Még a nyári szület előtt lesz döntés a jegybanktörvényről

Az Országgyűlés elhalasztotta a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvény módosítását, de még a nyári szünet kezdete, azaz körülbelül július közepe előtt elfogadja. A Ház törölte továbbá a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) összevonásának lehetőségét engedélyező szabályt az alaptörvény átmeneti rendelkezései közül, eleget téve az Európai Bizottság elvárásának.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rogán Antal szerint így lehetősége nyílik a kormánynak arra, hogy lefolytassa az egyeztetéseket a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) a jegybanktörvényben még esetleg szükséges módosításokról. A Fidesz frakcióvezetője közölte, hogy ügyben Varga Mihály véleményét tartja meghatározónak, és arra kéri a frakciót is, hogy ehhez az állásponthoz igazodjon.

EB: a labda a magyar hatóságok térfelén pattog
Az Európai Bizottság azt szeretné, ha teljes egészében sikerülne tisztázni azokat a kérdéseket, amelyek a jegybanktörvény módosításával kapcsolatban merültek fel az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF), valamint a magyar hatóságok között. Olivier Bailly az EB szóvivője úgy fogalmazott: "a labda a magyar hatóságok térfelén van, rajtuk múlik, hogy megadják a szükséges felvilágosításokat az EKB és az IMF kérdéseire". A szóvivő emlékeztetett arra: az Európai Bizottság úgy döntött, leállítja a jegybank függetlenségével kapcsolatos kötelezettségszegési eljárást, de csak azután, hogy az erről szóló törvényt a bizottsági kéréseknek megfelelően módosítják. Bailly reményét fejezte ki, hogy az EKB és az IMF által kért felvilágosításokat megkapják, Magyarország a módosított törvényt mielőbb elfogadja, és elhárulnak az akadályok, hogy megkezdődjön a nemzetközi pénzügyi tárgyalások folyamata.

A frakcióvezető emlékeztetett, a jegybanktörvény ügyében ötoldalú egyeztetés zajlik a magyar kormány, az MNB, az Európai Központi Bank, az IMF és az Európai Bizottság között. A bizottság szempontjai azért voltak fontosnak a magyar kormányoldalnak - folytatta -, mert a testületnek megvolt az a hatásköre, hogy kötelezettségszegési eljárást indítson Magyarország ellen. A közösségi jogot érintő kérdésekben két kivétellel - az MNB-elnök eskütételét és fizetését illetően - meg is állapodtak, és abban maradtak, hogy ezt a két kérdést nem tekinti meghatározó ügynek a brüsszeli bizottság, legfeljebb, ha úgy ítéli meg, bírósághoz fordul, de "ez egy szokványos vitatéma" - mondta.

A politikus ugyanakkor jelezte, hogy öt fél között lényegesen nehezebb egyezséget teremteni, mint kettő között, utalva ezzel arra, hogy a nemzetközi szervezetek sem értenek mindenben egyet.

A Fidesz-KDNP délelőtti frakcióülésére érkezőben Varga Mihály újságíróknak azt mondta: azért kérte az MNB-törvény módosítása zárószavazásának elhalasztását, mert az eddigi módosítások nem zártak le minden vitát, ezért időt kell hagyni "tisztázó megbeszélésekre". A hivatalos IMF/EU-tárgyalások kezdetét firtató kérdésre a tárca nélküli miniszter azt válaszolta: a tárgyalások megkezdése alapvetően nem a magyar kormányon múlik, mert a két partnernek, az IMF-nek és az EU-nak kell még egymással egyeztetnie.

MNB-PSZÁF: nincs összevonás

Az Országgyűlés a kormány javaslatára törölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) összevonásának lehetőségét engedélyező szabályt az alaptörvény átmeneti rendelkezései közül, eleget téve az Európai Bizottság elvárásának.

Az Európai Bizottság a kezdettől ellenezte a nemzeti bank és a pénzügyi felügyelet összevonásának lehetőségét. A kormány előbb azt vállalta, hogy erre nem kerít sort Simor András jelenlegi jegybankelnök mandátumának ideje alatt, végül elállt szándékától. Orbán Viktor miniszterelnök ezzel kapcsolatban egy interjúban azt mondta: a kabinet annak ellenére mond le erről a lehetőségéről, hogy megítélése szerint hatékonyabb működést tett volna lehetővé. "Ha ezen múlik Magyarország pénzügyi stabilitása, akkor ezt az összevonást nem hajtjuk végre" - jelentette ki arra utalva, hogy ez volt az egyik feltétele annak, hogy a kormány megkezdhesse a hiteltárgyalásokat a nemzetközi szervezetekkel.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo