Csőd cikkek
Euroválság: csak az államcsőd lehet a kiút?
A politikusokat és a jegybankokat tartja a válság fő felelőseinek a világ egyik legbefolyásosabb befektetője, a 72 éves Jim Rogers. A Concorde Alapblogon megjelent interjújában tragikusan borúsan látja Közép-Európa közeljövőjét. Leszögezi: néhány éven belül borul az eurozóna, és az európai történelem egyik legdrámaibb fejezete veszi most kezdetét, ha nem hagyják, hogy becsődöljön az, aminek be kell csődölnie. Szerinte most kell elengedni a bajba jutott államok kezét, öt év múlva már késő lesz. Akkor már súlyosan sérül egész Európa.
Minden idők legtöbb felszámolása 2010-ben
2010-ben minden korábbinál több cég ellen indult felszámolási eljárás. A gazdasági válság kezdete óta a felszámolások száma folyamatosan növekszik, a legfrissebb adatok szerint a cégnyilvántartásban szereplő mintegy 600 ezer cég közül megközelítően ötvenezer jutott erre a sorsra. A felszámolások száma egyetlen esztendő alatt tíz százalékkal növekedett.
A 3 ezer milliárd euró nagyjából elég is lenne
Úgy tűnik, hogy a görög csőd egyre közelebb van. Már az európai stabilitási alap 2.000-3.000 milliárd euróra való emeléséről beszélnek. Ez segítene elkerülni a görög csőd okozta fertőzés tovaterjedésének megállítását.
Új csődtörvény kellene?
Új, rugalmasabb csődtörvényre lenne szükség a Horváth és Társai DLA Piper Ügyvédi Iroda szerint. A cég úgy véli, nemcsak speciális esetekben, hanem általánosan is alkalmazhatóvá kellene tenni az utólagos versenyhatósági engedélykérés elvét.
Egyre többen vizionálnak csődöt
Tegnap is mínuszban zártak az amerikai részvényindexek. Új csúcsra drágult az arany, esett az olaj ára. Ázsia: Kína és Japán mínuszban. Nagyot gyengült tegnap a forint. Ma korrekció várható a Budapesti Értéktőzsdén.
Még nem látni a fényt az alagút végén
2011 első félévében szinte minden szektorban tovább nőt a fizetésképtelenségi eljárások száma (összességében 21 %-al), a legkomolyabb visszaesés főként a belső piacra termelő ágazatokban folytatódik – állítja a Coface Hungary nemzetközi hitelbiztosító. Ott a magas a csődhányad, s ott is nőtt a leginkább, ahol eddig: az építőipar, valamint a kis- és nagykereskedelem a legkockázatosabb szektorok.
Újra csődök és elbocsátások 2012-től?
A kormány rendeletben rögzítené a magánszektorra vonatkozóan 2012-től két éven keresztül a bruttó 300 ezer forint alatti munkabérek emelésének mértékét. Mindez az MGYOSZ véleménye szerint a piacgazdasággal nem összeegyeztethető megoldás, és veszélyezteti a munkahelyteremtéssel kapcsolatos kormányzati törekvések teljesülését is.
Felszámolás-helyzet: nehéz évek várnak a cégvilágra
Májusban irányt váltott és figyelemre méltóan gyorsult a felszámolások növekedési üteme. Ezzel párhuzamosan jelentős mértékben enyhült a végelszámolások eddig tapasztalt nagy sebességű növekedése. A cégalapítási kedv április után tovább csökkent, májusban már nem volt kiugrónak nevezhető. - közölte az Opten.
Behajtó vagy végrehajtó: nem mindegy, kinek nyit ajtót...
A behajtók nem minősülnek közhatalmi személynek, és csupán ugyanazokkal a jogokkal rendelkeznek, amivel megbízóik. Nem vizsgálnak jogszerűséget, díjazás ellenében szolgáltatást nyújtanak megbízóiknak. A végrehajtók az igazságszolgáltatást képviselik és a bíróság határozatainak szereznek érvényt. A hírekben és a fejekben gyakran keveredik a két fogalom, holott nagyon fontos tudni, hogy mi is különbözteti meg a bírósági végrehajtókat a behajtóktól.
Lehangoló statisztikákat produkál az építőipar
Az összes építőiparhoz közvetlenül kapcsolódó iparágban nagyobb arányban kerültek csőd vagy felszámolás alá a cégek - ráadásul később is fizetnek - mint a magyarországi átlag.
Elég sok rossz hír is érkezett gazdasági fronton
Emelkedtek tegnap az amerikai részvényindexek, új csúcson járt a Dow. Új csúcson az olaj és az arany ára. Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek. Nagyot gyengült tegnap a dollár, miközben a forint stagnál. Interjú a MOL leköszönő vezérigazgatójával. Interjú Csányi Sándorral. Ma korrekció következhet a BÉT-en.
USA: újabb négy bank ment csődbe
Egy nagyobb és három kisebb bank vált a múlt héten fizetésképtelenné az Egyesült Államokban, jelezvén, hogy a gyengébb tőkeerejű bankok számára még nem ért véget a pénzügyi válság.
2010 volt a vízválasztó?
Habár még sokasodnak a kérdőjelek a magyar gazdaság idei teljesítménye körül, annyi azért már látható, hogy 2011 akár trendforduló is lehet a mikro-gazdaságban, s így a fizetésképtelenségi eljárások számának az alakulásában is állítja a Coface Hungary. Ám ezzel együtt se várjon senki drasztikus váltást. Ahhoz ugyanis a gazdaságban kellene végbemennie drámai változás(ok)nak. Ha komolyan változna akár az európai gazdálkodási környezet, akár a környező országok jobban beindulnának, akár nálunk lenne így, akkor az magával hozhatná az egyébként mindig jó néhány hónapos követő üzemmódban lévő fizetésképtelenségi eljárások számában a változást. Ellenkező esetben marad az: „egy helyben topogás".
Magyarország-csőd: 23 százalékra csökkent a kockázat
Jelentősen javult a londoni piacon a magyar államadósság-törlesztés kockázati megítélése a kereskedési hét zárására, követve az euróövezeti perifériával kapcsolatos, érzékelhetően javuló hangulatot.
2010 negatív rekordot hozott, idén sem lesz jobb?
Egy éve a céginformációs területen dolgozó szakemberek azt prognosztizálták, hogy a válság negatív hatásai csak a 2011-ben mérséklődnek, és 2010-ben akár 17 500 céget is felszámolhatnak. A prognózis jó volt, az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint tavaly 17 420 cég ellen kezdeményeztek felszámolást a hitelezők. A kilátások azonban a korábbi várakozásokkal szemben 2011-ben sem javulnak.
A november sem volt egy leányálom az építőiparnak
Novemberben 308 építőipari vállalkozás ellen kezdeményeztek felszámolási eljárást, ez 2,3 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Emellett a tizenegyedik hónapban az egy évvel korábbival összevetve csökkent a végelszámolások és az új cégalapítások száma - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató legfrissebb adataiból. Az idei összes felszámolás száma november folyamán haladta meg a tavalyi egész éves értéket.
"A csődtörvényt felesleges toldozgatni-foldozgatni"
„A jelenlegi csődtörvényt felesleges tovább toldozgatni-foldozgatni" - állítja dr. Czibor Zsolt a Coface Hungary vezető jogásza, aki szerint inkább egy új törvényre lenne szükség, amely kezelni tudja a meglévő problémákat. Persze rengeteg lenne a teendő azelőtt, hogy megszülethessen egy minden szempontból napjainkra szabott, új csődtörvény, hiszen át kellene gondolni az egész rendszert.
17500 magyar cég dőlhet be az idén
Egy hónap alatt 1627, az év első 11 hónapjában pedig 16 513 céggel szemben indult felszámolási eljárás, így év végére a bedőlt cégek száma meghaladja a 17 500-at - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. Az új cégek száma ezzel szemben a második egymást követő hónapban mutatott csökkenést.
Építőipar: trendfordulás, vagy csak átmeneti visszaesés?
Októberben kevesebb céget alapítottak az építőiparban, mint egy évvel korábban. „Sem a jogi, sem a gazdasági környezet nem indokolja, hogy a cégeiket felszámolásból felszámolásba vezetők cégalapítási kedve csökkenjen" - kommentálta az adatokat az Opten stratégiai igazgatója.
Derűlátásra semmi ok
Nem hozott kiugró számokat az október a cégvilágban, sőt a szeptemberi „földcsuszamlás" után mintha némiképp csitulnának a hullámok. Az idei tizedik hónapban 1413 cég ellen kezdeményeztek felszámolási eljárást a hitelezők, ennél idén öt hónapban is nagyobb számot regisztrált az Opten céginformációs szolgáltató. Derűlátásra azonban semmi ok, a válság csak „visszatért a rendes kerékvágásba".
Továbbra is lejtőn a magyar cégek
Hiába várta mindenki, hogy az idei év már a javulásról fog szólni, tovább nőtt a cégek elleni fizetésképtelenségi eljárások száma. Valószínűleg idén is negatív rekordokat fogunk döntögetni.
Továbbra is rengeteg kkv megy tönkre
Soha annyi céget nem számoltak még föl egy hónap alatt, mint a múlt hónapban - derül ki az Opten legfrissebb jelentéséből. A sok új eljárás megindításában közrejátszhatott az is, hogy a cégbíróságok feldolgozták az augusztusi ügyhátralékot, de a múlt havi 1914 felszámolás 35 százalékkal több az egy évvel korábbi azonos havinál is. A válság tehát gyűrűzik tovább.
Itt a bizonyíték: még dübörög a válság!
Idén augusztus végéig több cég ment tönkre Magyarországon, mint 2008-ban egész évben. Akkor december végéig 11 451 céggel szemben indítottak felszámolási eljárást a hitelezők, most nyolc hónap alatt 11 512 jutott hasonló sorsra - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató közleményéből. 2009 első nyolc hónapjához viszonyítva a növekedés 19 százalékos.
Nem javul a helyzet: sorra mennek csődbe a pesti cégek
Huszonkét százalékkal több a felszámolás alatt álló cég a Közép-Magyarország régióban az első félévben, mint 2009 azonos időszakában - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. Némileg a cégalapítási kedv is visszaesett.
Még tart a kiskereskedelem megtisztulása
Több mint 13 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi vállalkozások ellen indított felszámolási eljárások száma az első félévben, de többen kérték végelszámolást a cégükre - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adatbázisából.
Még mindig sokakat döntenek be a hitelezők...
Érdemben nem változott az Opten céginformációs szolgáltató statisztikáiból kiolvasható összkép a magyar gazdaság állapotával kapcsolatban. Változatlanul sok céget döntenek be a hitelezők, és maguk a cégvezetők is gyakran döntenek cégük bezárása mellett, miközben némileg kevesebb új cég alakul.
Sorra mennek csődbe a cégek
Nőtt a felszámolási eljárások száma az idei második negyedévben: 4.524 cég ellen indult ilyen eljárás, szemben az előző év azonos időszakában regisztrált 3.840-nel - közölte a Creditreform Kft. csütörtökön.
Azok nyernek, akik időben informálódnak partnereikről
2010 első félévében 2009 hasonló időszakához képest a magyarországi cégek fizetésképtelenségi mutatója radikálisan (+26%) nőtt, aminek az okát a Coface Hungary abban látja, hogy türelmetlenebbé váltak a hitelezők. A 2009-es év, a válság éve nem múlt el nyomtalanul 2010-re, számos kifizetetlen követelés áthúzódott, és az látszik, hogy az idei év újabb mélypontot hoz.
Szabolcs, Nógrád, Vas: 18 ezer cég tűnt el
A gazdasági válság kezdete óta eltelt két esztendő alatt a létező 600 ezer cég közül csaknem ötvenezret töröltek, azaz a vállalkozásoknak 8,24 százalékát - derül ki a feketelista.hu portál legújabb közleményéből. A kimutatás egyben azt is jelzi, hogy egyes térségeket az átlagnál is nagyobb mértékben sújtott a krízis. Elsősorban azokat a megyéket, melyeket korábban is a gazdaságilag elmaradottak között tartottak nyilván.
"Mindenhol romlott egy kicsit a helyzet"
Visszaállt az első negyedéves szintre a cégfelszámolások növekedési üteme májusban, az áprilisi jelentős lassulás csak átmenetinek bizonyult - derül ki az Opten cégadatbázisának számaiból. A regionális megoszlás még mindig jelentős eltéréseket mutat. A cégalapítási kedv meglódult, idén először növekedett az új alapítású vállalkozások száma az egy évvel korábbihoz képest.
Hogyan mehetnénk csődbe?
A forint árfolyamának gyengülése ismét a magáncsőd intézményének hazai bevezetésére irányította a figyelmet. Először 2009 februárjában kapott nyilvánosságot hazánkban az a minisztériumi előterjesztés, amely lehetővé tenné az „adósságrendezési eljárás" bevezetését természetes személyek számára.
"Ez még nem a fordulat"
Bár továbbra is nő a cégcsődök száma, az áprilisi adatok már lényegesen kisebb változásokat mutatnak, mint a korábbi hónapok számai - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató jelentéséből. A regionális különbségek azonban továbbra is nagyok, Nyugat-Magyarországon már kevesebb a bedőlés, mint egy évvel korábban, keleten és a központi régióban viszont erős a növekedés.
Már az ingatlanközvetítők is bedőlnek
Az idei év első negyedében 2009 hasonló időszakához képest 12 százalékkal nőtt a cégek fizetésképtelenségi mutatója. A leginkább kockázatos iparágaknak továbbra is az építőipar, a kereskedelmi vállalkozások minősülnek, valamint erőteljesen megnövekedett az eljárások száma az ingatlanközvetítőknél. - derül ki a Coface hitelbiztosító legfrisebb jelentéséből.
Nyugat-Magyarországon vége, keleten még tombol
Nyugat Magyarországon vége a válságnak, Kelet-Magyarországon viszont még tombol - ez derül ki az Opten céginformációs szolgáltató felszámolási adataiból. A tavalyi második félévben kibontakozó tendenciák általánossá váltak, a dunántúli régiókban határozottan csökken a bedőlt cégek száma, a Közép-Magyarország régióban és az ország keleti felében pedig növekszik. Üdítő kivétel Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, amelyen mintha átrobogott volna a válság.
Nem vált be a csődtörvény: csak 42 cég élt lehetőségeivel
A fél éve érvényben lévő új csődtörvény nem szorította vissza a felszámolások számát. 2009. szeptember 1-je, az új csődtörvény megszületése óta csupán 42 vállalat próbálta működését reorganizálni a csődvédelem keretein belül, míg a felszámolások száma továbbra is magas, havonta több mint 1200. A csődeljárás a nagykereskedelemmel és az ingatlanügyletekkel foglalkozó vállalatoknál volt a legjellemzőbb, valamint területileg a fővárosban éltek legtöbben ezzel a jogi lehetőséggel, áll a Dun & Bradstreet elemzésében.
Továbbra sem lehet fellélegezni...
Továbbra is emelkedik a cégbezárások száma, nem hagy alább a csődhullám - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató februári jelentéséből. Az Opten szerint a cégfelszámolások számának remélt stagnálása helyett további megszűnésekkel kell számolnunk, ami a válság elhúzódását jóslók véleményét támasztja alá.
Ne sok jóra számítsunk 2010-ben
Az idei évben újabb csúcsra kerülhet a magyar vállalatok fizetésképtelensége, azonban a cégek minősítésének romlási üteme már lelassult - áll a Dun and Bradstreet Hungária Kft. (DB) kockázatkezelési szakértő elemzésében. A Coface szerint is nehéz évnek néznek elébe a magyar cégek, ami részben annak is köszönhető, hogy a 2009-es évben inkább a túléléssel voltak elfoglalva, stratégia kidolgozására nem igazán jutott idő.
Szörnyen nehéz éven vannak túl a magyar cégek
A felszámolási eljárások száma harmadával, a végelszámolásoké felével nőtt 2009-ben az előző évihez képest, a csődeljárások száma ugyan hatszor lett több, de még így sem éri el a százat - közölte a feketelista.hu.
2009-re nem lesz büszke az építőipar
Tavaly év végén 67 741 építőipari cég működött az országban, 938-cal több, mint egy évvel korábban - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. A csekély emelkedés mögött 25 százalékkal visszaeső cégalapítási kedv, 22 százalékkal emelkedő felszámolási hullám és az egy évvel korábbinál 63 százalékkal több végelszámolás húzódik meg. Az építőiparban feltehetőleg minden más ágazatnál gyorsabban nőtt a végelszámolások száma.
Csalárd csőd vagy adóelkerülés a szándék
Októberben ismét több mint 300 építőipari céggel szemben indult felszámolási eljárás, és 258 végelszámolást jelentettek be a cégbíróságok. A növekedés üteme lassulni látszik, mert már a viszonyítási alapnak tekintett tavalyi időszak is a válság jegyében telt - adta hírül az Opten céginformációs szolgáltató. - A javuló cégalapítási kedv mögött nemigen állhat más, mint adóelkerülés vagy a csalárd csőd szándéka - véli a szakértő.
"Ha lesz fellendülés, akkor az 2010 második felében lesz"
Legkorábban 2010 második félévében indulhat meg a gazdasági fellendülés, állítják a Coface legutóbbi felmérésében magyar vállalkozások vezetői, akik növekedő kintlévőség-állománnyal és csökkenő árbevétellel szembesülnek. Mindeközben drasztikus mértékben nő a felszámolási eljárások száma, és a folyamat csúcspontját hónapokon belül elérheti.
Csődök Magyarországon: a java még csak most jön?
Az idei év első kilenc hónapjában 2008 hasonló időszakához képest 36 százalékkal nőtt a cégek fizetésképtelenségi mutatója. A leginkább kockázatos iparágaknak változatlanul az építőipar, valamint a kis- és nagykereskedelem minősülnek, de élen jár a turizmussal kapcsolatos vállalkozások, valamint az ingatlangazdálkodás is.
Skyeurope-vég: csődbüntett?
Pert indított a csődbe jutott, szlovákiai diszkont légitársaság, a SkyEurope ellen az osztrák pénzügyi felügyelet (FMA), mert szerinte eltitkolták a társaság katasztrofális pénzügyi helyzetét - írta pénteki számában a Kurier napilap.
Szeptembertől kellő haladékhoz juthatnak a cégek
Több ponton is változik a csődtörvény szeptember elsején: új szabályozás szerint az adós cég vezetője által bejelentett öncsőd azonnali fizetési moratóriummal jár, illetve a megrendült gazdálkodású cégeknél előtérbe kerül a reorganizáció a felszámolással szemben.
Könnyebb lesz behajtani a tartozásokat
A bíróság ezentúl a ki nem elégített követelés megfizetésére kötelezheti az adós cég vezetőjét, a kedden hatályba lépett csődtörvény-módosítás szerint - hívta fel a figyelmet a Deloitte Zrt.-vel együttműködő ügyvédi iroda.
Hogyan menjünk csődbe?
Az Igazságügyi Minisztérium tervei szerint lehetősége lenne „adósságrendezési eljárásra" a természetes személyeknek. Európa legtöbb államában már évtizedek óta ismert a magáncsőd intézménye, amely esélyt nyújt a hitelezőknek, hogy legalább a követelésük egy részéhez hozzájussanak, az adósoknak viszont lehetőséget ad, hogy megszabaduljanak az adósságaiktól.
Sorban dőlnek be a magyar cégek
Nem folytatódott februárban a felszámolások számának brutális növekedése, de a korábbinál lényegesen több végelszámolást tett közzé a cégbíróság. Trendfordulókról korai beszélni; most vehetünk egy nagy levegőt, de a kilátások továbbra is rosszak - derül ki az Opten céginformációs szolgálat legfrissebb jelentéséből.
20 ezer céget számolhatnak fel idén
2009 első hónapjában egy híján 1400 céggel szemben indítottak felszámolási eljárást Magyarországon. Ez minden idők legrosszabb havi adata - derül ki az Opten céginformációs szolgálat közleményéből. A felszámolások száma meredeken emelkedik, így a cég elemzése szerint idén minden bizonnyal több mint 17 000 társaság jut erre a sorsra.