Felszámolás cikkek


Fekete esztendő, több mint 10 ezerrel csökkent a magyar vállalkozások száma az idén

Fekete esztendő, több mint 10 ezerrel csökkent a magyar vállalkozások száma az idén 

Augusztusi lélegzetvétel: megszűnéseket meghaladó cégalapítás.
Hogyan szabaduljunk meg egy cégtől?

Hogyan szabaduljunk meg egy cégtől? 

Csőd vagy felszámolás – melyik utat választják a cégek?
Magyarokat is érinthet egy szlovák biztosító bukása

Magyarokat is érinthet egy szlovák biztosító bukása 

Visszavonták a szlovák Novis Biztosító engedélyét.
Nem tudják megúszni a NAV-pereket a cégek

Nem tudják megúszni a NAV-pereket a cégek 

Szinte százszázalékos a Nemzeti Adó- és Vámhivatal sikere azokban a perekben, amelyekben a bíróság felszámolás alá került cégek vezetőinek szerepét vizsgálja a cégvagyon jogszerűtlen kimentésében.
Mélyponton a magyarok cégalapítási kedve

Mélyponton a magyarok cégalapítási kedve 

Csökkenő cégszám, továbbra is mélyponton a cégalapítás – válság vagy tisztulás?
Megmenekülnek a Tungsram munkahelyei

Megmenekülnek a Tungsram munkahelyei 

Fémalkatrészgyártó veszi át a Tungsram zalaegerszegi üzemét.
Komoly bajt jelez a magyar cégvilág: megnégyszereződött a felszámolási eljárások száma

Komoly bajt jelez a magyar cégvilág: megnégyszereződött a felszámolási eljárások száma 

A felszámolási eljárások változása uralja októberben a cégtrendet.
Vészesen süllyed Magyarország egykori ipari zászlóshajója, a legénység szépen küzd

Vészesen süllyed Magyarország egykori ipari zászlóshajója, a legénység szépen küzd 

Felszámolás alatt is egyezségre akar jutni a Tungsram.
Végrehajtási hullám indulhat a válság miatt

Végrehajtási hullám indulhat a válság miatt 

A gazdasági válság miatt egyre több vállalat tart attól, hogy a késő fizetések miatt veszélybe kerül a működésük. Európában a legtöbb cég jogi végrehajtásokkal küzdene a kintlévőségek ellen, ám az ilyen eljárások költségesek, hosszadalmasok és az eredményük is bizonytalan.
Hajléktalanszállón lakó cégtulajdonosok - hogyan trükköznek a vállalkozások?

Hajléktalanszállón lakó cégtulajdonosok - hogyan trükköznek a vállalkozások? 

Háromszoros felszámolási és ötszörös kényszertörlési arány, ha sok vállalkozás található egy címen.

Mekkora ütés érte a magyar építőipart? 

A csökkenő cégalapítási szám ellenére az építőipar még a bizakodóbb iparágak közé tartozik. Mind a nemzetközi, mind a hazai kilátások csak enyhe termelési visszaesésről és hangulatesésről tanúskodnak.

Megmentem a cégem – csődöt jelentek 

A „csőd” és a „csődeljárás” kifejezés a mindennapi szóhasználatban egyet jelent a „tönkrement” fogalmával, ami jogi értelemben a felszámolási eljárást jelentené. Mindezekkel szemben amennyiben valaki csődeljárás megindítását kéri a cégével szemben, az pontosan a cég megmentésének szándékát fejezi ki.

Ki tarthat igényt a megszűnt cég követeléseire? 

Azt már sokszor feldolgoztuk, hogy milyen lehetőségeink vannak, ha egy megszűnőben lévő céggel szemben állnak fent követeléseink. De mi a teendő, ha a megszűnő cégnek vannak kintlévőségei? Erről kérdeztük az act legal | Bán & Karika Ügyvédi Társulás szakértőjét.

Évek óta nem láttunk ilyet a magyar gazdaságban 

Több mint 7600 új cég indult Magyarországon az első negyedévben, hasonló értékeket 2014 eleje óta nem láthattunk a hazai gazdaságban. A rossz hír, hogy a felszámolások száma is tovább emelkedett.

Az okos a versenyképes: aki most lemarad, annak jövője sincs 

Iszonyatos tempóban dübörög a technológiai fejlődés, a szenzorok és az okos eszközök összekapcsoltsága, az általuk termelt adatok nagy özönének feldolgozása, és az adatvezérelt döntéshozatal néhány éven belül magától értetődő alapfeltétele lesz a hatékony üzleti működésnek, ez volt az egybehangzó vélekedés a Piac & Profit Okos cég című konferenciáján. Az a vállalkozás, mely nem él az új technológiákkal, annak a napjai meg vannak számlálva. Aki lemarad, az kimarad: egy évtizeden belül bedőlhetnek az ilyen cégek.

Árverezett ingatlannál is ott az áfa kérdése 

Az árverés az áfa rendszerében termékértékesítésnek minősül, így a céges ingatlan kényszerértékesítése során is felmerül az áfakötelezettség. Kit terhel az áfa ilyenkor, és kell-e a vevőnek vagyonszerzési illetéket fizetnie az árverésen megszerzett ingatlan után?

Egyszerűsített végelszámolás: mi változott a szabályozásban? 

Az egyszerűsített végelszámolás a fizetésképtelennek nem minősülő cégek megszüntetésének leggyorsabb módja. 2018. július 1-től a cégtörvény módosítása jelentős változásokat hozott a cégek egyszerűsített végelszámolásának szabályozásában. A változások alapvetően a cégek megszüntetésének további egyszerűsítését szolgálják. Nézzük meg, melyek az egyszerűsített végelszámolás legfontosabb változásai.

Sok az új cég, de közben ezrek süllyednek el 

Egészen pontosan 6622 cégalapítás és 8352 cégtörlés történt 2018 áprilisa és júniusa között, ezzel egy negyedév alatt 1700-zal csökkent a hazai cégek száma. „A tendenciában nincsen különös meglepetés, a második negyedéves számok jól illeszkednek az elmúlt évek tendenciájába” – mondja Pertics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója.

Nem csak a munkaerő fogy, a közvetítő is egyre kevesebb 

Miközben a hazai munkaerőpiac több szegmense is fokozódó létszámhiányról számol be, a munkaerő felkutatásával és közvetítésével foglalkozó vállalkozások, a csökkenő cégszám mellett, jelentős létszám csökkenést is elszenvedtek az elmúlt években – derül ki az OPTEN céginformációs szolgáltató adataiból.

Az élelmiszeripar- és a járműszerviz volt tavaly a legkockázatosabb 

Jelentősen csökkent a becsődölt cégek száma, tavaly a legnagyobb mértékben élelmiszeripari- és a járműjavító- és kereskedő cégek mentek tönkre. A legnagyobb biztonságban Vas és Baranya megyében vannak a cégek.

Változásokat hozott a nyár a csődtörvényben 

2017. július 1-ével több ponton is módosult a csődtörvény, a módosítások érintik a érintik az eljárások anyagi jogi jellegű előírásait, összefüggésben állnak a hitelbiztosítéki prioritások és eszközök szerepével, valamint kiterjednek eljárásjogi normákra is.

Lefoglalják a Green Holidays cégvezetőjének vagyoni részesedését 

A cégbíróság elrendelte a július elején fizetésképtelenséget jelentett Green Holidays Kft. utazási iroda tagja (részvényese) vagyoni részesedésének lefoglalását, az erről szóló határozat a Cégközlönyben jelent meg.

Már nem a vendéglátásban van a legnagyobb rizikó 

Három év után a vendéglátóipar elvesztette első helyét a legkockázatosabb szektorok versenyében, és 1,08 százalékpontos javulást követően a negyedik helyre csúszott vissza - közölte a Bisnode céginformációs szolgáltató.

Fontos EU rendelet lépett hatályba 

Hatályba lépett az Európai Bizottság 2012-ben előterjesztett és 2015 májusában elfogadott javaslata, amely hatékonyabbá teszi a határon átnyúló fizetésképtelenségi eljárások kezelését – hívta fel a figyelmet az az EOS Csoport.

Kicsit csökkent a csődök és felszámolások száma 

2017 első negyedévében ugyanazon tíz iparág határozta meg a legkevésbé kockázatos működési területek körét, mint egy évvel korábban. Csökkent továbbá a felszámolások, a kényszertörlések és a végelszámolások száma - áll a Bisnode Magyarország Kft. elemzésében. A csődök és felszámolások vállalkozásszámhoz viszonyított aránya szintén javuló tendencát mutat, a pozitív trendek ellenére viszont volt olyan terület is, ahol a bedőlési mutató értéke romlott.

Lehet, hogy Ön is feketelistán van? 

Sokakat érhet kellemetlen meglepetés cégalapításkor: a cégbíróság visszautasítja a többségi tulajdonos vagy az ügyvezető bejegyzését arra hivatkozva, hogy az adott személy eltiltás hatálya alatt áll. Míg néha az eltiltott tudja, hogy „vaj van a füle mögött”, más esetekben viszont értetlenül áll az eltiltás oka előtt. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szerint a tét nem kicsi: akit eltiltanak, akár 7-8 évre is „feketelistára” kerülhet.

B2B és B2C helyett jön a H2H 

A cég renoméja fontosabb, mint valaha, a termék helyett egyre inkább az emberre kell koncentrálni - mondták a Cégvezetői Csúcs 2017 konferencia előadói. A negatív vélemények nemcsak a fogyasztói oldalon gyengítik egy vállalkozás pozícióját, de a munkaerővonzó erejét is elveszik. Ez pedig komoly gond, hiszen amúgy is munkaerőhiány van Magyarországon.

Az egyéni vállalkozók országa leszünk? 

Utoljára 2009-ben volt ilyen alacsony a regisztrált cégek száma Magyarországon az Opten adatai szerint, de ez még jó hír is lehet. A kevesebb cég ugyanis a fertőzöttség csökkenését is jelentheti.

Túl sok a végrehajtás a fuvarozásban 

Miközben a közúti árufuvarozók árbevétele évről évre milliárdokkal növekszik, a piaci szereplők száma folyamatosan csökken. A fogyatkozás nem a piac szűkülésének eredménye, mivel az alkalmazotti létszám 2013 és 2016 között folyamatosan bővült.

Hetente tűnnek el milliárdos cégek 

Bár a törölt cégek döntő többsége mikrovállalkozás, nem szabad megfeledkezni a kevés számú, de annál jelentősebb szerepet betöltő megszűnő nagyvállalati körről sem.

Már nem annyira rizikós fővárosi céggel üzletelni 

Csökkent a budapesti cégek kockázatossága az év első kilenc hónapjában a Bisnode cégminősítő adatai szerint. Egy év alatt több mint 0,6 százalékpontot esett a budapesti cégek bedőlési indexe, megközelítve az országos átlagot. A felszámolások száma közel 7 százalékkal mérséklődött 2016-ban, a kényszertörlések száma 40 százalékkal csökkent.

Csúcsra pörögtek az egyéni vállalkozók 

A cégalapítással ellentétben az egyéni vállalkozói működés egyre népszerűbb Magyarországon. 2016 végéig az egyéni vállalkozók száma elérheti a 430 ezret is, holott évről évre egyre többet törölnek közülük.

Kálvária pár túlfizetett adóforint miatt 

A cégjegyzékbe bejegyzett fióktelep megszüntetése alapvetően sokkal egyszerűbb, mint egy magyar alapítású társaság végelszámolása. A gyakorlat azonban ezt nem mindig igazolja. Egy megtörtént eset példáján keresztül megmutatjuk mi a teendő.

Tizenegyezer céggel megint kevesebb 

Idén július 1-től szeptember 30 - ig 11 306 cég került ki véglegesen a gazdaságból, ezzel újabb rekordot írhatunk fel 2016-hoz, mivel a korábbi évek hasonló időszakaiban még sosem került ennyi cég törlésre. Még mindig rendkívül magas a felszámolási eljárások száma, a jelek szerint a cégvezetés továbbra is veszélyes üzemnek számít.

Gyülekeznek a viharfelhők 

Vártnak megfelelő alacsony cégalapítást, de trendhagyó törlési számokat hozott az augusztus. Nem túl bíztatóak a jelek év vége fele közeledve az Opten friss elemzése szerint.

Kevesebben buknak be, de akik igen, azok gyorsan 

Egyre kevesebb cég felszámolására kerül sor, de egyre gyorsul a hatósági eljárás. Ugyanakkor minden évben vállalkozások ezrei tűnnek el nyomtalanul, adósságokat és hitelezőket hagyva maguk után.

Felszámolás helyet a kényszertörlés a menő 

Megint kevesebb a felszámolások száma, a folyamat elsősorban a törvényi előírások változásával magyarázható - inkább a gyorsabb és hatékonyabb kényszertörlést alkalmazzák.

Júliusban nem szeret vállalkozni a magyar 

Minden idők egyik leggyengébb hónapja volt 2016 júliusa a cégalapítások szempontjából. 1844 új céget alapítottak a hónapban, ami 13 százalékkal kevesebb az előző év azonos időszakához képest, júniushoz viszonyítva pedig 28 százalékos visszaesést jelent – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató elemzéséből.

Hipp-hopp, lett 13 ezer új cég 

Több mint 13 ezer új céget alapítottak Magyarországon 2016 első félévében, ami 7,6 %-os növekedést jelent előző év azonos időszakához képest. Ezzel párhuzamosan a megszűnő vállalkozások száma 5,7 %-os csökkenéssel meghaladta a 24,5 ezret – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból.

Több cég élte túl a tavaszt 

Alaposan visszaesett a cégtörlések száma májusban. Az áprilisi 5400-as cégtörlési rekord nem illett az utóbbi időkben megindulni látszó csökkenési tendenciába, ezért nem meglepő, hogy májusban kompenzált a Cégbíróság, és „csak” 3800 vállalkozást szüntetett meg.

Még nincs ok az ünneplésre 

Több mint 1400 cég szűnt meg 2016 első negyedévében a magyar építőiparban, ez 20 százalékkal kevesebb, mint az előző negyedévben, és 12 százalékkal elmarad a tavalyi azonos negyedévi adattól is. Az ágazatnak azonban még mindig nincs oka arra, hogy fellélegezzen. Látják ezt a vállalkozók is, az új cégek alapítása ugyanis csak szerény növekedést mutat.

A legkockázatosabb a vendéglátásban üzletelni 

2016 első negyedévében tovább csökkent a felszámolások és a kényszertörlések száma - áll a Bisnode Magyarország Kft. elemzésében, de ennek ellenére viszont még mindig jelentős eltérések tapasztalhatók a magasabb, illetve az alacsonyabb kockázatot rejtő szektorok között – és nem árt az óvatosság.

Talán több lehet a cég amelyik működik is 

Több éves csökkenést követően megtorpanni látszik a működő cégek számának visszaesése - derül ki a Bisnode Magyarország Kft. elemzéséből, habár még mindig kevesebb működő cég van Magyarországon, mint egy évvel korábban.

A vendéglátás lett a mumus 

2015-ben közel felére csökkent a felszámolások száma a 2014-es évhez képest, aminek következtében a magyar vállalkozások bedőlési aránya is jelentősen mérséklődött. A kiemelkedően kockázatos iparágak listáján is történtek meglepő fordulatok, mivel a korábban hosszú ideig legkockázatosabbnak ítélt építőipart egy ideje már megelőzte a szálláshely-szolgáltatás.

Megnyugvás jöhet, fellendülés még nem 

Talán még soha nem érvényesült ennyire eltérő tendencia az összes cég és az építőipari vállalkozások megszűnési rátájában, mint most novemberben. Az összes cég körében októberhez képest novemberben is növekedett a törölt cégek száma, az építőiparban viszont határozottan csökkent: az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint az előző hónapban 557 céget szüntettek meg, két hónappal ezelőtt viszont 643-at.

Ez nem normális – a cégek harmada nem működik 

Egyetlen évben sem töröltek annyi céget a hazai bíróságok, mint idén, de a szakemberek szerint ez hozzájárul az egészségesebb gazdasági struktúrához. Az viszont nem nevezhető viszont normálisnak, hogy a bejegyzett cégek 35-40 százaléka ténylegesen nem működik.

Lassított a cégbíróság 

Októberben is sok gazdasági társaság szűnt meg Magyarországon, és a magas megszűnési ráta a jövő év közepéig még biztosan kitart. Mindez egy határozott tisztulási folyamat része, amelynek keretében a hatóságok egyre aktívabban lépnek föl a cégvilágot torzító tetszhalott vállalkozásokkal szemben. A folyamat a jelek szerint hamarosan lezárul, így a jövő év második felében csökkenhet a mutató.

Háromfelé szakadóban az ország 

A 2014-es összesített árbevételi adatokat megvizsgálva megállapítható, hogy Győr-Moson-Sopron megyében közel 4-szer annyi volt az egy cégre jutó árbevétel, mint Baranya megyében, derül ki a Bisnode nemzetközi cégminősítő elemzéséből. Ráadásul az elmúlt időszakban a dél-nyugati országrész bedőlési arány és határidőben fizetett számlák terén sem produkált jó mutatókat.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Pénzszerzés

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.

Infokom

Hol tartanak a cégek a digitalizációban?

Hol tartanak a cégek a digitalizációban? 

A Digiméter negyedik alkalommal mérte fel a hazai kis- és középvállalkozások digitalizációjának szintjét.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo