– Óriási pénzek bepumpálásával fogják megakadályozni most Görögország és esetleg egy-két más európai ország csődjét. Történik ez a többi európai nép, kormány, állam pénzén, olyanokén, amelyeknek nem volt „bűnük”. Ezáltal az áldozatot hozni kénytelen országokban vészesen romlani fog a pénzügyi helyzet – mert mindez a mentés a globális lassulás időszakában történik, akkor, amikor egyetlen nyugati nemzetgazdaság sem nem tud növekedni – nyilatkozta Jim Rogers amerikai invesztor.
A közgazdasági tudós, a tőkepiaci történelem egyik legsikeresebb befektetési alapjának, a Quantum Fundnak az egyik alapítója a Concorde Alapblog számára adott exkluzív interjúban leszögezte: mindez odavezet, hogy a most még gazdag országok előbb-utóbb szintén fizetésképtelenné válnak. Az európai történelem egyik legdrámaibb fejezete veszi most kezdetét, ha nem hagyják, hogy becsődöljön az, aminek be kell csődölnie. Szerinte Európa egyenes úton van a káosz felé, és a háborúkkal is fenyegető folyamatot csak az tartóztathatja fel, ha hagyják becsődölni a rosszul működő bankokat és a rosszul működő országokat.
Ugyanakkor ő úgy látja, hogy a lehető legrosszabb forgatókönyv szerint fognak alakulni a dolgok Európában, és ezért a politikai elit valamint a központi bankok a legfőbb felelősök. Európára szerinte a következő néhány évben legjobb esetben is ugyanolyan stagnálás vár, mint ami Japánt jellemezte a kilencszázkilencvenes évek elejétől egészen mostanáig. (Hosszúnak és fájdalmasnak ígérkezik a válságból kivezető út Bajnai Gordon volt miniszterelnök az amerikai CNBC gazdasági televíziós csatorna honlapjának vendégblogjai között megjelent cikke szerint.)
Aranyba és ezüstbe fektet a tőzsdeguru
Jim Rogers nyolc évvel ezelőtt előrevetítette a globális pénzügyi, illetőleg hitel válság kitörését, és azt, hogy az eurózónát felrobbanthatja egyes tagállamok túlköltekezése. Most azt állítja, hogy a svájci frank még sokat fog erősödni, a drámai helyzetre való tekintettel az amerikai dollár is jó befektetés, de leginkább továbbra is az aranyban, az ezüstben és a mezőgazdasági termőterületekben hisz, ezeket vásárolja.
Ő személy szerint a nyugat-európai és amerikai technológiai cégek papírjaitól megszabadult, és eladja a feltörekvő piacok, az ázsiai, a dél-amerikai tőzsdék részvényeit is. Az euro szerinte attól a perctől fog ismét erősödni – mert csak akkor fog helyreállni a nemzetközi bizalom az euroövezet iránt – amikor az európai politikai elit felhagy a rossz bankok és az eladósodott országok feltőkésítésével, hagyja őket, hogy csődöt jelentsenek. Ha a rövid távon komoly árfolyameséssel járó manőverre csak öt év múlva kerül sor, akkor már nem lesz miből tőkésíteni és bekövetkezik a háborúkkal fenyegető káosz, véli a befektetési szakember. (Történetének legnagyobb kihívásával néz szembe jelenleg az Európai Unió José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök szerint.)
Negatív kép Magyarországról
Jim Rogers a közép-európai térségről, azon belül Magyarországról is nagyon negatív képet fest, szerinte a befektetőknek kerülniük kell ezt a térséget, mert nem kizárt, hogy a régióban komoly zavargások törnek ki, országok fognak egymásnak feszülni. Bár Rogers megértéséről biztosítja az interjúban a magyar kormány törekvését, hogy mindenáron szabadulni akar az államadósságtól, hogy akadályozza a társadalom tovább eladósodását, sőt, hogy a bankokkal akar lenyeletni komoly veszteségeket, ugyanakkor bírál is.
„A bankoknak bele kell törődniük, hogy veszteségeket szenvednek el, mert egy rémes játék résztvevői voltak, egyáltalán helyeslem, hogy ha egy kormány minden eszközzel küzd az adósságcsökkentésért. Viszont valójában nem is elsősorban a kereskedelmi bankokat kellene felelőssé tenni. Még egyszer mondom: a legfőbb bűnt a populista politika, általában annak csinálói, a politikusok, kormányon lévők és ellenzékiek egyaránt elkövették. Ez így volt Görögországban éppúgy, mint Magyarországon és egy sor más országban. Mindannyian érdekeltek voltak az országuk eladósításban. A politikusok fő cinkosai ebben a játékban a jegybankok vezetői voltak. A kereskedelmi bankok harmadlagos szerepet játszottak. Az utóbbiak által elkövetett hibákat mindenütt igyekeznek felnagyítani, ellenséget csinálnak belőlük. Európa különösen képtelen megszabadulni ősi beidegződéseitől: ha bajok vannak, akkor először az idegeneket, másodjára a pénzügyi embereket, bankárokat, harmadjára az újságírókat veszik elő. Ilyen sorrendben ültetik őket „vádlottak padjára”. Szerintem emiatt elkerülhetetlen, hogy a félelem légköre alakuljon ki – különösen – a maguk térségében” - magyarázta Jim Rogers. Szerinte azért is érzékenyebb a régió, mert mesterségesen húzták meg az országhatárokat. Ha inogni kezd egyszer az európai biztonsági rendszer, akkor ebben a térségében különösen beláthatatlanok a következmények. (A válság sokkal súlyosabb formát ölthet Kelet-Közép-Európában.)
Arra a kérdésre, hogy az esetleges országcsődök milyen következményekkel járhatnak, Jim Rogers sztrájkokat, tüntetéseket, és a tőzsdéken további árfolyameséseket vetített előre. De mindez nem fog tovább tartani pár hónapnál, állítja a guru. Amikor a rendszer lesüllyed a mélypontjára, kezdődik az újraépítkezés, a hatékonyabb gazdálkodás.
– Mindez a nyilvánvaló baj, sok-sok áldozat azonban eltörpül ahhoz a katasztrófához képest, ami Európára és onnan kiindulva a világra vár, ha a csődöt eltolják későbbre, amikor már nem lesz forrása senkinek sem, hogy segítsen. Ismétlem: ilyen helyzetekből háborúk szoktak kialakulni.
A bajok elkerülésének azonban szerinte nem az az útja-módja, hogy az államok beavatkoznak a gazdasági, pénzügyi folyamatokba, korlátozzák a piacokat, bankokat. – A piacokat, a bankokat már agyonszabályozták. Ezeknek semmi értelmük sincs, hiszen bebizonyosodott, hogy a szabályozók nem tudnak működni. Az állami beavatkozás ellen kellene ágálnia minden épeszű polgárnak – válaszolja a szakember a Concorde Alapkezelő által jegyzett internetes portálon olvasható interjúban. (Az eurózóna a vesztébe rohan Wolfgang Münchau, a Financial Times kolumnistája szerint is.)