőseinek a világ egyik legbefolyásosabb befektetője, a 72 éves Jim Rogers. A Concorde Alapblogon megjelent interjújában tragikusan borúsan látja Közép-Európa közeljövőjét. Leszögezi: néhány éven belül borul az eurozóna, és az európai történelem egyik legdrámaibb fejezete veszi most kezdetét, ha nem hagyják, hogy becsődöljön az, aminek be kell csődölnie. Szerinte most kell elengedni a bajba jutott államok kezét, öt év múlva már késő lesz. Akkor már súlyosan sérül egész Európa.

Minden idők legtöbb felszámolása 2010-ben 

2010-ben minden korábbinál több cég ellen indult felszámolási eljárás. A gazdasági válság kezdete óta a felszámolások száma folyamatosan növekszik, a legfrissebb adatok szerint a cégnyilvántartásban szereplő mintegy 600 ezer cég közül megközelítően ötvenezer jutott erre a sorsra. A felszámolások száma egyetlen esztendő alatt tíz százalékkal növekedett.

A 3 ezer milliárd euró nagyjából elég is lenne 

Úgy tűnik, hogy a görög csőd egyre közelebb van. Már az európai stabilitási alap 2.000-3.000 milliárd euróra való emeléséről beszélnek. Ez segítene elkerülni a görög csőd okozta fertőzés tovaterjedésének megállítását.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Durván felpörgött az elektromos autók eladása Magyarországon

Durván felpörgött az elektromos autók eladása Magyarországon  

Magyarországon nőtt a második legnagyobb arányban a tisztán elektromos autók értékesítése márciusban.

Pénzszerzés

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.

Cégblog

Fontos mutatóban van lemaradásban Magyarország a régióhoz képest

Fontos mutatóban van lemaradásban Magyarország a régióhoz képest  

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest.

Gazdaság

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.

Infokom

Meglepő találmányok a NASA-tól, amelyeket ma már mindannyian használunk

Meglepő találmányok a NASA-tól, amelyeket ma már mindannyian használunk  

Morzsaporszívó, babatápszer, láthatatlan fogszabályzó. Ma már hétköznapinak számító eszközök, melyekről nem is gondolnánk, hogy a világ legnagyobb űrügynöksége, a NASA áll kifejlesztésük mögött. A National Geographic összegyűjtött 10 olyan forradalmi találmányt, melyet a kezdetekben az űrkutatásban használtak, de később gyökeresen alakították át az emberek életét.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo