Usa cikkek
Energiatakarékos plazmatévékkel spórolnak...
Kalifornia kiterjesztette energiahatékonysági szabályozását az új plazmatévékre. A szigorú energetikai előírásoknak köszönhető, hogy míg az USA egy főre jutó energiafogyasztása az elmúlt évtizedekben 40 százalékkal nőtt, Kaliforniáé változatlan maradt.
Közeledhet egy komolyabb korrekció
Öt hónapos csúcsra emelkedtek a részvényindexek Amerikában. Gyengülő dollár nyomán emelkedett az arany és az olaj. Ázsia: A bankpapírok segítettek az indexnek a pozitív tartományba kapaszkodni. Erősödött a dollár, gyengült a forint, a jen pedig stagnált tegnap. MOL, Magyar Telekom: A parlament tegnap este megszavazta a válságadókat. Hernádi Zsolt MOL elnök-vezérigazgató rádióinterjúja. A 2010-es mértékűvel megegyezik a jövő évi bankadó. RFV menedzsmentje publikálta a 2010-es és 2011-es évekre vonatkozó várakozásait. Ma csökkenésre számítunk a hazai piacon.
Ítéletidő az amerikai kontinensen
Heteken át ítéletidő tombolt Észak- és Közép-Amerikában. Tornádókban, viharokban és szűnni nem akaró zivatarban volt része a kontinens országainak szeptember közepe óta. New Yorkot is megtépázta az évek óta nem látott erősségű vihar.
Így használja a napenergiát Kalifornia
Kalifornia egész évben bővelkedik a napfényben, így kézenfekvő a napenergia hasznosítása. Itt indul be a világ legnagyobb napenergia-projektjeinek egyike: 1,37 milliárd dolláros államilag garantált kölcsönben részesült az a beruházás, amely gőzturbinákat fog működtetni napenergiával.
Nem volt sok izgalom tegnap
USA: Stagnáltak a vezető mutatók. Az arany emelkedett tegnap, az olaj veszteségben zárta a kereskedést. Ázsia: Veszteségben az indexek. Erősödött tegnap a dollár, a jen stagnált, a forint fordult a 200 napos mozgóátlagról, és újra erősödik. Ma csökkenésre számítunk a hazai parketten.
Klímatörvény helyett szolárpaneleket kap a Fehér Ház
Barack Obama szolárpaneleket helyeztet a Fehér Ház tetejére, hogy napenergia is működtesse az épületet. Az amerikai elnök szimbolikus tette valójában Jimmy Carter kezdeményezését ismétli meg: a Carter döntésére felhelyezett paneleket Ronald Reagan távolíttatta el 1986-ban, állítólag tetőfelújításra hivatkozva. És aztán esze ágában sem volt visszahelyezni őket.
Eltörölhetik Schwarzenegger klímavédelmi csomagját
Gyakran emlegetik a zöldpolitika mintapéldájaként Kaliforniát és az Egyesült Államokban mindenképpen az. De a november 2-i népszavazáson kockára kerül majd Arnold Schwarzenegger kormányzói karrierjének ékköve, a helyi klímaprogram, amelyet 2006-ban szavaztak meg és 2012-től lépne érvénybe.
Nemcsak az időjárás vált borússá tegnap
USA: A negatív tartományban zártak az indexek. A kedvezőtlen nemzetközi hangulatban csökken az olaj árfolyama, az arany ma reggel ismét jól szerepelt. Ázsia: Vegyes képet mutatnak az indexek, Japán kamatot vágott. Erősödött a dollár és a forint, a jen gyengült. Ma a BUX index csökkenésére számítunk.
Alig-növekedést várnak az amerikai cégvezetők
Borúlátóbbá váltak a harmadik negyedévben az amerikai vállalati vezérigazgatók, öt negyedévi egyre optimistább hangulat után - derül ki a Business Roundtable kedden ismertetett felméréséből.
Csúnya lett a vége…
USA: Csúnya lett a vége, fél százalékos mínuszban zártak az indexek. Korrekcióba kezdett az arany és az olaj. Ázsia: Kína és Japán a negatív tartományban. Erősödött tegnap a dollár, a jen és a forint gyengült. 5,25% maradt a magyar alapkamat. Csökkenésre számítunk a haza tőzsdén, azonban nap végén visszatérhetnek a vevők a parkettre.
Ez a válság: több pénzük lett a milliárdosoknak
Továbbra is Bill Gates, a Microsoft alapítója a leggazdagabb amerikai a Forbes magazin által a 400 leggazdagabb amerikairól közzétett lista szerint; a milliárdosok több mint felének - a válság ellenére - ismét gyarapodott a vagyona az elmúlt egy évben.
Mindenre van indíték: házikoszt miatt gyilkolt az ámokfutó
Nem tetszett neki, ahogy a felesége reggelire elkészítette a tojást, ezért gyilkolt meg öt embert és végzett önmagával a kentuckyi ámokfutó - adták hírül hétfőn amerikai lapok.
Obama: az amerikaiakat nem fordíthatják egymás ellen
Egy nemzet vagyunk és elnökként mindent megteszek annak érdekében, hogy ellenségeink ne fordíthassanak bennünket szembe egymással - jelentette ki a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatóján Barack Obama amerikai elnök
Hogyan hasznosítják szemétjüket a világvárosok?
A hulladékelhelyezési költségek gyorsabban nőnek, mint az infláció. Az Egyesült Államok 16 000 szennyvíztelepéből 544 használja az "anerobikus", vagyis oxigén nélküli emésztés, felbomlás módszerét, amit baktérium végez. E folyamatból hőt, fűtést tudnak produkálni, amivel 340 000 lakást látható el és 2,3 millió tonnás CO2-emissziót váltható ki.
Ma kezdődik a szokásos élet
USA: A Munka Ünnepe miatt tegnap zárva voltak a piacok, Obama elnök gazdaságélénkítő terveket jelent be a héten. Tovább csökkent az olaj árfolyama, az arany szilárdan 1250 dollárnál. Ázsia: Vegyes képet festenek az indexek. Erősödik a dollár és a jen, nagyot gyengült a forint. PannErgy: A vártnál sikeresebb fúrási eredmények Miskolcon. Csökkenésre számítunk ma a hazai parketten.
Ilyen is van: félmilliárd tojást vesznek le a polcokról
Több mint félmilliárd tojást vontak vissza a raktárakból az amerikai áruházak polcairól, miután kétezernél is többen betegedtek meg szalmonellamérgezésben az Egyesült Államokban - adták hírül vasárnap amerikai lapok.
Nem semmi: 380 millió tojás lett gyanús!
Szalmonellajárvány miatt 380 millió darab tojást szedtek le az áruházak polcairól az Egyesült Államokban - közölték a pénteki amerikai lapok. Ez a mennyiség az USA kétnapi tojásfogyasztásának felel meg.
Évente a GDP 0,4 százaléka megy zöld bizniszre
Dél-Korea vezetése 1,25 milliárd dollárból Zöld Alapot hozott létre az állami tulajdonú Korea Finance Corp-ban. A működését e hónapban megkezdő alap üvegházgáz-kibocsátást csökkentő és energiahatékonyságot előmozdító kezdeményezésekbe invesztál. A kormány azt reméli, hogy a magántőke is csatlakozik a kezdeményezéshez.
A guruk egymással szemben: elesik Amerika vagy sem?
Nagy érdeklődés előzte meg a legutóbbi amerikai munkanélküliségi statisztikát. Túl a közvetlen számokon, az adatok jelezhették volna, hogy a két vezető amerikai befektetési bank fő közgazdászainak az amerikai gazdaság állapotáról, illetve távlataival kapcsolatos, egymásnak ellentmondó nézetei közül melyik áll közelebb az igazsághoz. Nem csupán elméleti kérdés, hogy Jan Hatzius (Goldman Sachs) borúlátóbb vagy Richard Berner (Morgan Stamley) bizakodóbb előrejelzése helytálló: a világ befektetőinek megannyi döntését és így magát a világgazdasági helyzetet is befolyásolja az eredmény.
Töretlen optimizmus a Fed ülése előtt
USA: Töretlen optimizmus a Fed mai ülése előtt - Tovább drágult tegnap az olaj, az arany 1200 dollárig korrigált - Ázsia: Minden index mínuszban - A dollár erősödik, a forint gyengül, a jen a lokális mélypont elérése után szintén gyengült - Ma csökkenésre számítunk a hazai parketten.
Felhígított amerikai klímatörvény: 7 szavazat kell még hozzá
Július 27-én Washingtonban hivatalosan nyilvánosságra hozták a több jogszabályból összeálló klímatörvény-csomagot, amelyeket benyújtanak a szakbizottságoknak, majd a szenátusnak. Hova vezettek az elmúlt hónapok egyeztetései? Kompromisszumosan visszafogott, felhígított törvényjavaslathoz. Ami azért fokmérő a nemzetközi klímaegyezményhez vezető úton, mert a washingtoni törvénycsomag szigorúságára vagy éppenséggel lazaságára alapoznák más ipari nagyhatalmak is a saját nemzeti szabályozásaikat.
Új hóbort: kövessük az ősember étrendjét!
Érdekes írás jelent meg a New York Times hétvégi mellékletében. A cikkből kiderült, New Yorkban egyre többen hódolnak egy új táplálkozási mániának: egészségük megőrzése érdekében néhány évezredet visszautaznak a történelemben. Legalábbis ami a gyomrukat illeti. És élteti. Csakis olyan dolgokat esznek, amit egykor a barlanglakó ősemberek. Ismerkedjünk meg hát a paleolit (kőkorszaki) étrenddel!
Elfogyhat az etanol (adó)előnye
Az év végén lejár a megújuló energiaforrásokra vonatkozó adókedvezmény-program, amelynek két éves meghosszabbítására javaslatot nyújtott be Washington állam demokrata szenátora, Maria Cantwell. Az évtizedes gyakorlatot folytatva- a nap-, szél- és geotermális energiák valószínűleg továbbra is részesülnek majd adókedvezményben, de az etanol-gyártás már aligha. Miért?
Munkaerőpiaci aggodalmak befolyásolják a világ börzéit
USA: A munkapiaci adat nyomán estek az indexek és zárásra sem tudtak a pozitív tartományba kapaszkodni - Csökkent tegnap az olaj árfolyama, az arany lassú léptekkel, de drágul - Ázsia: Vegyes a kép - Tegnap a dollár gyengült, ma reggel a jen és a forint - A második negyedévet jelentősen rontották a deviza hiteleken elért veszteségek a PannErgy-nél - Magyar Telekom: Nem változik az osztalékpolitika - Egis: 2009/2010-es várakozások - Ma pozitív korrekcióra számítunk a BÉT-en.
Tőzsde: Komoly aggodalomra semmi ok!
USA: A stagnáló személyi kiadások és a lakásértékesítési adatok küldték a negatív tartományba az indexeket - Tegnap tovább emelkedett az olaj, miután sok autó kelt el júliusban és gyengült a dollár, de az arany is drágul - Ázsia: Mínuszban az indexek - Ma reggel erősödött a dollár és a jen, a forint gyengült - A Richter várakozásai a jövőre vonatkozóan - Ma további csökkenés lehetséges a hazai parketten.
Olyan hír nem jöhet, ami elrontja a hangulatot?
USA: Óvatos emelkedés a makroadatok nyomán - Korrekció az olaj árfolyamában, az arany drágul - Ázsia: Vegyes a kép, stressz-tesztekre készülhetnek a kínai bankok - Erősödik a dollár, a jen tegnapi gyengülését dolgozza le, az EUR/HUF 281-nél - Magyar Telekom: Elmaradt a várakozástól a második negyedéves eredmény, a menedzsment csökkentette a vállalat kilátásait - Egis: A várakozásoknak megfelelő negyedéves eredmény - Ma további emelkedésre számítunk
Máris megadták a mai nap negatív alaphangulatát.
USA: Nem sikerült visszaszerezni a kezdeti jókedvet, negatív tartományban zártak az indexek. A nyersanyagárak emelkedtek, az olaj és az arany egyaránt drágult tegnap. Ázsia: Az összes index a negatív tartományban Gyengült tegnap a dollár és a forint, a jen erősödik. RFV: Értékesíti részesedését az egyik nagytulajdonos. Ma csökkenésre számítunk a hazai parketten.
Kína már hivatalosan is második
Kína megelőzte Japánt és immár a világ második legnagyobb gazdasága a kínai központi devizahivatal vezetője szerint. Kína teljesítménye 2005-ben szárnyalta túl Nagy-Britanniét és Franciaországét, 2007-ben Németországét.
Megadták magukat a részvényindexek
USA: Nem tartalmazott tündérmesét a Bézs könyv, mínuszban zártak az indexek. Ismét az aranyba menekültek a befektetők, a növekvő olajkészletek láttán a fekete arany piacán eladói nyomás alakult ki. Ázsia: A legtöbb index a negatív tartományban, ma Japán a leggyengébb láncszem. Nem változott jelentősen az EUR/USD, a jen és a forint erősödik. Az Erste 50.500 forintra emelte a Richter célárát, az ajánlás továbbra is felhalmozás (előző célár 48.200 forint). Az Erste 24.900 forintra emelte az Egis célárát, az ajánlás továbbra is felhalmozás (előző célár 23.900 forint). További csökkenésre számítunk a haza parketten.
Bepereltek egy halfajt Amerikában!
Az ázsiai ponty inváziója az őshonos halfajokat veszélyeztetheti az Egyesült Államok vizeiben. 2009-ben pereskedés indult, hogy megakadályozzák az amerikai ökológiai egyensúlyra, s a vízi táplálékláncra káros ázsiai ponty megtelepedését a Nagy-Tavakban. Június végén kifogták az első példányt a tavak közvetlen közelében. Ezért a minap öt állam nyújtott be keresetet, azonnali cselekvést követelve.
Fölrobbantak az amerikai piacok
USA: Pozitív mozgások a főbb piacokon. A vártnál jobb készletalakulás segítette az olaj árának emelkedését, az arany ismét 1200 dollár alá került. Ázsia: Folytatódik az emelkedés. A dollár kisebb, a jen erőteljesebb gyengülésen ment keresztül, a forint 280 alatt is járt reggel. Csányi Sándor, OTP elnök-vezérigazgató nyilatkozott a TV2-n. További emelkedésre számítunk a hazai piacon.
Minden második amerikait megviselt a válság
A munkaerő több mint felét sújtotta az Egyesült Államokban a recesszió, az érintettek elvesztették munkájukat, csökkent a fizetésük vagy munkaidejük - írta a szerdai The Washington Post.
Egyelőre nem történt semmi tragikus, de jó lesz figyelni
USA: Csúnya mínuszok. Mégsem jelent veszélyt a hurrikán az olajkitermelésre, esett az árfolyam, az arany visszakapaszkodott 1.240 fölé. Ázsia: Ma is a negatív tartományban tartózkodnak az indexek. Tegnap erősödött a dollár és a jen, a forint gyengült. További csökkenés következhet, azonban a nap vége felé jöhet egy kis korrekció.
Megújuló energiák a tenger mélyén
Mostanában a "fosszilis gazdaság" kellemetlen mellékhatásaként gondolunk a tengerek mélyére, ahogy a Mexikói-öbölben megállíthatatlanul ömlik a vízbe az olaj. A víz alatt azonban nemcsak a hullámokból lehet energiát nyerni, de számos amerikai cég a többi, földfelszínen kinyert megújuló energiafajtát is ott próbálja eljuttatni egyik helyről a másikra.
Martonyi megnyugodott
A külügyminiszter háromnapos washingtoni látogatása végén, pénteken a magyar sajtónak elmondta: megnyugodva távozik, az Egyesült Államok megfelelő figyelmet szentel Európának.
Gondolta volna? 37 millió ember éhezik Amerikában!
A recesszió az Egyesült Államok lecsúszó rétegeire is megsemmisítő hatást gyakorolt. Egyre többen élnek a Food Bank adományain, valamint a szövetségi szervek által kibocsátott élelmiszerjegyeken. Évente 37 millió ember fordul segítségért hozzájuk, mert nem tudja biztosítani magának az alapvető önellátást. Az amerikai üzletlánc, a Wal-Mart bejelentette, hogy kétmilliárd dolláros vállalati adománnyal támogatja az éhezés elleni harcot.
Megújuló energia: magas számlák vs. hatékony gazdaság
Az American Power Act nevű törvényjavaslat kritikusai úgy tartják, az olcsó fosszilis energiaforrásokról drágább, megújuló energiákra való áttérés áremelkedést és inflációt gerjeszt majd - leginkább a szegényebb családokat, háztartásokat érinti majd hátrányosan, az üzleti szférában pedig kényszerű költségcsökkentésekhez, következésképp tömeges elbocsátásokhoz vezet. Igaz ez?
A nagy álom: szén helyett atom és megújulók
A GDP minden egyes dollárjára jutó szénégetésben a második legaktívabb ország az Egyesült Államok. Így elengedhetetlen az USA-nak a megújuló energiaforrásokra való átállás, ha teljesíteni akarja emisszió-csökkentési vállalásait. Az olajimporttól és a közel-keleti politikai helyzettől való függőség felszámolása is szükségszerű feladat.
Amerikai klímatörvény: Beárazott emissziók
Világszerte e törvényjavaslat megszületésére vártak a környezetvédők és a koppenhágai egyezményben szerepet vállaló 194 ország klímatárgyalói. A klíma szót látványosan kerülő, 987 oldalas "American Power Act" nevezetű előterjesztés ismertetésekor jó washingtoni szokás szerint az érintett iparágak képviselői is jelen voltak és fotóztatták magukat a jogszabályt Szenátusnak benyújtó John Kerry és Joseph Lieberman társaságában. A tervezet a nyár folyamán javarészt pártvonalak mentén történő lobbizás, érdekütköztetés és csatározás tárgya lesz a Capitoliumban.
Amerikai nagykövet: ez lenne a fontos feladat!
Eleni Tsakopoulos Kounalakis az Egyesült Államok budapesti nagykövete találkozott a Transparency International Magyarország Vállalati Támogatói Fórumának tagjaival és megvitatták a korrupció elleni küzdelem lehetőségeit és eszközeit Magyarországon.
A főnöknek nem kellett a szexi alkalmazott
Túl csinos alakja miatt bocsátottak el egy nőt az Egyesült Államokban egy banktól, legalábbis ezt állítja a hölgy, aki emiatt pert indított volt munkahelye ellen.
Van rá mód, hogy csökkenjenek a benzinköltségek
Zöldítik a gazdaság motorját jelentő szállítmányozást az Egyesült Államokban: pénteken Barack Obama bejelentette az új autóipari szabályozást, amely 20 év alatt a gépjárművek gázolaj-fogyasztásának felére csökkentését célozza meg, valamint a közlekedés üvegház-kibocsátásának jelentős mérséklését. A szakzsargonban "kipufogó szabályoknak" nevezett rendeletek az üzemanyag-hatékonyság fokozzását írják elő a 2014-18 között előállítandó járművekben. Az amerikai autótulajdonosok ezzel autónként 3000 dollárt is megtakaríthatnak.
Brutális videó az olajkitörésről
Kellemetlen, ragacsos, rozsdavörös olajszennyeződés érte el a Mexikó-öbölben a Mississippi partján fekvő lápvidéket - jelentette a CBS televízió. Közben a Kongresszus nyomására a BP nyilvánosságra hozta a tenger mélyén készített felvételeket.
A mai fiatalok dédapáink életét élik
Az amerikai fiatalok tovább laknak szüleiknél, tovább járnak iskolába, ezért önállósodásuk későbbre tolódik, mint a múlt század közepén. A jelenkor gondjairól érdekes tanulmány jelent meg egy új folyóirat, a Transition to Adulthood első számában.
Hollywood is fenntartható lesz
A filmgyártás hagyományosan az alapanyag- és energia-igényes iparágak közé tartozik. A filmekhez díszletek kellenek, a stáb szállítása autókaravánokat, repülőgépeket és rengeteg üzemanyagot igényel - mindez töménytelen CO2-kibocsátással jár. A forgatáson a kamerák, a világítás, az utómunka során pedig a speciális effektusokat előállító komputerek valósággal zabálják az áramot. A "szórakoztatóipar Bibliájának" nevezett szaklap, a Variety utánajárt, hogyan próbálnak hatékonyabban bánni erőforrásaikkal az amerikai filmstúdiók és tévétársaságok, hogy kíméljék a természeti környezetünket.
Szükségállapot Amerikában
11 napja megállíthatatlanul ömlik az olaj a Mexikói-öbölbe. A tengeri olajfúró állomáson április 20-án történt robbanás óta naponta 793 800 liter olaj jut a vízbe. Miközben a BP válságstábbal dolgozik a szivárgás elállításán, Obama elnök állami erőket is mozgósított a katasztrófa elhárítására. A mintegy 200 kilométeresre terebélyesedett olajfolt már csak néhány kilométerre van Louisiana partjaitól. Katasztrofális károk fogják érni az élővilágot és a déli államok eleve krízisben lévő gazdaságát.
A szigort támogatják az amerikaiak
Az amerikaiak csaknem kétharmada, 65 százaléka támogatja a pénzügyi reformot, a bankok működési szabályainak szigorítását - derült ki az ABC News/Washington Post hétfőn ismertetett felmérési eredményeiből.
Újra az amerikai kocsik a legmegbízhatóbbak
Az Egyesült Államokban ismét az amerikai autóknak jobb a hírnevük, mint az ázsiaiaknak, a korábbi évekkel ellentétben a közvélemény valamivel nagyobb arányban gondolja úgy, hogy a hazai kocsik megbízhatóbbak - közölték egy friss felmérés eredményét amerikai lapok szerdán.