Még kevesebből kell megélni

Az átlagkeresetek nőttek, a foglalkoztatás csökkent az esztendő első négy hónapjában a versenyszférában. A költségvetési intézményeknél - döntően a közmunkaprogramokkal összefüggésben - épp ellentétes tendencia volt megfigyelhető: többen dolgoztak az idén április végén, mint egy évvel korábban, átlagosan kevesebb pénzért a Központi Statisztikai Hivatal gyorsjelentése szerint.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 219 400 forint, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 230 500, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 195 600 forint volt. Nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 3,9 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit.


Forrás: KSH

Az átlagkeresetek a versenyszférában 6,4 százalékkal nőttek, a költségvetés területén 2,3 százalékkal csökkentek, amely utóbbi a közfoglalkoztatás súlyának növekedése okozott.

Legjobban és leggyengébben fizetett szakmák

A legjobban fizető gazdasági ág továbbra is a pénzügyi, biztosítási tevékenység volt (470 100 Ft), ezt az információ és kommunikáció (420 200 Ft), valamint az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) követte (383 900 Ft). A legkevesebbet a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (139 400 Ft), a humán-egészségügyi, szociális ellátás (148 000 Ft), illetve a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat (156 800 Ft) ágakban dolgozók kerestek.

A költségvetési szférában 2012. január-áprilisban a teljes munkaidősök mintegy 57 százaléka, átlagosan, havi 10 500 forint - az adó- és járulékváltozások ellentételezésére szolgáló, a keresetbe nem tartozó - kompenzációban részesült. 2012. januártól a nonprofit szervezetek egy részénél alkalmazásban állók is részesülhetnek kompenzációban, így a nonprofit szervezeteknél a teljes munkaidőben dolgozók mintegy 8,3 százaléka, 10 300 forintot kapott ezen a címen.

Több jutott prémiumra 

Zuhannak a reálbérek
Az esztendő első négy hónapjában az infláció 5,6 százalék volt, a reálkeresetek tehát ez idő alatt – a nettó keresetek 1,1 százalékos bővülését figyelembe véve – 4,5 százalékkal estek. Ráadásul a trend alakulása egyelőre sok jót nem ígér. Májusban ugyan a drágulás lassult (éves összevetésben a vártnál mérsékeltebben, 5,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak), ám az esztendő hátralévő részében továbbra is erős inflációval számolnak az elemzők.

A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) kereset 2012. január-áprilisban átlagosan 5,8 százalékkal - ezen belül a versenyszférában dolgozóké 8,3 százalékkal - haladta meg az egy évvel korábbit. A költségvetési intézményeknél dolgozók alapilletménye - a közfoglalkoztatottak bére nélkül számítva - 3,4 százalékkal emelkedett. A növekedés döntően a humán-egészségügyi, szociális ellátás ágakban következett be, a 2012. évi garantált bérminimum változása miatt.

Nemzetgazdasági szinten az átlagos - családi kedvezmény nélkül számított - nettó kereset 141 900 (ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 98 900, a szellemi foglalkozásúaké 186 400) Ft volt, 1,1 százalékkal magasabb az előző évinél. A nemzetgazdasági szintű 230 100 forintosos, átlagos havi munkajövedelem 2,9 százalékkal haladta meg a 2011. január-áprilisi értéket. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 4,6 százalék volt.

Csökkent a foglalkoztatás

A versenyszféra legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásainál 1 millió 806 ezer fő volt az alkalmazásban állók száma, mely 26,6 ezer fővel alacsonyabb, mint 2011. január-áprilisban. A költségvetési szférában 729 ezren dolgoztak (8,8 ezer fővel többen, mint egy évvel ezelőtt), közülük átlagosan 65 ezren közfoglalkoztatás keretében.

A közszféra átlagkeresetének szintjét is befolyásoló teljes munkaidős közfoglalkoztatottak létszáma 2012 első négy hónapjában több mint négy és félszeresére nőtt (átlagosan 51,5 ezer fő volt). A megfigyelt nonprofit szervezeteknél 104 ezer fő állt alkalmazásban.

Összességében a nemzetgazdaságban - az 5 fő feletti vállalkozásokban, a költségvetési szférában és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél - a közfoglalkoztatottakkal együtt 2639 ezer fő állt alkalmazásban, ami 15,5 ezer fővel maradt el az előző év azonos időszakától.

A nettó reálbér 5,6 százalékkal esett

Inflációs nyomás nincs, de
A bérek alakulása nem tükröz se béroldali, se keresletoldali inflációs nyomást. A reálbérek csökkenése miatt a belső kereslet további szűkülése várható, ennek ellenére a jegybank nem csökkentheti az alapkamatot az igen jelentős stabilitási kockázatok, valamint a várhatóan jövőre sem teljesülő 3 százalékos inflációs cél miatt. A kamatok csökkentéséhez az IMF megállapodás mellett a forint erőteljes erősödésére lenne szükség, hogy elérhetővé váljon az inflációs cél - fejtette ki Suppan Gergely.

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint a bérnövekedési ütem áprilisi csökkenését jelentősen befolyásolja, hogy a közfoglalkoztatás súlya nagymértékben növekedett, ami  torzítja, lefelé húzza az átlagot. Áprilisban 2,5 százalékra lassult a bruttó bérnövekedési ütem az előző havi 2,7 százalékról, a nettó bérek pedig 0,2 százalékkal estek vissza - idézte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatait az elemző. Számítása szerint a nettó reálbérek 5,6 százalékkal csökkentek.

A Takarékbank szakembere kiemelte azt is, hogy az adójóváírás megszüntetése miatt a gyermekes alacsony jövedelműek igénybe vehetik a családi adókedvezményeket, így a nettó bérkiáramlás magasabb lehetett a nyers adatokhoz képest, ezért a reálbércsökkenés mértéke is kisebb lehetett az eredeti számoknál. A közfoglalkoztatás mellett ez is lefelé húzza az átlagot.

A trend a következő hónapokban is megmarad

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője szintén úgy vélekedett, hogy a közszféra adatai húzták le a bérnövekedési ütemet. Gőzerővel folyik a közmunkások alkalmazása, és mivel az ő bérük az átlagnál alacsonyabb, ez lehúzza a statisztikai átlagot - fejtette ki az szakértő. Hozzátette, hogy a versenyszektorban a vártnak megfelelően alakult az adat, itt 7,6 százalékkal nőttek a rendszeres keresetek áprilisban.

Az Erste elemzője szerint ez a tendencia várhatóan a következő hónapokban is megmarad. A közmunkások alkalmazása továbbra is lefelé húzza majd a közszféra béradatait, ugyanakkor a versenyszférában viszonylag magas bérindexek láthatók majd. Utóbbiban benne van az elvárt béremelés, illetve a minimálbér emelés hatása.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo