A tavalyi év továbbra is a kihívások időszaka maradt a magyarországi társas vállalkozások számára. A GDP növekedése várhatóan 1 százalék alatt marad, amit befolyásolt az uniós pénzek elmaradása, a gyenge kormányzati és vállalati beruházási kedv, a magas kamatkörnyezet az utóbbi évekhez képest. Nehezítette a gazdasági szereplők helyzetét a forint árfolyamingadozása, a fő exportpartner, Németország gyenge gazdasági teljesítménye, valamint az autóipar és az akkumulátor gyártás visszaesése.
Az Opten adatai szerint a működő vállalkozások száma ismét csökkent, miközben a gazdasági bizonytalanság visszavetette a cégalapítási kedvet. 2024-ben 505,7 ezer társas vállalkozás volt aktív, ami 2,2 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest, amikor szintén több mint 12 ezer céggel lett kevesebb a működő vállalkozások száma.
A cégszámcsökkenés különösen a feldolgozóipart (2,8 százalékos visszaesés, több mint ezer cég) és az építőipart (3 százalékos csökkenés, közel 2 ezer cég) érintette, míg a kereskedelem és gépjárműjavítás területén a veszteség meghaladta a 3 ezer céget (-2,9 százalék). Az adminisztratív szolgáltatások és az oktatás szintén zsugorodott, mindkét szektorban 2,8 százalékos visszaesést tapasztalhattunk.
A cégalapítások száma tovább mérséklődött, 2024-ben, több mint 24 ezer új vállalkozás jött létre, ami közel 10 százalékos csökkenés a 2023-as adathoz képest. Ezzel párhuzamosan a cégmegszűnések száma továbbra is magas maradt, 35 ezret meghaladta a bezárt vállalkozások száma, ami enyhe csökkenés a 2023-as, több mint 37 ezres értékhez képest. Különösen aggasztó, hogy a felszámolási eljárással megszűnt cégek száma megközelítette a 18 ezret, ami a fizetésképtelenség erősödését mutatja.