A Moody's kimutatása szerint 2016 végén a cég besorolási listáján nyilvántartott szuverén adósoknak éppen az 50 százaléka volt a befektetésre ajánlott osztályzati kategóriában, vagyis a "Baa3"-as, vagy ennél magasabb minősítési szinten.
Egy évvel korábban még 54 százalék volt a befektetési besorolású államadósok aránya a Moody's nyilvántartásában a cég pénteki tanulmánya szerint.
Magyarországot ugyanakkor - a feltörekvő piacokra jellemző globális folyamattal ellentétben - tavaly a Moody's visszaemelte a befektetésre ajánlott szuverén adósok közé, csakúgy, mint a másik két nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings.
A Moody's tavaly novemberben, a Standard & Poor's szeptemberben, a Fitch már tavaly májusban felminősítette a magyar államadósságot a befektetési kategóriába. A magyar szuverén besorolás a Moody's listáján "Baa3", a másik két cégnél ugyanennek megfelelő "BBB mínusz", egyaránt stabil kilátással.
Pénteki londoni éves jelentésében a Moody's felidézte, hogy 1983-ban az általa nyilvántartott államadósok mindegyikének befektetési ajánlású osztályzata volt.
A 13. alkalommal összeállított éves tanulmány kimutatja azt is, hogy az államadósok körében valamivel alacsonyabb a törlesztési csődbe kerülők aránya, mint a vállalati adósok között. A Moody's számításai szerint az államcsődök tízévi időszakra vetített, halmozott és súlyozott átlaga a befektetési ajánlású besorolással ellátott szuverén adósok körében 1,7 százalék, a nem befektetési ajánlású országok esetében 18,3 százalék. Az ugyanerre az időszakra ugyanígy számolt csődmegoszlás a befektetési, illetve spekulatív besorolású vállalati adósok között 2,3, illetve 30,6 százalék.
A Moody's felidézi, hogy az általa osztályzattal ellátott államadósok közül tavaly csak Mozambik került törlesztési csődhelyzetbe.