Gazdaság

A csúszdákon túl
Azon talán már túl van az ország, hogy mindenhol, ahol vizet találnak, ott medencét, csúszdát építenek a „helyi erők", majd nem értik, miért megy tönkre a vállalkozásuk. Merthogy hozzánk is csak akkor jönnek a biztosítók által küldött betegek, ha az adott településen, fürdőhelyen bizonyítékokon alapuló gyógyítás fogadja az érkezőket.

Cséfalvay: tartjuk a hiánycélt!
Magyarország tartja magát az idei 2,8 százalékos, GDP-arányos költségvetési hiánycélhoz, de a különadókból eredő bevételek az év későbbi részeiben - júniusban és az év végén - folynak be a büdzsébe - válaszolta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) stratégiai államtitkára a Budapest Business Journal című lap kedd esti üzleti fórumán arra a kérdésre, hogy a negyedéves hiány nem veszélyezteti-e az éves deficitcélt. Az NGM keddi közlése szerint az államháztartás - helyi önkormányzatok nélkül számított - 2011. első negyedéves hiánya 742,1 milliárd forint volt, az éves előirányzat 108 százaléka. Tavaly az államháztartás első negyedévi deficitje 609,9 milliárd forint volt, amely az éves teljesítés 70,1 százalékát adta.

A kevés konkrétum hátráltatja a Széll Kálmán Tervet?
Március elsején ismertette Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Széll Kálmán Tervet, amely hét területen tervez úgynevezett strukturális reformokat. A tárcavezetők előadásukban kifejtették: e szerkezeti átalakításokkal kívánja elérni a kormány, hogy „megszűnjön a pazarlás, és az adósság ne halmozódjon tovább". Az átalakításoknak három célja van: az államadósság csökkentése, az adósság újratermelődésének megakadályozása és a magyar gazdaság fellendítése.

A fenyegető rém
A világ kénytelen szembenézni az alapanyagárak emelkedéséből eredő inflációval és az ebből fakadó gazdasági és társadalmi problémákkal. Az élelmiszer-alapanyagok árának trendszerű emelkedése mögött alapvetően a feltörekvő országok gazdagodása miatti élénk keresletbővülés és a kínálat lassabb növekedése áll.

Újabb áremelés a kutakon
Emeli bruttó 3 forinttal a 95-ös benzin literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt., ezzel a benzinár új történelmi csúcsot ér el, a gázolaj ára nem változik - értesült piaci forrásokból az MTI hétfőn.

"A kilátások kifejezetten sötétek"
Javult ugyan az építőipar helyzete az idei harmadik hónapban, de ez nem jelent trendfordulót, a felszámolási adatok továbbra sem adnak okot a derűlátásra. Az ágazat felszámolási helyzete lényegesen rosszabb a nemzetgazdasági átlagnál, és a cégfluktuáció is magas, miközben a kilátások kifejezetten sötétek. A márciusban elindított 461 új végelszámolás február után újabb történelmi rekord.

Nem fog elszállni a költségvetés
A központi költségvetés 200-220 milliárd forintos "veszélyzónáját" a 250 milliárd forintos zárolás semlegesíti, így az idei költségvetés az előirányzott pályán lesz annak ellenére, hogy az első negyedévi hiány az éves előrejelzést is meghaladja - mondta Naszvadi György, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára hétfőn az Országgyűlés költségvetési bizottságának ülésén.

Hány ember dolgozik itthon bejelentés nélkül?
Csaknem 30.000 munkavállalót foglalkoztattak feketén tavaly Magyarországon, és bár hat százalékponttal csökkent a munkaszerződés vagy bejelentés nélkül dolgozók aránya, a munkaügyi jogsértéssel érintett létszám 27 százalékát teszik ki ezek a munkavállalók - olvasható az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség 2010-es ellenőrzési beszámolójában.

Új módszerrel vizsgálnák: miért ilyen kevés a munkahely?
A munkaerő-piaci változások megbízható előrejelzését lehetővé tevő elemzési rendszert hoz létre a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Intézete (MTA KTI) egy csaknem 958 millió forintos európai uniós támogatással megvalósuló projekt keretében - közölte az intézet az MTI-vel.

Így akadályoznák meg az újabb válságot!
A világ vezető gazdaságai megállapodtak abban, hogy nagyító alá veszik a hét legnagyobb ország gazdaságpolitikáját a globális pénzügyi válság megismétlődésének megakadályozását célzó terv részeként.
"Milyen a viszonya az adóhatósággal?"
A vállalatok és az adóhatóság között alapvetően jó az együttműködés, de a Deloitte kutatásából kiderül az is, hogy a cégek nagy része nem alkalmazza, vagy nem ismeri azokat a lehetőségeket, amelyek tervezhetőbbé tennék az adózásukat.
Elküldték az EU-nak a kormány elképzeléseit
A Nemzetgazdasági Minisztérium április 15-én elküldte az Európai Bizottságnak és az Európai Tanácsnak a Konvergencia Programot - közölte lapunkkal a tárca.
Harmadára csökken a munkanélküli segély ideje
Magyarországon minden munkanélküliséggel kapcsolatos juttatás 90 napra jár majd 2012-től, mivel a jelenleg érvényben lévő munkakereséssel és állástalansággal összekapcsolódó járandóságok nem ösztönzik a visszatérést a munkaerő-piacra - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a kormányülés után.
IMF: minimalizálni a pénzügyi és az erkölcsi kockázatot
A 2008-2009-es válságot követően a magyar gazdaság fokozatosan magára talál. Az export és az ipari termelés növekszik, a belső fogyasztás azonban a csökkenő hitelezés és a tartósan magas munkanélküliség miatt továbbra is gyenge; összességében, idén és jövőre egyaránt 2,5 százalékos gazdasági növekedés várható - olvasható a Nemzetközi Valutaalap (IMF) honlapján közzétett dokumentumban.
A Széll Kálmán Terv a legjobb esélyünk?
A múlt hónapban meghirdetett konszolidációs csomag Magyarország "legjobb esélye" a strukturális gondok megoldására - vélekedtek hétfői helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.
A kormánytól és a bankoktól függnek a lakásárak
Amennyiben az állam piac-szerű intézkedéseket hoz a fizetni nem tudó lakáshitelesek támogatására, az kimozdíthatja nyugvópontjáról a lakásárakat, viszont, ha a bankok nagy tömegben adják el a fedezetként lekötött lakásokat, akkor az tovább mérsékelheti az árakat a lakáspiacon a Duna House ingatlanközvetítő franchise-hálózat elemzői szerint.
Éhség, olaj, infláció
Megjelent a Piac és Profit magazin április száma. A tartalomból: Határtalan hatások - forrongó Közel-Kelet és következményei a világra; Magyarország: átszervezés alatt - a Széll Kálmán terv és ami mögötte van; Út a pénzhez: az Új Széchenyi Terv és a kkv-k esélyei; Csak pozitívan - pszihológia az alkalmazottak érdekében;A szkeptikus környezetvédő - klímadiskurzus ellentmondásosabb alakja. Keresse az újságárusoknál vagy töltse le a digitális változtatot!
Evások: kedden határidő!
Az egyszerűsített vállalkozói adókörbe (eva) tartozóknak keddig, április 12-ig kell befizetniük az első negyedév utáni adóelőleget, bevételük 30 százalékát.
Japán földrengés: mindenki megérzi
A március 11-én bekövetkezett földrengés a korábbi nagy természeti katasztrófákkal összevetve hatalmas pusztítást végzett Japán ipari bázisában, de azoktól nem a kár mértékében, hanem annak szerkezetében tér el leginkább: tartós károkat szenvedett el ugyanis az ország áramtermelési kapacitása és sérültek az ipari beszállítói csatornák, ami megnehezíti a helyreállítást, késlelteti a gazdaság talpra állítását.
Matolcsy véglegesen zárolná a 250 milliárdot
gazdaságban meglévő kockázatok miatt a 250 milliárd forintos stabilitási alap végleges zárolását javasolja Matolcsy György Orbán Viktor miniszterelnöknek; a nemzetgazdasági miniszter ezt szombaton Gödöllőn jelentette be.
Primitív elvonások: a kormány csak az időt húzza?
Élesen bírálta a kormány gazdaságpolitikáját Békesi László, a Horn-kormány pénzügyminisztere a Népszabadság hétvége mellékletében megjelent tanulmányában; a közgazdász borús képet festett az országra nézve, ha az Orbán-kabinet a tervezett intézkedéseit hajtja végre.
742 milliárd forint a hiány
Az államháztartás - helyi önkormányzatok nélkül számított - első negyedévi hiánya 742,1 milliárd forint, az éves előirányzat 108 százaléka volt - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Orbán: az állam nem versenyhátrány
Az államot nem szabad többé kizárólag versenyhátrányként értelmezni, ugyanis ha van egy jó politikai menedzsment, ha az állam gyorsan hozza meg a döntéseit, deregulál, átlátható viszonyokat teremet, keveset költ, és kooperatív a gazdaságot működtető vállalkozói csoportokkal, akkor az állam nem versenyhátrány, hanem versenyelőny - közölte Orbán Viktor csütörtökön az OECD, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet üzleti és ipari tanácsadó bizottságának ünnepi közgyűlésén mondta Budapesten.
Jöhet az olcsóbb benzin?
A Capital Economics szerint a Brent hordónkénti ára év végéig 85 dollárra zuhan, hiszen bár nem lehet megjósolni a közel-keleti fejlemények kimenetelét, a zavargások nem terjedtek át jelentős olajtermelőkre. Mások 200 dolláros olajárról beszélnek.
Kihívások 2011: nem kizárt a további megszorítás sem
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint 2011-ben a kormány arra kényszerül, amit eddig el akart kerülni: egy strukturális változtatásokat ígérő programot kell megvalósítania. A magyar gazdaságpolitika a Széll Kálmán Terv meghirdetésével 10 hónap után jutott el azoknak a kérdéseknek a feltételéig, amelyekre adott válaszokkal 2010 nyarán kellett volna előállni.
Hét magyar bank osztályzatai romlottak
Hét magyar bank különböző osztályzatait rontotta kedden a Moody's Investors Service, a devizahitel-kitettséggel és a romló eredményességgel kapcsolatos aggályaira hivatkozva.
Matolcsy levele: megtárgyaljuk, aztán küldjük az EU-nak
A magyar kormány a 2011. április 6-ai ülésén tárgyalja első olvasatban a konvergencia programot, amelyet április 15-én küld el az Európai Bizottságnak - közölte válaszlevelében Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter Olli Rehn gazdasági ügyekért és monetáris politikáért felelős biztossal.
Ismét áremelkedés jön a kutakon
5 forinttal nő a benzin ára, miközben a gázolajé változatlan marad szerdától - erősítették meg a holtankoljak.hu piaci forrásokból származó értesüléseit. A benzin átlagára így 383 forintra növekszik, míg a gázolajé 375 forint marad. A múlt héten két forinttal nőtt a benzinár, a gázolajé viszont két forinttal csökkent.
Oklevél jár a legnagyobb adózónak
Több mint hárommilliárd forint helyi adót fizettek be a március 15-i határidőig a nyíregyházi vállalkozások és magánszemélyek - közölte Kovács Ferenc (Fidesz-KDNP), a város polgármestere sajtótájékoztatón pénteken.
Az euróövezetben jobban megy: kevesebb a munkanélküli
Az euróövezetben a munkanélküliségi ráta 13 havi mélypontra, 9,9 százalékra csökkent februárban a januári 10 százalékról - közölte pénteken az Eurostat. Itthon a munkanélküliek száma az egy évvel korábbihoz képest 2,2%-kal, 489 ezer főre nőtt.
2 százalékos lehet a többlet
Az idén az államháztartás többlete a GDP 2 százaléka lehet - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium a Magyarország strukturális reformprogramjának végrehajtásáról szóló tájékoztatóban pénteken.
Újra szeret minket a tőke
Újból növekedésnek indult a külföldi működőtőke befektetések volumene Kelet-Közép-Európában, tavaly Csehország vonzotta leginkább a külföldi tőkét a régióban. Jelenleg a régió országait a befektetők vonzóbbnak tartják, mint egyes jobb besorolással rendelkező euróövezeti országokat (Olaszországot, Spanyolországot, Portugáliát). Ezen túlmenően Kelet-Közép-Európában jelentősen zsugorodtak a folyó fizetési mérleghiányok, így kisebb mértékű külső finanszírozás szükséges - áll a nemzetközi Erste Csoport elemzésében.
Görögország bedobja a törülközőt?
Görögország előbb-utóbb nagy valószínűséggel késedelembe kerül államadósságainak törlesztésével, de e fejleményt az euróövezet túléli - jósolta a BBC Világszolgálata által kérdezett pénzügyi szakértők nagy többsége.
11,5 százalékra kúszott a munkanélküliség
2010. december-2011. februárban a 15-74 éves foglalkoztatottak létszáma 3 millió 762 ezer fő volt, ami 1%-kal több az előző év azonos időszakinál. A munkanélküliek száma az egy évvel korábbihoz képest 2,2%-kal, 489 ezer főre nőtt, 11,5%-os munkanélküliségi rátát eredményezve.
A feldolgozóipar hangulata felfelé, a lakosságé lefelé halad
A külpiaci trendektől függő feldolgozóipari vállalatok kilátásai egyre jobbak, a lakossági közérzet kissé borúsabbá vált, és általában az ország helyzetének megítélése, illetve a jövőbe vetett optimizmus is mérséklődik - közölte az első negyedéves felmérésének eredményét a KOPINT-TÁRKI.
A pozitív nemzetközi megítélés segítette az alapkamatot
"A mai MNB kamatdöntés elsősorban nem az alapkamat változtatása szempontjából volt figyelemre méltó, hiszen már a döntés előtt elég egyértelmű volt a szakemberek számára, hogy maradhat a január óta érvényben lévő 6%-os szint. Sokkal inkább érdekes az a pozitív nemzetközi befektetői hangulat, amely az elmúlt hetekben az országgal szemben érzékelhető volt, és amely a jegybank mai döntésében is szerepet játszhatott" - nyilatkozta Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
Ismét drágul a benzin
Növeli bruttó 2 forinttal a 95-ös benzin literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt., miközben a gázolajét ugyanennyivel csökkenti - értesült az MTI hétfőn piaci forrásokból.
Mit döntenek a "galambok"? Holnap ül össze az új MT
A hat százalékos alapkamat változatlanul hagyását várják az MNB monetáris tanácsának hétfői ülésétől az MTI által kérdezett londoni felzárkózó piaci elemzők. Legtöbbjük az év végéig sem valószínűsít kamatmódosítást, bár vannak, akik a kedvező kockázati árazások fennmaradása esetén nem zárják ki teljesen az idei pénzügypolitikai enyhítés lehetőségét.
Katasztrófa után: 5 hétig ellátási zavarok az autógyártásban
Egy bizonyos autószínezék hiánya miatt időlegesen csökkenteniük kell felvehető rendeléseiket a világ autógyártóinak: a Xirallic nevű anyagot használó cégek, így a Chrysler, a General Motors és a Ford néhány szín esetében egyelőre nem tudják pótolni a festék hiányát.
Egységes uniós adóalap: a kicsiknek is könnyebb lenne
Az Európai Bizottság közelmúltban megjelent javaslata bevezetné az Európai Unió területén működő vállalkozások adóalapjának egységes kiszámítási módját, azaz a közös konszolidált társasági adóalapot. Habár a javaslat több olyan problémára is megoldást jelentene, amelyekkel a külföldön terjeszkedni kívánó hazai cégeknek szembe kell nézniük, az egységes adóalap tényleges bevezetését számos részletkérdés teszi bizonytalanná. - írja a Wolf Theiss ügyvédi iroda elemzésében.
Városi adóssághegyek: versenyfutás az idővel
Az önkormányzatok a nemzetgazdaság jelentős és különleges szereplői: közfeladatot ellátó szervezetek, ami miatt a működésük és az ehhez kapcsolódó gazdasági megoldásaik eltérnek a piacon megszokottól. Gazdálkodási gyakorlatuk azonban sok esetben hagy(ott) kívánni valót maga után.
Oblath: "kockázatos a legjobb forgatókönyvre alapozni"
A kormány gazdaságpolitikájáról rendezett vitaestet csütörtökön Bécsben a WIIW osztrák kutatóintézet Cséfalvay Zoltán államtitkár, Surányi György bankár, az MNB volt elnöke, Oblath Gábor közgazdász és Magyar Kornélia politikai elemző részvételével.
A rendszer megfojtja a kisvállalkozásokat
Konzultációs fórumot hozott össze a Csongrád megyei iparkamara, hogy az egyetemi kutatók és az ipari cégek egymásra találjanak. Ezen a vállalkozások képviselői igen kemény kritikákat fogalmaztak meg. Rugalmatlanságot, szervezetlenséget tapasztalnak. Ezen változtatna a szegedi egyetem kutatási központja.
Három cég kapta a Nemzeti Minőségi Díjat
A 2002. évi Nemzeti Minőségi Díj elismerést a kisméretű termelő vállalati kategóriában az egri Sanatmetal Ortopédiai és Traumatológiai Eszközöket Gyártó Kft., a közepes méretű termelő vállalati kategóriában a szentesi Legrand Kontavill Villamosszerelési Rt., a szolgáltató kategóriában a Pécsi Vízmű Rt. kapta. Nagyméretű termelő vállalati kategóriában nem adtak ki díjat. “Ma azt díjazzuk, hogy mit ad Magyarország Európának'" — mondta Medgyessy Péter miniszterelnök a díj átadását követően.
Aranytartalék: 3000 forintnyi sem jut egy magyarra
Bár a svájci jegybank az elmúlt tíz évben 1.550 tonna aranyat értékesített, ezzel több mint megfelezve aranytartalékait, a lakosság létszámához mérten még mindig Svájcnak van a legtöbb aranya, Magyarország a lista 81. helyén áll - ismertette az aranypiac.hu az Arany Világtanács legfrissebb statisztikája alapján pénteken.
Okok, amiért kimaradtunk az uniós paktumból
Magyarország adórendszere védelmében akar kimaradni az eurózónából a kormányfő szerint. Történelmi, bár valószínűleg néhány döntését júniusra halasztó európai csúcsértekezlet vette kezdetét Brüsszelben. Az EU 24 tagállama az euró bevezetése óta a legjelentősebb gazdasági reformokat határozta el. Svédország a kollektív béralkuk, a britek a font, Magyarország adórendszere védelmében akar kimaradni a gazdasági és monetáris unió új fázisából. Csehország pedig azért, mert nem hívták meg a tárgyalásokra.
Kkv-hitel: párbeszédre ítélve
A Piac és Profit magazin márciusi számának tartalmából: Kkv-hitel, kkv-világ; Párbeszédre ítélve; - az Új Széchényi Terv pályázatairól; Üzlet lett a csőd - a körbetartozásokról; Megapoliszok kora - milyenek lesznek a jövő városai? Keresse lapunkat az újságárusoknál vagy fizessen elő a digitális változatra!
Orbán: ugyanazok a célok Európában is
Csökkenteni kell Európában az államadósságot, és munkahelyeket kell teremteni, bármi áron - hangsúlyozta Orbán Viktor magyar miniszterelnök csütörtökön Brüsszelben. Az EU soros elnökségét ellátó Magyarország miniszterelnöke azon a sajtóértekezleten beszélt, amelyet az uniós vezetők, valamint az európai munkaadói, illetve munkavállalói szövetségek vezetőinek háromoldalú tanácskozása után tartottak. Ezt az egyeztető fórumot közvetlenül a csütörtök délután kezdődő EU-csúcs előtt rendezték meg.