Csődben a vidéki cégek!

A gazdasági és politikai változások hatására több vidéki megyében sajnos jelentősen megugrott a fizetésképtelenné váló cégek aránya. Komárom- Esztergom, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Nógrád megyében 100 vállalkozásból közel 7 csődbe megy a Bisnode csoporthoz tartozó Dun & Bradstreet Hungária (D&B) nemzetközi cégminősítő megyékre bontott céglistája szerint.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bedőlési arány alatt azt értjük, hogy mekkora volt a fizetésképtelenségi eljárások (felszámolás, csőd) aránya a cégek átlagos számához viszonyítva. Sajnos országos szinten is jelentősen nőtt a bedőlési arány ugyanis 2011-ben már meghaladta a 3,5 százalékot. Ennél azonban a legtöbb megyében lényegesen magasabb a fizetésképtelenségi arány. Komárom-Esztergom megyében 100 cégből több mint 7 szűnik meg egy év alatt fizetésképtelenség miatt, pedig egy évvel korábban alig 4 százaléka a vállalkozásoknak dőlt be a megyében.

A legkockázatosabb Komárom-Esztergom megye

Sok megyében drasztikusan nőtt a cégek bedőlési aránya, és csak 5 területen csökkent. Pest, Heves, Csongrád, Borsod-Abaúj és Bács-Kiskun voltak azok a megyék, ahol kis mértékben, de csökkent a cégek fizetésképtelenségi aránya. A listavezető Komárom-Esztergom megyében megdöbbentően sok csőd és felszámolás indult a 2010-es évhez képest, az itt működő 14-15 ezer cégből több mint 1000 vált fizetésképtelenné idén. Igen jelentősen, több mint 1 százalékponttal nőtt a vállalkozások bedőlési arány Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Veszprém megyében is. (3,5 százalék felett van a cégek bedőlési aránya, ami történelmi „rekordnak" számít hazánkban.)

A nagy bedőlési arányú megyékben tevékenykedő cégekkel való üzletkötés esetén különösen körültekintően érdemes eljárni egy utólagos fizetés engedélyezéskor, de nincs ez másképp a alacsonyabb fizetésképtelenségű megyékben tevékenykedő cégekkel kapcsoltban sem. Ráadásul mára megdőlni látszik az a tézis, hogy a keleti megyékben működő cégek kockázatosabbak, mivel több nyugaton elhelyezkedő megyében is nagy a cégek fizetésképtelenségi aránya és a legtöbb helyen folyamatosan nő is ez az érték.

A késős cégeknél biztosítékot kell építeni a szerződésbe

Az átlagos számlafizetési késedelem megnőtt 2011-ben az előző évhez képest. 2010-ben 19 napot késtek általában számláik kiegyenlítésével a cégek, 2011-ben pedig már közel 23 napot. A cégek számlafizetési késedelmeit vizsgálva azt tapasztaljuk, hogy nem azokban a megyékben tevékenykedő cégek fizetnek a legnagyobb késéssel, ahol a bedőlési arány a legnagyobb. Komárom-Esztergom megyében, ami cégeivel a bedőlési listát vezeti, ugyan jelentősen nőtt a számlafizetési késedelem, de jelenleg átlagosan 22 napos csúszással egyenlíti a megyében tevékenykedő vállalkozások számláikat. A legnagyobb számlafizetési csúszással Hajdú-Bihar megye cégei vezetnek, ahol az elmúlt egy évben a fizetési késedelem elérte a 35 napot is. A Fővárosban és Pest megyében is magas a fizetési késedelem, bár ezeken a területeken kisebb valószínűséggel válnak fizetésképtelenné a cégek. Ajánlott cégenként is vizsgálni a fizetési szokásokat – a Bisnode fizetési tapasztalat programból térítésmentesen, csupán a számlainformációikért cserébe ehhez hozzájuthatnak a cégek. Ha az adott vállalkozás esetében az látszik, hogy nagy késésekkel egyenlíti ki tartozásait, sőt extrém 60 vagy 90 napos késései is vannak, mindenképpen érdemes biztosítékot építeni a szerződésbe. (2010-ben minden korábbinál több cég ellen indult felszámolási eljárás.)

Ha a működő cégek számának alakulását vizsgáljuk, csak öt olyan megyét - Fejér, Békés, Jász, Nógrád és Szabolcs - találunk, ahol 2010. december 1-ről 2011. december 1-re csökkent a cégek száma, a többi területen nőtt. Jól látható, hogy a cégszámbeli csökkenés inkább a keleti országrészre jellemző, míg nyugaton és a legnagyobb városok körül általában nő az ott tevékenykedő vállalkozások száma. Ma közel 565 ezer cég működik hazákban, jelentősen centralizáltan, mivel a vállalkozások 40 százaléka Budapesten tevékenykedik. A legnagyobb mértékben Vas és Pest megyében nőtt a vállalkozások száma egy év alatt, ahol a cégszám növekedés a 3 százalékot is meghaladta. A gazdaság stabilizálódásához inkább több stabilabb és nagyobb vállalkozás járulna hozzá, mint a rengeteg kicsi cég, ami a jelenlegi magyar cégstruktúrát jellemzi.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo