Már senki nem védett a válságtól

Az elektronika és a számítástechnika néhány éve még a kevésbé kockázatos ágazatok közé tartozott Magyarországon, fizetésképtelenségi mutatójuk azonban mára jelentősen romlott. Az első negyedévben ebben az ágazatban is jócskán, 65 százalékkal nőtt a fizetésképtelenségi eljárások száma egy év alatt.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Kép:sxc

A Coface Hungary adatai szerint az elektronikával és a számítástechnikával foglalkozó cégek körében több mint hatvanöt százalékkal nőtt a fizetésképtelenségi eljárások száma az első negyedévben 2011 azonos időszakához képest, miközben országos átlagban 25 százalékkal emelkedett. A mutatók jelzik, hogy az elmúlt évek hazai gazdaságot sújtó csapásait nehezen viselte a szektor, igaz, az eljárások száma alacsony, az összes regisztráltnak alig négy százalékát teszik ki. Az esetek 70 százaléka végelszámolás, ezen belül is a kényszer-végelszámolások a legjellemzőbbek. Az ügyek másik nagy hányadát a felszámolások teszik ki, a vizsgált időszakokban csődeljárást pedig nem kezdeményeztek - számol be a Privátbankár.

Egyszerűsített végelszámolás
Az egyszerűsített végelszámolás szabályai megengedik, hogy a cég megszüntetésére ne több lépcsős ügyintézésben kerüljön sor a céglejárás során, hanem egyetlen kérelemmel történjen az elintézése. Az egyszerűsített végelszámolás során egyetlen kérelem kerül benyújtásra a cégbírósághoz, amelyben egyszerre történik meg a végelszámoló személyének, az egyszerűsített végelszámolás befejezte tényének valamint a törlés iránti kérelem bejelentése. Egyszerűsített végelszámolás jogi személyiséggel nem rendelkező társaságok, azaz közkereseti és betéti társaságok esetében folytatható le.
A végelszámolási eljárás megindulásához egyszerűsített végelszámolás esetén nem szükséges annak cégbejegyzése, a végelszámoló személyére vonatkozó adatok, és az egyszerűsített végelszámolás lefolytatásának ténye a cég törlésével egyidejűleg kerül a cégnyilvántartásba bejegyzésre. Azaz a végelszámolás elhatározását nem kell külön változásbejegyzési eljárásban bejelenteni az illetékes cégbíróság felé.
Minthogy a végelszámolás megindulása bejegyzésre és ilyen módon a cégbírósági közlemények között közzétételre nem kerül, a végelszámolás megindulásának tényét a hitelezői felhívással együtt a végelszámoló köteles a Cégközlönyben közzétetetni, melyet a végelszámolás kezdő időpontjától számított nyolc napon belül köteles kezdeményezni.
A végelszámolás kezdő időpontjától számított 120 napon belül az ismert, vagy a közzétételre jelentkező hitelezőket ki kell elégíteni, és a végelszámolónak el kell készítenie (készíttetnie) a záródokumentumokat: az adóbevallásokat, a végelszámolás utolsó üzleti évéről készült számviteli törvény szerinti beszámolót, a vagyonfelosztási javaslatot, a zárójelentést, és ha a cég másik jogalanynak tagja, e jogalany jogi sorsára vonatkozó javaslatot. A végelszámoló mindezen dokumentumokat jóváhagyásra a legfőbb szerv elé terjeszti - magyarázza Kathi Krisztina cégjogász.

A Nokia és az Elcoteq bezárása sem segített

A legnagyobb ütemben a végelszámolások nőttek, ezen belül pedig kiugróan emelkedett - közel megtriplázódott - az elrendelt egyszerűsített végelszámolások száma. Az eljárások alá vontak jellemzően 300 millió forint forgalom alatti, kisebb vállalkozások voltak. Mivel ezen társaságok bevételének nagy részét a tulajdonosok főállásuk mellett végzett tevékenységéről kiállított számlák alkották, a vállalkozásokat sújtó teher növekedésével ezen cégek fenntartása már nem rentábilis. Az elemzés szerint feltételezhetően ezen okokból döntöttek úgy a kisebb cégek, hogy egyszerűsített végelszámolás keretében zárják be a vállalkozásukat. Kérdés, hogy a megszűnő vállalkozások bevételei a társasággal együtt eltűnnek, vagy a feketepiacra kerülve adózatlan és ellenőrizetlen formában jelennek meg.

Kárpáti Gábor, a Coface Hungary ügyevezetője elmondta, hogy az ágazat szereplőit komolyan érinthette néhány nagyobb multi (egyebek között az Elcoteq, a Nokia) magyarországi gyáregységeinek bezárása, illetve kapacitásainak jelentős csökkentése is. A kormányzati intézkedések - az áfa vagy a járulékok emelése - szintén jelentős problémákat okoztak. Emiatt a piaci szereplőknek fel kell készülniük a növekvő kockázatok kezelésére az elektronikai cégek esetében is.

Az adatok alapján a hazai cégek közül minden második magyar cég számít kimondottan vagy közepes mértékben kockázatos üzleti partnernek(erről itt olvashat bővebben); de az elektronikai és számítástechnikai tevékenységet végzők helyzete még az első negyedéves magas fizetésképtelenségi adatok ellenére is jobb, mint az országos átlag. A  kockázati szinteket is kibontva az látszik, hogy a legrosszabb kockázattal rendelkező cégek között az ágazatot képviselők kisebb arányban szerepelnek, számuk alacsonyabb az országos átlagnál.

Kérdés, hogy a megszűnő vállalkozások bevételei a társasággal együtt eltűnnek, vagy a feketepiacra kerülve adózatlan és ellenőrizetlen formában jelennek meg

A multik miatt nem olyan elkeserítő a helyzet

Kockázati szempontból a fókusz a középmezőnyön van, amely az ágazat cégeinek egynegyedét teszi ki. Lényeges kérdés, hogyan alakul idén ezeknek a cégeknek a megítélése - nemcsak ebben az ágazatban, hanem a hazai piaci szereplők egészére vonatkoztatva - hívja fel a figyelmet Kárpáti Gábor. Gyengébb teljesítmény esetén számos cég megítélése romolhat, mellyel tovább nő a kockázatosnak minősítettek aránya, közelítve az országos átlaghoz.

A szakértő szerint ugyanakkor jó hír, hogy a vizsgált cégek az ágazatban felülreprezentáltak a jó kockázati kategóriákba eső vállalkozások. Ennek egyik oka, hogy a szektor dinamikusan fejlődött az elmúlt időben. Másrészt ezek nagy részében multinacionális tulajdon(rész) van, azaz: biztosítottak, és élnek a kockázatkezelés eszközével, így mind békeidőben, mind válság idején képesek eredményesebben kivédeni a követelés-kiesésből eredő veszteségeket - osztja meg tapasztalatait az ügyvezető. A követelésbiztosítás, a vevőminősítés és a folyamatos monitorozás miatt stabil és jól fizető vevőkörrel rendelkeznek, amely kihat a szállítói láncban található összes partnerre is, hiszen egy-egy dominó eldőlését képesek semlegesíteni és a fizetésképtelenséget egy-egy cégre korlátozni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo