Még egy esélyt az életképes cégeknek!

Az Európai Parlament elsöprő többséggel támogatta a Bizottság azon javaslatát, hogy modernizálják az Unió határokon túlmutató csődtörvényét, még egy esélyt adva az egyébként életképes, de fizetésképtelen cégeknek.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Aki megérdemli, kaphat még egy esélyt - Kép: SXC

Az Európai Parlament Jogi Bizottsága (JURI) még decemberben fogadta el, hogy a gazdasági válság miatt bajba jutott cégeknek mentőövet dobjon az Unió - ezt a tervezetet fogadta el most komoly többséggel a Parlament. A javaslat az első lépés lehet afelé, hogy a fizetésképtelenségi törvényeket a XXI. századi elvárások mentén modernizálják. Az új törvények nem a felszámolásra, mint inkább arra helyezik a hangsúlyt, hogyan lehet az egyébként életképes cégeket megmenteni úgy, hogy egyben a hitelezők is a pénzükhöz jussanak.

- Segítő kezet kell nyújtanunk azoknak a cégeknek, amelyek kemény időkon mennek keresztül. Az életképes vállalatok számára a segítség kell, hogy legyen az első, ha pénzügyileg bajba kerülnek, nem a felszámolás - mondta Viviene Reding, az Unió igazságügyi biztosa. - A határokon túlmutató fizetésképtelenségi törvények modernizálására azért van szükség, hogy a becsületes vállalkozásoknak és dolgozóiknak adjunk még egy esélyt. A Bizottság továbbra is szorosan együttműködik a Parlamenttel és a Tanács minisztereivel, hogy az új fizetésképtelenségi törvények minél hamarabb bevezetésre kerüljenek. A cégek ránk várnak, nincs vesztegetni való időnk - emelte ki a biztos. (A folyamat egyébként nem halad olyan gyorsan, hiszen az első tervek több mint egy éve megszülettek a szabályozásra.)

Az új szabályok egyszerre javítják a határokon túlmutató fizetésképtelenségi eljárások hatékonyságát és eredményességét - ezek évente mintegy 50 ezer céget és 1,7 millió munkavállalót érintenek az EU-n belül. A lépés az első lesz az EU által meghonosítani kívánt "megmentés és talpraállítás" típusú céges kultúrában, mely felszámolás és likvidálás helyett segítene a cégeknek az újrakezdésben. A várakozások szerint az új törvények még az idén életbe léphetnek.

A jelenlegi gyakorlatban a csődeljárás szinte mindig a vállalkozás felszámolásához vezet, ám a gazdasági válság nyomán az európai országokban előtérbe került az a szemlélet, hogy adjanak még egy esélyt a csődbe jutott vállalkozónak a talpra állásra, cége újraszervezésére. Magyarországon egyelőre nem létezik sem az ilyen reorganizációs eljárás, sem a magáncsőd jogintézménye, amit szintén tartalmaz majd az eddigi helyébe lépő, kidolgozás alatt álló új európai szabályozás.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo