Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A nap végi enyhülés sem tudta pluszba húzni az amerikai részvénypiacokat (Dow -0,8%; S&P -0,8%; Nasdaq -0,9%). Az európai és az amerikai adósságválsággal kapcsolatos aggodalmak nyomán a pénzügyi papírok vezették az esést,.
- A piacokat nem nyugtatták meg Timothy Geithner, amerikai pénzügyminiszter szavai, miszerint nincs napirenden az államcsőd, és hogy a Kongresszus vezető tisztségviselőinek augusztus 2-ig sikerül megállapodni az adósságplafon megemeléséről. Hozzátette, hogy mindkét oldal, a kormányzat és a republikánusok is elismerik, hogy "az államcsőd nem alternatíva".
- A Goldman Sachs elemzői rontottak az amerikai gazdasági kilátásokon. A szakértők a korábbi 2%-ról 1,5%-ra csökkentették a második negyedéves GDP növekedési prognózisukat. A harmadik negyedévre 2,5%-os gazdasági bővülést várnak a korábbi 3,25% helyett.
- A nap sztárja az IBM volt, mely zárás után tette közzé a gyorsjelentését. A várakozásnak megfelelő, 3,09 dolláros részvényenkénti profitról számolt be a technológiai cég, és az árbevétele is az előrejelzéseknél nagyobb mértékben, 26,7 milliárd dollárra emelkedett. A menedzsment emelte az idei évre vonatkozó prognózisát is. A jelentést követő percekben mínuszba fordult az árfolyam a zárás utáni OTC kereskedésben, majd gyorsan visszapattant, és 1,7%-os pluszban, 178 dolláron kereskedtek vele utoljára.
- Az Apple 2,4%-os pluszban zárt, és ezzel új történelmi csúcsra kapaszkodott az árfolyam. A cég ma zárás után publikálja a gyorsjelentését, a piac 67%-os profitbővülést vár a tavalyi év azonos időszakához képest.
- Ma ezen kívül számos fontos vállalat publikálja gyorsjelentését, mint például a Bank of America, a Goldman Sachs, a Coca-Cola, a Yahoo!.
Olaj és arany
- Az olaj ára 1,4%-kal, 95,9 dollárra esett tegnap a negatív piaci hangulatban. A piac újabb készletcsökkenést vár az USA-ban, ami az Amerikai Energiahivatal holnapi jelentéséből derül ki.
- A menedéknek számító arany ára az európai és amerikai adóssággal kapcsolatos aggodalmak erősödésével tovább drágult. A nemesfém unciánkénti árfolyama új történelmi csúcsra, 1.605 dollárra emelkedett.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -0,8%, Shanghai -0,8%, Hang Seng -0,8%, Kospi +0,1%, All Ordinaries -0,0%). Továbbra is az amerikai és európai adósságválság miatti bizonytalanság uralta a hangulatot. Leginkább a pénzügyi szektor és az exportőrök estek.
- Mivel Japánban tegnap nem volt kereskedés, a piac ma reagálta le a hétvégi eseményeket. (Mitsubishi UFJ -2,5%, Nomura -2,3%, Daiwa Securities -1,2%)
- 0,2%-ot esett a China Merchants Bank, miután bejelentette, hogy 5,4 milliárd értékben emel tőkét.
- A globálisan jellemző bizonytalanság miatt estek az exportőrök is (Lenovo -3,3%, Sony -2,2%, Nintendo -3,3%, Panasonic -2,3%).
Devizák:
- Nyugodt napja volt tegnap a dollárnak, 1,41 környékén egy szűk sávban mozgott az árfolyam. Az elmúlt napok kereskedése alapján bizonytalanság figyelhető meg az EUR/USD devizapárban, de hamarosan ismét irányt mutathat az árfolyam.
- Napok óta 79 környékén oldalaz a japán fizetőeszköz a dollárral szemben. Az árfolyam egy nagy zuhanást követően kezdett sávozni, melyet hamarosan további csökkenés követhet. Támasz 76,25-nél látható.
- Nagyot gyengült tegnap a forint. A 270 és 271 forintos ellenállásokat áttörte az árfolyam, és 272,6 környékén fejezte be a kereskedést. 275 forintig nyitva az út felfelé.
- A svájci frank újabb történelmi csúcsra erősödött tegnap a forinttal szemben. Az árfolyam, 238,4-ig emelkedett, majd zárásra 236,3-ig korrigált vissza.
Határidős piacok:
- A pozitív tartományban vannak ma reggel a határidős piacok.
Erste kommentár
A hangulat fokozódik, egyre többen vizionálják a perifériális Eurózóna tagállamok, sőt, akár az USA csődjét is. Nem győzzük hangsúlyozni, hogy ez utóbbi mennyire nem tűnik most esélyesnek, hiszen az adósságnövelés adminisztratív gátját a kongresszus bármikor megemelheti. A helyzet annyival is jobb az európainál, hogy az USA politikusai egyetértenek a költségvetési kiigazítás szükségességével, míg Európában az ellenzék jellemzően keresztbe tesz a megszorító lépéseknek. Az USA-ban a kormányzat és a republikánusok között a vita leginkább arról folyik, hogy milyen módon történjen a kiigazítás: adóemelés, vagy kiadáscsökkentés révén. A két fél egyre közelebb kerül a kompromisszumos megoldáshoz, Obama elnök kikötése azonban továbbra is az, hogy valamilyen mértékű adóemelés szükséges. Azt viszont nem gondoljuk, hogy augusztus elejéig ne születne megállapodás a plafon emeléséről. Jó hír, hogy a gyorsjelentési szezonban a vállalatok hozzák a szokott formát, és sorra döntik meg az elemzői várakozásokat.
Rövid hírek
- Ausztria tegnap kiadta Horvátországnak Ivo Sanader volt miniszterelnököt, akit hazájában korrupcióval vádolnak. Sanadert a horvát ügyészség többek között a 10 millió eurós állítólagos MOL vesztegetéssel kapcsolatban is kérdezheti majd. Tovább folynak tehát a vizsgálatok, ami kedvezőtlen a MOL szempontjából, azonban ha az egykori horvát miniszterelnök tisztázza a vádakat, az akár kedvező is lehet a MOL számára. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Horváth Dori Jenő, a MOL magyarországi kiskereskedelmi vezetője a Világgazdaságnak elmondta, hogy az egész régióban szűkült a benzinpiac, ugyanakkor a térség dízelpiacán az átlagot meghaladó mértékben nőtt a MOL értékesítése. Összességében tehát nem csökkent a MOL piaci részesedése, és a működési környezetet illetően a jövőben sem várható változás. A hír nem lesz hatással a MOL árfolyamára.