A Bisnode csoporthoz tartozó, Dun & Bradstreet Hungária Kft. 2007-ben bevezetett kockázatossági mutatószámának, az úgynevezett Failure Score megalkotásakor még 2,1 százalék volt a cégek bedőlési aránya, míg mára ez a szám felkúszott 4 százalékra. Ez a jelentős változás, valamint a Bisnode adatbázisának, fizetési tapasztalatok programjának dinamikus bővülése motiválta egy új, a korábbinál hosszabb megfigyelési alapon nyugvó, minden eddiginél jobb előrejelző képességgel rendelkező kockázatossági mutatószám kifejlesztését.
Ezerszeres kockázati eltérés
„Az új Bisnode Rating a korábbi egy éves vizsgálati időszakkal ellentétben 3 év adatainak elemzésével készült.” – nyilatkozta Keleti József, a Bisnode Magyarország Country Managere. „A gazdasági instabilitás megkövetelte, hogy az eddigi egy éves adatokon nyugvó modellt még stabilabb lábakra és nagyobb megfigyelési esetszámra építsük, hogy pontosabb képet kapjunk a cégek kockázatosságáról. Az így létrejött modell még jobban megkülönbözteti a rossz és a jó cégeket, ugyanis a legkockázatosabbá és a legkevésbé kockázatossá minősített vállalkozások között 1000-szeres a kockázati eltérés.”
„A magyarországi vállalatokra vonatkozó hivatalos és egyéb, a statisztikai modell által bizonyítottan meghatározó szerepű információval, történetileg rendelkezésre álló tényadattal dolgoztunk, és az új modellben minden eddiginél nagyobb súlyt kapott a Bisnode-nál egyedileg elérhető, több millió fizetési tapasztalati információ, valamint az egyéb negatív és pozitív események ” – mondta Keleti József. „A teljes állományt 3 évre visszamenőleg a magyar csapat az összesen 50 évnyi scoring-alkotási tapasztalattal rendelkező nemzetközi csapattal együttműködve elemezte. A projekt az óriási adatmennyiség és a komplexitás miatt közel 1 évig tartott.”
A vártnál is pontosabb találati arány
Az eredmények Bisnode szinten is a vártál nagyobb meglepetést hoztak. A minősítés teljesítménye Európa szerte is kiemelkedő, mivel akár a vállalati bedőlések 92,76 százalékát is azonosítja. A Bisnode Rating a legmagasabb kockázattól a legalacsonyabb kockázatig, 1-től 100-ig terjedő skálán mozgó pontszáma előrejelzi, hogy egy adott cég az elkövetkező egy év alatt milyen valószínűséggel kerül csőd- vagy felszámolási eljárás alá.
Mivel a minősítési rendszer 4 modulra épül, melyek a demográfiai jellemzőket, negatív eseményeket, pénzügyi adatokat és fizetési tapasztalatokat fedik le, így az egyes modulokat érintő változásokat akár modulonként is le tudja követni a teljes rendszer újrahangolása nélkül a Bisnode.
Ez a gyors reakció azért is szükséges, mivel számos új, a cégek kockázatosságát érintő bírság, határozat jelenik meg időről időre, mely fontos információkat árul el a vállalati megbízhatósággal kapcsolatban. A minősítési rendszer az eddigiekhez hasonlóan figyelembe veszi az iparági sajátosságokat is, viszont ezt is rugalmasabb, könnyebben módosítható formában teszi.