Csütörtökön került fel az amerikai CNN hírtelevízió internetes oldalára a Richard Quest által Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterrel készített interjú.
A magyar tárcavezető az interjúban elmondta: Magyarország az államháztartási hiány leszorítása érdekében „számos nem konvencionális gazdaságpolitikai intézkedést hozott meg". Emlékeztetett, hogy elkészült a magyar konvergenciaprogram, amelyet jóváhagyott az Európai Bizottság, és hangsúlyozta, hogy Magyarország pénzügyi helyzete rendezett. „A válságnak vége" - mondta a tárcavezető.
„Ez az év egy kicsit rizikós"
A riporter felvetésére, hogy a magyar gazdaság több mint egy százaléknyit zsugorodott az első negyedévben, ami a legrosszabb mutató az unióban - ez az adat mínusz 1,6 százalék volt -, Matolcsy azt mondta, hogy viszont a tavalyi év utolsó negyede az egyik legjobb volt az EU-ban.
„Ez egy átmeneti időszak a magyar gazdaság számára. A jövő évben, hadd mondjam így: erős gazdasági növekedési mutatóval fogunk rendelkezni. Ez az év egy kicsit rizikós, ebben igaza van" - mondta. A kérdésre, hogy miért nincs igazuk a magyar gazdasági vezetés bírálóinak, a miniszter elismerte, hogy a kormány számos kritikát kap a nem konvencionális intézkedések miatt, de - mint mondta - „ez a jövő". Megfogalmazása szerint „rá voltunk kényszerítve arra, hogy innovatívak és kreatívak legyünk".
A CNN riportere úgy vélekedett: a magyar kormány „túlságosan innovatív és túlságosan kreatív", és hogy sok közgazdász szerint a magyar gazdaság rossz úton halad.
Matolcsy válaszában ismételten hangsúlyozta, hogy a kormánynak „nem konvencionális, sőt, nem ortodox eszközök felhasználásával" sikerült megvalósítania egy sikeres konszolidációs programot. „De az egész európai gazdaság növekedésre, munkahelyteremtésre és kreativitásra fog törekedni. Nagy szükség van a kreativitásra az Európai Unióban" - tette hozzá. A kérdésre, hogy szerinte súlyosan tévednek-e azok, akik szerint Magyarország gazdasági katasztrófa felé halad, Matolcsy György kijelentette: „Teljes mértékben. Ez képtelenség. Ez képtelenség. A magyar tündérmese, avagy a magyar példa egy éven belül sikeres lesz."
„Az éremnek két oldala van"
Richard Quest felemlítette, hogy a magyar gazdaság növekedés üteme lassú, a munkanélküliségi ráta magas, és hogy a deficitet csak „füst és tükrök" segítségével lehetett csökkenteni, az egykulcsos személyi jövedelemadó pedig csökkentette az adóbevételeket.
A nemzetgazdasági miniszter erre úgy érvelt, hogy „az éremnek két oldala van", és rámutatott, hogy a magyar államadósság szintje csökken, az államháztartási hiány fenntartható, és jóval a GDP 3 százaléka alatt van. A gazdaságban, amely átmeneti szakaszban van a növekedés felé, új munkahelyek jönnek létre.
A CNN riportere szerint Magyarországnak meg kell hátrálnia a Magyar Nemzeti Bank kérdésében, és minél hamarabb teszi ezt meg, „annál előbb száll le mindenki önökről". Matolcsy kijelentette: „a magyar központi bank száz százalékig független". Quest közbevetésére, hogy „mások ebben nem értenek önnel egyet", a nemzetgazdasági miniszter azt hangsúlyozta, hogy az MNB „lényegében független a kormánytól, és minden olyan törvényt, amely szükséges ahhoz, hogy ezt mindenki számára abszolút bizonyossá tegye, a parlament elé kerül, és június végéig el fogják fogadni".
„Mi leszünk az új központ a világgazdasági közösség számára"
Matolcsy György arra a kérdésre, hogy miben látja a magyar gazdaság jövőbeli erejét az Európai Unión belül, kijelentette: az erőt Közép-Európa egészében látja. „Mi következünk. Mi leszünk az új központ a világgazdasági közösség számára. Az euróövezet déli övezetét a közép-európai régióval váltjuk fel." A miniszter szerint a közép-európai térség nagyon erőssé válik, mert ez lesz „a következő felemelkedő régió Európai és Ázsia, Európa és az Egyesült Államok között, és Magyarország ennek a szívében található".