Lehangoló statisztikákat produkál az építőipar

Az összes építőiparhoz közvetlenül kapcsolódó iparágban nagyobb arányban kerültek csőd vagy felszámolás alá a cégek - ráadásul később is fizetnek - mint a magyarországi átlag.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az építőipar 5,68 százalékos és a fafeldolgozás 4,53 százalékos bedőlési arányával az összes iparág tekintetében is a két legnagyobb valószínűséggel fizetésképtelenné váló szektor hazánkban. Ennél is rosszabb a helyzet a magas- és mélyépítő cégeknél, mivel az előbbiek 7,17 százaléka, míg az utóbbiak 6,09 százaléka vált az elmúlt egy évben fizetésképtelenné.

Az épületek építése láthatóan sokkal kockázatosabb iparág, mint például az útépítés, vagy az olyan építőipari szakmunkák, mint például a padlóburkolás. Az ingatlanértékesítés 3,05 százalékos bedőlési arányával ugyanakkor az országos átlag alatt van. 

Magyarországon az összes cégre vetítve 10,5 százalékot nőtt az elmúlt 12 hónapban a végelszámolások száma az egy évvel megelőző állapothoz képest. Az építőiparban ez a szám 22,7 százalék, az ingatlanügyletek területén 19,2 %, a fémalapanyag-, fémfeldolgozási termék gyártása terén 15,9 %, a fafeldolgozásban 14, 1 % volt. A magasépítést végző cégek esetén 33,5 százalékkal többen zártak be önszántukból az elmúlt évben, mint egy évvel korábban, sőt itt az elmúlt néhány hónapban rendkívül megnőtt a végelszámolások száma. A korábbi havi 60-70 végszámolás helyett, 2011 év elején havi 130-160 végelszámolás indult az épületek építésével foglalkozó szektorban. Az elmúlt hónapok megugró végelszámolási számai arra engednek következtetni, hogy még kell várni az építőipar várva várt fellendülésére, mivel egyre több cég megy csődbe, vagy érezi úgy, hogy már nem érdemes tevékenységét tovább folytatnia.

Nem csökken a cégalapítási láz

Az építőipar kockázatosságának növekedése és az építőipari kereslet csökkenése ellenére az új építőipari cégek alapítása nem állt meg. Havonta stabilan 700 - 800 új cég alakul az építőiparral kapcsolatos iparágakban. A megszűnő cégek száma azonban jelentősen megugrott az elmúlt időszakban, ezért az összes működő építőipari vagy ingatlanértékesítő cég száma csökkent az előző évekhez képest. A magyar gazdaság egészére jellemző, hogy bár folyamatosan nő a cégek száma, de a növekedés üteme mérséklődik. Az építőiparhoz kapcsolódó iparágakban az elmúlt években a cégszám-bővülés üteme a magyar átlagnál nagyobb mértékben esett, pedig a válság előtt még az egyik legnagyobb ütemben növekvő szektor volt.

„Még így is több építőipari vállalat van, mint amit a kereslet megkövetel, és sajnos nem ritka, hogy egy csődbe ment, megszűnt vállalkozás vagyonának kimentése után - nagy tartozásokat maga után hagyva - másik építőiparral foglalkozó céget alakít" - közölte Keleti József, a Dun & Bradstreet ügyvezető igazgatója, aki éppen ezért azt javasolja, hogy minden szektorban - de az építőipari cégekkel szemben különösen - körültekintően kell eljárni szerződéskötés előtt. Nemcsak az aktuális pénzügyi mutatókat érdemes megvizsgálni, hanem a jövőbeni kockázatokat is, valamint azt, hogy a tulajdonosnak milyen más vállalkozásai vannak vagy voltak.

Lassan fizetnek a szektorban dolgozók

Az építőiparban tevékenykedő cégekkel való üzletkötés esetén 20 nappal több idő telik el, míg a pénzünkhöz jutunk, mint más szektorokban, ugyanis míg a magyar cégekre jellemző átlagos pénzhez jutási idő 49 nap, az építőiparban ez a szám átlagosan 69 nap. Az elmúlt időszakban egy mérsékelt csökkenés már látszik a fizetési határidők és késedelmek tekintetében az építőiparban is, de még így is jelentősen rosszabb a fizetési fegyelem, mint más iparágakban, mivel itt mind a fizetési határidő, mind a fizetési késedelem átlagosan 10 nappal több a magyar átlagnál.

Magyarországon átlagosan a számlák 54 százalékát egyenlítik ki időben a cégek, az építőiparban csupán 41 százalékát. A kiemelkedően magas fizetési késedelmek miatt egy építőipari céggel való szerződéskötés előtt érdemes annak fizetési fegyelmét is megvizsgálni, és nagy késedelmek esetén szigorúbb fizetési feltételeket szabni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo