Ne sok jóra számítsunk 2010-ben

Az idei évben újabb csúcsra kerülhet a magyar vállalatok fizetésképtelensége, azonban a cégek minősítésének romlási üteme már lelassult - áll a Dun and Bradstreet Hungária Kft. (DB) kockázatkezelési szakértő elemzésében. A Coface szerint is nehéz évnek néznek elébe a magyar cégek, ami részben annak is köszönhető, hogy a 2009-es évben inkább a túléléssel voltak elfoglalva, stratégia kidolgozására nem igazán jutott idő.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Az építőipar is pesszimista
2010-es év az építőipari recesszió negyedik éve lesz, az építési piac válságának elhúzódása pedig felerősítheti a negatív folyamatokat - véli az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ). Az építőipari érdekképviselet előrejelzése szerint a várható forgalom alakulása jó esetben a recessziós mélyponton való stagnálást jelentheti. Az építőipar "utolsó jó évéhez", 2006 évhez viszonyítva, 2010 elején 36-37 százalékkal kisebb az építőipari teljesítmény. A megkérdezett cégek várakozásaiból arra lehet számítani, hogy a mélyépítés, infrastruktúra építés és környezetvédelmi beruházások területén dolgozó cégeknél 2-5 százalékos bővülés, a magasépítés, szak- és szerelőipar területén további 3-4 százalékos, a lakásépítés területén további 10-12 százalékos csökkenés várható - olvasható az ÉVOSZ közleményében.

A DB szerint idén a legkockázatosabb iparág az építőipar és a szállítmányozás mellett a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás és a bútorgyártás lesz, míg a legkisebb kockázatot a humán-egészségügyi, szociális ellátás szektorban működő vállalatok képviselnek - közölte az MTI.

Egyetért a DB pesszimizmusával a Coface január végén megjelent elemzése is, mely szerint a korábban jósolt 2010 második félévi gazdasági talpraállás bizonytalan, a helyzet pedig igen törékeny. Dercze Zoltán, a Coface országigazgatója állítja: idén sem várható erőteljes javulás a fizetésképtelenségi eljárások számában, a kifizetetlen számlák problémája pedig továbbra is fennáll.

Dercze szerint a 2009-es évben a cégek inkább a túléléssel voltak elfoglalva, stratégia kidolgozására nem igazán jutott idő. A Coface korábbi felméréséből kiderült, hogy a magyar vállalkozások jó irányban keresgéltek az exportvonalon, de ezek a piacok még nem indultak be. Érdekes megjegyezni, hogy a magyar import jobban esett, mint az export, amire régóta nem volt példa. Rövidtávon az ország szempontjából ez jó jel, de ebben benne van a beruházási jellegű importcsökkenés is. A beruházások elmaradása pedig limitálja a lehetséges jövőbeni növekedési lehetőségeket.

2009, a negatív rekordok éve

A DB adatai szerint a fizetésképtelenségi eljárások száma 2009-ben ismét rekordot döntött, bár az eljárások számának növekedése elsősorban cégek számának emelkedése miatt következett be. Tavaly a bedőlési valószínűség, a működő cégekre vetített fizetésképtelenségi eljárások aránya is növekedett: 2007-ben a cégek 2,21 százaléka, 2008-ban kis növekedést követően 2,34 százaléka, míg 2009-ben drasztikusabb növekedés után a vállalkozások 2,84 százaléka nem tudta szállítóit fizetni, és így fizetésképtelenségi eljárás indult ellene.

A feketelista.hu mérései szerint tavaly összesen 14.606 társaság ellen indult felszámolás, a megelőző két esztendőben évente átlagosan tízezer volt a számuk. Az ország egyes térségeit nézve - gazdasági súlyánál fogva - Budapesten indult a legtöbb felszámolási eljárás. A fővárosban az előző évi 2.984-hez képest tavaly 4.710 esetben kezdeményeztek eljárást a fizetőképtelen cégek ellen. Pest megyében 1.341, Szabolcs-Szatmárban 1.337 céget számoltak fel tavaly. Végelszámolás sorsára tavaly 9.890 cég jutott, csaknem kétszer annyi, mint 2008-ban. Természetesen a statisztikában itt is Budapest és Pest megye vezet: az összes végelszámolás több, mint fele (5.578) a fővárosra esett. A csődeljárások száma az előző két esztendőhöz képest tavaly megtöbbszöröződött: 2007-ben 29, 2008-ban 13 csődeljárásról számoltak be a statisztikák, az elmúlt esztendőben viszont már 81-ről tudósít a feketlista.hu, és a társaságok több, mint a fele (42) a fővárosban volt bejegyezve.

Egyre később fizetünk
Tavaly a számlákon rögzített átlagos fizetési határidő 30,5 nap volt. A számlák közel 50 százalékát fizették ki a cégek határidőben, másik felével azonban késtek, és a kifizetéssel még vártak is átlagosan 21 napot. Egy késve fizetőnél így átlagosan majdnem 52 napot kellett várnia a szállítóknak számláik ellenértékének kiegyenlítésére. Ez 2007-ben még 47 nap volt. A legnagyobb késedelemmel fizető vállalatok az ingatlanos cégek, valamint az építőipar, papíripar, fafeldolgozás, és az infokommunikációs szektor társaságai.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo