Usa cikkek
Nagy földrengés fenyegeti az USA-t?
A Chilében történt, Richter-skála szerinti 8,8-as erősségű földmozgást nemrég Mexikóban követte 7,2-es rengés. Amerikában egyre nagyobb az aggodalom: a Szent András törésvonalon fekvő Kaliforniában várható a következő nagy katasztrófa? A hatóságok figyelmeztetnek: az állami szervek költségcsökkentései miatt nehezen tudnák kezelni az esetleges vészhelyzetet.
Itt tartunk: fizetni kell a kézipoggyászért is a repülőn
Már a kézi poggyászért is fizetni kell egy amerikai légitársaságnál, a floridai Spirit Airlines az első amerikai cég, amely ilyen díjat vezet be - írták szerdán amerikai lapok.
Obama lepaktált a nukleáris és olajlobbival
Legújabb döntéseiben a megújuló energiaforrások helyett a nukleáris energiát és a tenger alatti olajkitermelést favorizálja az amerikai elnök, amivel jócskán magára haragította a zöldeket. Jól ismert politikai játszmát folytat a kormánypárt és az ellenzék: Obama engedményeket tett a republikánusoknak, hogy cserébe megnyerje őket a klímaváltozásról szóló törvény és az ezzel járó nagymértékű emisszió-csökkentések elfogadásához.
Jól járnak a biztosítók: 32 millió új ügyfelet kapnak
Erősödtek hétfőn az amerikai biztosítók, miután a washingtoni kongresszus előző éjszaka elfogadta a történelmi jelentőségű egészségügyi reformtörvényt.
Indiánok ősi rítusát zavarná a gigantikus szélkerék-farm
A Cape Wind néven tervezett szélturbina-park Manhattannel azonos nagyságú területet foglalna el Cape Cod közelében. Két indián törzs azonban kérelmet nyújtott be a 130 szélturbinából álló park megépítése ellen, mondván azok éppen úgy helyezkednének el, hogy gátolnák ősi spirituális rítusukat, a felkelő nap köszöntését. A szélkerekek magassága a 134 métert is elérheti.
Hogyan lehet mindenkinek jó?
A válság miatt nem csak Magyarországon nőtt jelentősen a munkanélküliek száma. Ahogyan nálunk, Európában és az Egyesült Államokban is a legtöbb cég kénytelen volt leépíteni, átszervezni. A rugalmas foglalkoztatási rend bevezetése viszont több helyütt is fékezte a negatív folyamatokat. De vajon hosszú távon is megoldást jelenthet-e?
Jön a fosszilis „adó”?
A CO2-kvóták kereskedelmét előirányozó törvényjavaslat mellett egy másik is a képviselőház elé került az Egyesült Államokban. Ennek értelmében a földgáz-, szén- és olajkitermelő társaságoknak havonta engedélyt kellene vásárolniuk az államtól fosszilis energiaforrásaik értékesítésére. Ezek „megsarcolása" több célt is szolgálna: a befolyó összeg finanszírozná a klímaváltozás elleni állami programokat, de javarészt a fogyasztók zsebébe kerülne.
Erősítjük kapcsolatainkat az USA-val
Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter és Eleni Tsakopoulos-Kounalakis, az Amerikai Egyesült Államok (USA) nagykövete 2010. február 4-én tudományos és technológiai (TéT) együttműködési megállapodást írt alá. A megállapodás lehetővé teszi, hogy Magyarország megerősítse tudományos és kutatás-fejlesztési partnerségét az USA-val, közös kutatás-fejlesztési programok, illetve vállalkozásaink innovációs együttműködésének ösztönzésével.
A globális felmelegedésre is vigyáz a tőzsdefelügyelet
Új „útmutatással" látta el a tőzsdén szereplő cégeket az amerikai tőzsde- és értékpapír-felügyelet: ezentúl tájékoztatniuk kell a befektetőket azokról a veszélyekről, melyeket a globális felmelegedés okoz üzleti tevékenységüknek. A S.E.C. döntése úttörő lépés: a korábbinál erősebb ökológiai realizmust hoz a vállalati mérlegek, a befektetői döntések és a részvénypiaci elemzések világába.
Károsabbak a repülőgépek késései, mint a hurrikánok
Meglepő eredményre jutottak az amerikai légközlekedésben, amely megközelítőleg teljes kapacitáson, vagyis teljesítőképessége felső határán működik. Több anyagi kárt okoznak a gazdaság egészének a repülőjáratok fennakadásai és késései, mint a hurrikánok, jelentették be az American Meteorological Society éves közgyűlésén.
Egymilliárd dollárt spórol az energiatakarékos lakosság
Az Egyesült Államok némely metropoliszának nagyobb az öko-lábnyoma, mint a világ egyes országainak önállóan. Bár a tengerentúlon az Európai Unióéhoz hasonló széndioxid-kvótarendszer nem köti meg a vállalatok füstölését, a Barack Obama által Koppenhágában ígért 17 százalékos emisszió-csökkentés nem lehetetlen: a cél elérésére az USA államainak felében már kidolgozták a konkrét helyi stratégiákat, törvénytervezeteket.
Magyar cégeket várnak az USA-ba
2010. januárban hazánkba látogat Matthias Duys, Virginia állam kormányzójanak képviselője, aki Brüsszelben tevékenykedik. A képviselő üzenete a Magyar üzleti világ döntéshozóinak: "Virginia, az üzleti lehetőségek első számú helyszíne az Amerikai Egyesült Államokban, immár negyedik éve a CNBC és Forbes magazin elemzési listájának élén, nyitva áll a magyar vállalatok előtt". Bevezetőt mond Dr. Kürti Sándor, a KÜRT Információbiztonsági és Adatmentő Zrt. alapító tagja.
Amire senki sem számított: nőtt a munkanélküliek száma
Meglepetésre - a várt csökkenés helyett - nőtt a munkanélküli segélyért először folyamodók száma az Egyesült Államokban a múlt héten: 480 ezer amerikai először állt segélyért sorban.
Meglehet a régóta várt áttörés decemberben
Az Egyesült Államok és az Európai Unió megkettőzi erőfeszítéseit annak érdekében, hogy a decemberi koppenhágai klímaváltozási csúcson megállapodás születhessen - számolt be az amerikai elnök az USA-EU csúcstalálkozó után.
Kína lesz az új USA?
Kína könnyen átveheti az Amerikai Egyesült Államok világgazdasági szerepét - vélekedett Soros György üzletember a Magyar Tudományos Akadémián tartott előadássorozatának pénteki záró értekezésében.
Soros: "a problémák fő forrása az Egyesült Államok"
Soros György szerint nem valószínű, hogy az amerikai gazdaság további visszaesések nélküli folyamatos növekedésbe kezdett volna. A magyar-amerikai nagybefektető a Financial Timesnak adott, a londoni gazdasági napilap által hétvégén közzétett videóinterjúban azt mondta: a piacok ismét működnek, és a világgazdaság is túljutott a korábban elszenvedett sokkon. Hosszú időbe telik azonban, mire a világ feldolgozza ezt a válságot, és a problémák fő forrása az Egyesült Államok - tette hozzá.
A válság még nem ért véget, de már 100 bank ment csődbe
Már száz bank ment tönkre idén az Egyesült Államokban a pénzügyi válság miatt; a felügyeleti hatóságok pénteken zártak be egy floridai kisbankot. Az egyfiókos, 69 millió dolláros vagyonnal rendelkező Partners Bank of Naples jelentette a 100. csődöt.
"Soha nem fogják viszontlátni a segélyek egy részét"
A tavalyi 700 milliárd dolláros amerikai állami bankmentő csomag (TARP) alapvetően sikeres, de a közvélemény idegesen és bizalmatlanul fogadta azt a költések átláthatlansága és zavarossága miatt - jelentette a TARP-kiadásokat ellenőrző kormányzati csoport értékelésére hivatkozva szerdán a CBS News hírcsatorna.
Hawaii: strandok üresek, szállodák tönkremennek
A recesszió miatt súlyos gondokkal küzd az Egyesült Államok 50. tagállama, Hawaii; a strandok szinte üresek, a munkanélküliség nő, az adóbevételek zuhannak, és egyre-másra mennek tönkre a jórészt hitelből épített új szállodák.
Minden idők legnagyobb bennfenntes tőzsdei bűnszövetkezete
Vádat emelt a manhattani ügyészség az egyik leggazdagabb amerikai, Raj Rajaratnam milliárdos, valamint neves amerikai fedezeti befektetési alapok és vállalatok öt vezető tisztségviselője ellen, mert minden idők legnagyobb szabású, bennfentes tőzsdei kereskedelmet folytató bűnszövetkezetét hozták létre.
Recesszióban főzni tanulnak az amerikaiak
Jelentősen megváltoztatta az új-zélandi és amerikai állampolgárok étkezési szokásait a recesszió. Egyre többen vásárolnak átgondoltan és takarékosan az élelmiszerüzletekben, miközben egyre kevesebben választják az elvihető készételeket.
A kormány visszakéri a bankoktól a pénzt
Az amerikai kormány azt akarja, hogy a megerősödött helyzetű nagybankok fizessék vissza az államnak azt a sok tucat milliárd dollárnyi segélyt, amelyet a tavaly őszi hitelválság óta életben maradásuk érdekében kaptak - értesült a The New York Times.
7500 adóelkerülő adta fel magát, csodálkoznak az amerikaiak
Szokatlanul sok, 7500 adóelkerülő jelentkezett idén az amerikai adóhatóság (IRS) amnesztiaprogramjában, azt remélve, hogy börtönbüntetés nélkül, enyhített pénzbírsággal megússzák a törvénysértést - közölte az IRS.
Ismerős: közpénzből százmilliós bónuszok, aztán sumákolás
Perre megy az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) a Bank of America Corp. (BofA) ellen szabálytalanul kifizetett prémiumok miatt. A bankházat azzal vádolják, hogy amikor megszerezte a végveszélybe került Merrill Lynch befektetési bankot, akkor engedélyezte összesen 5,8 milliárd dollár prémium kifizetését az alkalmazottak számára.
Ez a válság vége? Ezer bank mehet csődbe!
Az elkövetkező két évben legalább ezer kisebb bank megy csődbe az Egyesült Államokban - idézte az MSNBC televízió egy floridai pénzügyi szakember becslését.
Utolsó értékeiket adják el az amerikaiak
A gazdasági válság idején ismét virágzik a garázsbolhapiac az Egyesült Államokban. A válság következtében elfogyott a pénz, sokan így akarnak némi bevételre szert tenni.
Munkahelyi levelezés: mindent látnak!
Az amerikai cégek 38 százaléka fenntart néhány személyt, akiknek csak az a feladata, hogy a kollégák kimenő leveleit elolvassák, áll egy biztonsági cég jelentésében.
"A kormányok titokban elkobozhatják polgáraik vagyonának egy részét"
Az amerikai gazdaságot a mélyebb recessziótól végső soron megóvó szövetségi dollárkibocsátás hosszabb távon ugyanolyan veszélyes lehet, mint maga a pénzügyi válság volt - figyelmeztetett a szerdai The New York Timesban megjelent véleménycikkében Warren Buffett.
24 éves kocsiért akár 900 ezret is adnak
Az Egyesült Államokban is bevezetik a roncsprémiumot az autóeladások ösztönzése végett. Az összesen egy milliárd dolláros keretből 4500 dollár támogatást kap az, aki leadja bizonyos feltételeknek megfelelő régi autóját.
Mit szeretünk és mit utálunk az USA-ban?
Barack Obama amerikai elnökké történt megválasztása óta javult az Egyesült Államokról külföldön kialakult kép - állapítja meg a Wall Street Journal Europe megbízásából a GfK Custom Research által az „USA-val kapcsolatos attitűdök" témában készített kutatás. A felmérés eredményei 19 ország állampolgárainak az USA politikai és kulturális befolyásával kapcsolatos véleményét tükrözik.
Amerikában enyhülés jöhet, Magyarország még a lejtőn
A magyar gazdaság teljesítménye az idén 6,5 százalék körüli mértékben esik, a külső egyensúly látványosan javul, a belső pedig megfelel a nemzetközi követelményeknek, a recesszió mélypontja a harmadik negyedévben várható, gyors kilábalás azonban sehol sem valószínű. Amerikai közgazdászok szerint a recesszió neheze már elmúlt, ősztől lassú növekedés várható.
"A leggyengébbek hátramaradnak az égő házban!"
Nem most van itt az ideje a gazdaságösztönző programok visszafogásának, ezt üzente a nyolc vezető ipari hatalom (G8) állam- és kormányfőinek a Világbank elnöke. Szerinte, ha a fejlett térség már most felhagy a gazdaságélénkítéssel, annak "pusztító" hatásai lennének a fejlődő országcsoportra.
Obama reformja: a jövő, vagy új válság?
Barack Obama amerikai elnök a legátfogóbb pénzügyi szabályozási reformot kezdeményezi az Egyesült Államokban a "nagy depresszió" óta. A terv ellenzői szerint csak előkészítik a talajt a következő válsághoz.
Jöhet az igazi nagy pofon: leminősíthetik az USA-t
A brit elsőrendű "AAA" szuverén adósbesorolás hitelminősítői megkérdőjelezése nyomán most már reális kockázat a világ legnagyobb gazdaságának, az Egyesült Államoknak a leminősítése is, áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző cég kedden kiadott új globális előrejelzésében, amely szerint a világgazdaság egészének növekedési üteme a biztató jelek ellenére a következő két évben nyomott marad.
EU: nincs több idő, lépni kell
Az európai vállalkozások várakozó álláspontra helyezkedtek a zöld technológiák alkalmazása kapcsán. Uniós tisztviselők és az üzleti élet képviselői arra figyelmeztettek, ha túl sokáig várnak, kimaradnak a „zöld növekedésből".
Sokat veszíthet népszerűségéből a GPS
Néhány éven belül leromolhat a GPS pontossága, amennyiben a rendszert alkotó műholdak gyorsabban mennek tönkre, mint ahogyan pótolni tudnák azokat, figyelmeztet az Egyesült Államok kormányszerveit a Kongresszus számára felügyelő hivatal, a Government Accountability Office (GOA). Az amerikai légierő szerint nincs gond.
Megtámadták az FBI-t
Titokzatos vírus támadta meg csütörtökön az amerikai rendvédelmi szervek számítógépes hálózatát, ezért az FBI és a szövetségi rendőri szerv (US Marshals, ún. rendőrbírók) a megelőzés érdekében lekapcsolódtak az igazságügyi szervek hálózatáról.
Kemény korlátozások jönnek az üzemanyag-fogyasztásban
Szigorú üzemanyag-fogyasztási, egyben első ízben károsanyag-kibocsátási normákat jelölt ki az új amerikai autókra Barack Obama elnök. A Fehér Ház előirányzata szerint a személygépkocsik - autók és teherautók - átlagos fogyasztását 35,5 mérföld/gallon (6,7 liter/100 kilométer) értékre kell leszorítani 2016-ig.
Amerika újra vonzó!
A Lehman Brothers tavaly szeptemberi bukása óta a legmagasabb szintre, 67,9 pontra emelkedett május közepén az amerikai fogyasztók hangulatát tükröző Michigan fogyasztói bizalmi index. Márciusban pedig ismét nagy mennyiségű tőkét fektettek be külföldi befektetők az Egyesült Államokban: a nettó tőkebeáramlás 23,2 milliárd dollár (17,2 milliárd euró) volt.
Az amerikaiakat nem lehet meggyőzni
A világ 7 nagy autópiacát, a teljes újautó értékesítés közel 80%-át lefedő Concorde Értékpapír Zrt adatbázisa alapján az év első harmada nem mutat rózsás képet. Már csak Indiában és Kínában látszik növekedés, miután Brazíliában az áprilisi -11% csökkenésbe fordította az első 4 hónap értékesítését.
Augusztusban vége a recessziónak?
Őszre vége az amerikai recessziónak - vélik a The Wall Street Journal által megkérdezett szakértők, akik szerint azonban évek telnek el, amíg a gazdaság teljesen magára talál.
Az USA óva int, Izrael pedig újabb holokauszttól tart
Barack Obama amerikai elnök arra kérte az izraeli kormányfőt, hogy ne lepje meg az Egyesült Államokat egy Irán elleni katonai támadással - írta a Háárec című izraeli napilap csütörtökön.
USA: meghatározó lesz a mai nap
A márciusi erős növekedés után a befektetők áprilisban joggal tették fel a kérdést, vajon csak az ún. „Bear-market rally" keretén belüli korrekcióról volt szó, vagy az aktuális pozitív hozzáállás hosszú távon is fenntartható maradhat. „A hónap elején megtartott londoni csúcstalálkozó rögtön a pozitív hozzáállás malmára hajtotta a vizet. A viszonylag sikeresen zárult G20-találkozó, ahol a gazdaságilag legfejlettebb országok legfőbb képviselői üléseztek, a globális gazdaság támogatására további egy billió amerikai dollárt szavaztak meg" - véli Josef Stoulil, a Capital Partners elemzője.
Az USA lemarad a digitális hadviselésben?
Az amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal, az NSA vezetője szerint, az országnak létre kell hoznia egy digitális hadviselésre képes erőt, hogy fel tudjon készülni az ilyen jellegű támadásokra.
E heti meglepetés: kevesebben jelentkeztek segélyért
A múlt héten váratlanul esett a munkanélküli segélyért először folyamodók száma az Egyesült Államokban: 631 ezerre, a megelőző heti 645 ezerről. Akinek van munkája, kevesebbet keres. És kevesebbet is költ.
Jónak mondják a magyar válságprogramot
Az új magyar kormány határozott koncepciója nyitottsága talált Washingtonban - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter magyar újságíróknak az amerikai fővárosban, ahol a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tavaszi ülésszakán vett részt. Tárgyalópartnerei részéről pragmatikus hozzáállást tapasztalt a kormány és programja iránt, ez utóbbit minősítik, és "e tekintetben teljesen pozitív a fogadtatás". "A Magyarország iránti jelenlegi bizalmatlanságot akkor tudjuk megváltoztatni, ha nemcsak programot hirdetünk, hanem azt el is végezzük" - mondta.
Az internetnek köszönhetően nyert Obama?
Az Egyesült Államok felnőtt lakosainak több mint a fele olvasott politikával foglalkozó honlapokat, harmada pedig másokkal is megosztotta a véleményét az interneten az elnökjelöltekről a választások idején.
"A kormánynak nem volt választása"
Még nem ért véget az amerikai gazdaság válsága, de már érzékelhetők a javulás jelei - mondta Barack Obama elnök keddi beszédében a washingtoni Georgetown Egyetemen.