Most azt lehet hallani, hogy az Új Demokrácia és a Pasok a hagyományosan domináns politikai pártok teljes térvesztésének elkerülése érdekében félretette (jelentős) nézetkülönbségeit, és a támogatás fenntartása, valamit az euróövezettől kapott további engedmények fejében a következő néhány nap alatt koalíciós kormányt alakít.
„Bár egyes kommentátorokat, köztük engem sem sikerült igazán meggyőzni arról, hogy a valószínűleg „régi vágású" koalíciónak (az áthághatatlan adóssághegy, a hatalmas munkanélküliség, a versenyképességet igénylő területeken a szükségesnél 30-40%-kal magasabb egységnyi munkaerőköltség és a beáramló tőkét elriasztó bizalomvesztés miatt) sikerül majd a katasztrófába száguldó vonat kisiklását megelőzni, és nem csupán elodázni fogja az elkerülhetetlent" - írta elemzésében Neil Staines, a Saxo Bank elemzője.
A pénzügyi piacok általában nyilván mindenütt fellélegeznek a megkönnyebbüléstől, hogy ma sem kell arra ébrednünk, hogy az euróövezet egyik tagállama kipenderült a klubból. Az elemző szerint azonban, semmilyen szempontból nem lehet a közelmúlt eseményeit pozitív fejleménynek tekinteni. Ugyan a közeljövőben a kockázatos eszközök területén a megkönnyebbülés némi árfolyamemelkedést indíthat el, mert a „legrosszabbra" beállított pozíciókat most nyilván zárni fogják, de a hosszabb távú kilátások korántsem rózsásak.
„Arra számítok, hogy a helyzet hivatalos visszaigazolását és a javasolt koalíció kétpárti szentesítését várva az első egynéhány kereskedési szakasz puhatolódzással telik. A piac hangulatát vélhetően a spanyol és az olasz kötvények hozamának alakulása fogja igazán jelezni. Ha a spanyol 7% ismét nyomás alá kerül, akkor a hangulatváltás a vártnál hamarabb is bekövetkezhet. A piaci hangulatot és a kockázatos eszközök árfolyamát a hét elején megtámogathatják a politikai nyilatkozatok és az is, ha a G20 országai azt ígérik, lépéseiket egyeztetve „minden szükséges lépést" megtesznek, s bár az Egyesült Királyságot illetően én inkább a pesszimista táborhoz csatlakoznék, globális szinten nyilván továbbra is az eurózóna helyzete a leginkább aggasztó" - vélte Neil Staines.
A G20 minden bizonnyal reflektorfénybe kerül, miközben egyre többen számítanak arra, hogy az IMF nagyobb globális hozzájárulást kap, a görög adósság kezelése pedig további engedményben részesül, tehát rövidtávon két pozitívum is jelentkezik.
Később a hét során néhány olyan adat nyilvánosságra hozatalára és olyan eseményekre kerül sor, amelyekre a piac kíváncsian vár: ilyen például a német gazdaság hangulatát jelző IFO és ZEW index, valamint az euróövezet egészére vonatkozó PMI. Az én meglátásom szerint ezek a mutatók ismét a növekedésre és annak erőteljes (egyes esetekben negatívba csapó) lassulására hívják fel majd a figyelmet. A megjelenő adatok alapján kialakuló hangulatot ismét csak a spanyol és az olasz 10 éves állampapírok hozamának alakulása fogja a legpontosabban jelezni.