Még egy esélyt az életképes cégeknek!

Az Európai Parlament elsöprő többséggel támogatta a Bizottság azon javaslatát, hogy modernizálják az Unió határokon túlmutató csődtörvényét, még egy esélyt adva az egyébként életképes, de fizetésképtelen cégeknek.

Aki megérdemli, kaphat még egy esélyt - Kép: SXC

Az Európai Parlament Jogi Bizottsága (JURI) még decemberben fogadta el, hogy a gazdasági válság miatt bajba jutott cégeknek mentőövet dobjon az Unió - ezt a tervezetet fogadta el most komoly többséggel a Parlament. A javaslat az első lépés lehet afelé, hogy a fizetésképtelenségi törvényeket a XXI. századi elvárások mentén modernizálják. Az új törvények nem a felszámolásra, mint inkább arra helyezik a hangsúlyt, hogyan lehet az egyébként életképes cégeket megmenteni úgy, hogy egyben a hitelezők is a pénzükhöz jussanak.

- Segítő kezet kell nyújtanunk azoknak a cégeknek, amelyek kemény időkon mennek keresztül. Az életképes vállalatok számára a segítség kell, hogy legyen az első, ha pénzügyileg bajba kerülnek, nem a felszámolás - mondta Viviene Reding, az Unió igazságügyi biztosa. - A határokon túlmutató fizetésképtelenségi törvények modernizálására azért van szükség, hogy a becsületes vállalkozásoknak és dolgozóiknak adjunk még egy esélyt. A Bizottság továbbra is szorosan együttműködik a Parlamenttel és a Tanács minisztereivel, hogy az új fizetésképtelenségi törvények minél hamarabb bevezetésre kerüljenek. A cégek ránk várnak, nincs vesztegetni való időnk - emelte ki a biztos. (A folyamat egyébként nem halad olyan gyorsan, hiszen az első tervek több mint egy éve megszülettek a szabályozásra.)

Az új szabályok egyszerre javítják a határokon túlmutató fizetésképtelenségi eljárások hatékonyságát és eredményességét - ezek évente mintegy 50 ezer céget és 1,7 millió munkavállalót érintenek az EU-n belül. A lépés az első lesz az EU által meghonosítani kívánt "megmentés és talpraállítás" típusú céges kultúrában, mely felszámolás és likvidálás helyett segítene a cégeknek az újrakezdésben. A várakozások szerint az új törvények még az idén életbe léphetnek.

A jelenlegi gyakorlatban a csődeljárás szinte mindig a vállalkozás felszámolásához vezet, ám a gazdasági válság nyomán az európai országokban előtérbe került az a szemlélet, hogy adjanak még egy esélyt a csődbe jutott vállalkozónak a talpra állásra, cége újraszervezésére. Magyarországon egyelőre nem létezik sem az ilyen reorganizációs eljárás, sem a magáncsőd jogintézménye, amit szintén tartalmaz majd az eddigi helyébe lépő, kidolgozás alatt álló új európai szabályozás.

Véleményvezér

Egyedül Magyar Péterről kellett titkosan szavazni

Egyedül Magyar Péterről kellett titkosan szavazni 

Magyar Péter szerint a róla szóló szavazáskor megszületett a Fidesz és a Szocialista frakció.
Szlovákia megkapta első F-16-os vadászgépeit

Szlovákia megkapta első F-16-os vadászgépeit 

Vásárolnak a szlovákok, miközben szidják az eladót.
Elismeréseket kap Joe Biden amerikai elnök

Elismeréseket kap Joe Biden amerikai elnök 

Joe Biden lemondott a következő négy évről, de megnyerte a következő hat hónapot!
Már csak az aluliskolázottaknál dübörög a Fidesz

Már csak az aluliskolázottaknál dübörög a Fidesz 

Már gyurcsányozni sem érdemes.
Hatalmas metrót épít a mindössze 300 ezer lakosú Kolozsvár

Hatalmas metrót épít a mindössze 300 ezer lakosú Kolozsvár 

Világváros lesz Kolozsvárból.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo