Továbbra is lejtőn a magyar cégek

Hiába várta mindenki, hogy az idei év már a javulásról fog szólni, tovább nőtt a cégek elleni fizetésképtelenségi eljárások száma. Valószínűleg idén is negatív rekordokat fogunk döntögetni.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az EU-n belül Magyarországon a legnagyobb a fizetésképtelen cégek száma, a vállalkozások több mint fele számít kimondottan, vagy közepesen kockázatos üzleti partnernek, romlik a fizetési morál és gyenge a hitelezői védelem - foglalta össze tapasztalatait a honi helyzetről szerdai sajtótájékoztatóján Kárpáti Gábor, a Coface Hungary ügyvezetője. További gondokat okoz, hogy a vállalatok egymásnak is tartoznak: minden 5 euró hitelből 4 euró a cégek közötti halasztott fizetésből adódó szállítói hitelezésből ered. Ezek után nem meglepő, hogy egy átlagos vállalat mérlegfőösszegének 30 százalékát a vevőkövetelés állomány teszi ki, ami Kárpáti szerint túl nagy kockázatot jelent, ezért az érintett cégeknek több figyelmet kellene erre a problémára fordítaniuk.

Érdemes egy pillantást vetni a cégek ellen indított eljárások számára is: míg szinte az összes elemző úgy gondolta, hogy a tavalyi negatív rekordokat idén már magunk mögött hagyhatjuk, a statisztika mást mutat. Az év első kilenc hónapjában egy év alatt újabb 18 százalékkal nőttek az eljárások, ezen belül 11 százalékkal a végelszámolások és 22 (!) százalékkal a felszámolások száma. „Összességében ami pozitívumot ki lehet emelni az az, hogy csökkent a növekedés mértéke" - közölte Bagyura András, a Coface Hungary kereskedelmi vezetője. Szerinte ugyancsak sajnálatos, hogy az új csődszabályozás sem érte el a kívánt hatást - miszerint a csődvédelem lehetőséget nyújt a cégnek a túlélésre -, hiszen csak minden 50. vállalat próbálja ilyen módon megvédeni magát.

A csődeljárás sikere sok esetben a hitelezők makacsságán is múlik. „Mivel a csődeljárást csak akkor lehet lefolytatni, ha abba az eljárást finanszírozó bank is beleegyezik, gyakorlatilag az a furcsa helyzet áll fenn, hogy a banknak, vagyis annak a hitelezőnek, aki nagyobb valószínűséggel ér el megtérülést a felszámolásban, kell engedélyeznie, hogy a cég megpróbáljon helytállni a csődeljárásban" - mondta Czibor Zsolt, a Coface jogásza. Kárpáti szerint ez a helyzet ellentétben áll a bankok alapvető gazdasági érdekével, hiszen ha azok a vagyonelemek, amelyeket a cég fel tud kínálni a bank számára, nagyobb megtérülést hoznak mint a cég finanszírozása és reorganizációja - egyértelműen a felszámolás lesz kívánatosabb.

Újabb negatív rekordok várhatóak az év végén

Iparágakra lebontva nem sokat változott a helyzet az elmúlt egy évben, a legrosszabb helyzetben továbbra is az építőipar és a kereskedelmi szektor van, őket a képzeletbeli dobogó utolsó fokán az ingatlangazdálkodás követi. „Az első kilenc hónap statisztikája alapján meglepő lenne, ha az év végén nem döntene negatív rekordot a fizetésképtelenségi eljárásokban résztvevő cégek száma" - vélte Bagyura András, aki szerint - egy szinte kizárható - nagy változásnak kellene történnie ahhoz, hogy ez ne így legyen.

Legnagyobb arányban a gépipar mutatói romlottak (44%), ám ez leginkább annak köszönhető, hogy viszonylag kevés cég dolgozik ebben a szektorban, így pár tönkrement vállalat is nagyban rontja a statisztikát. Ugyancsak rossz helyzetben van az ingatlangazdálkodási szektor, ahol 37 százalékkal több cég ellen indítottak eljárást, mint 2009-ben. „Ennek több oka van: az egyik, hogy leálltak a beruházások, a másik, hogy továbbra is pang az irodapiac. Van néhány kiemelt és kedvelt hely, mint például a budapesti Váci út, de az oda érkező új bérlők máshonnan mentek el, így csak a torta újraszeleteléséről beszélhetünk" - magyarázta a kereskedelmi vezető.

Az összes szektor közül az acél és fémiparban dolgozók ellen indították a tavalyihoz képest a legkevesebb eljárást, ám ez is leginkább annak köszönhető, hogy az ágazat a Coface szerint olyannyira padlóra került 2008-2009-ben, hogy onnan már tényleg csak felfelé vezethetett az út.

Budapesten is elfogyott a pénz

Amennyiben országos bontást nézünk azt látjuk, hogy Budapest helyzete sokat romlott, hiszen majd 40 százalékkal nőttek a fizetésképtelenségi eljárások. „A helyzet egyértelmű: a gazdagabb központi régióban több tartalékuk volt a cégeknek, mint vidéken, így ide lassabban ért el a válság. Mára azonban ezek a vállalkozások is felélték az utolsó tartalékaikat." - jellemezte a helyzetet Bagyura András.

Az eljárások számát tekintve az abszolút első Budapestet (43,82 %-os arány) Pest (9,5%), Bács-Kiskun (5,5%) és Borsod-Abaúj-Zemplén (5%) megye követi. Az egyes megyékben működő cégek számát összehasonlítva az eljárások számával kiderül, hogy a főváros (eljárások 43,82 százaléka, összesen bejegyzett cégek 39,77 százaléka) és Bács-Kiskun megye (eljárások 5,44 százaléka, összesen bejegyzett cégek 3,75 százaléka) teljesít a legrosszabbul. Jellegzetes eltéréseket Borsod-Abaúj-Zemplénben, Nógrádban, Szabolcs-Szatmár-Bereg valamint Zala megyében regisztrált a Coface Hungary. Ebben az összehasonlításban Pest megye (eljárások 9,46 százaléka, összesen bejegyzett cégek 13,91 százaléka) teljesített a legjobban.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo