A piaci erőknek köszönhetően ér véget a széntüzelésű erőművek kora

A földgázüzemű erőművek működtetése olcsóbb. Trump elvileg szénbányaipart erősítő intézkedései sem állítják meg a szektor hanyatlását. És világszerte hasonló a tendencia.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elnöksége első hónapjaiban Donald Trump szénbányászok társaságában írta alá azt az elnöki utasítást, mely beindította az Obama-féle zöld törvények eltörlését. Velük pózolt a fotósok előtt.

Az elnöki címért folyó versenyben célközönsége volt a washingtoni elit által cserbenhagyott vidéki kisember, kampányszövegeiben gyakran példálózott a munkanélkülivé vált vagy csökkentett munkaidőben dolgoztatott bányászok sanyarú sorsával.

A Trump-adminisztráció kiiktatja a Tiszta Szén Tervet is, melyet elődje azért vezetett be, hogy az amerikai energiaszektort megtisztítsa a kőszén használatától. A törvény szigorú kibocsátáscsökkentési korlátokat rótt volna ki a széntüzelésű erőművekre, melyeken olyan korszerűsítéseket kellene végrehajtani, amik már nem térülnek meg, így gazdaságtalanná válik a működtetésük.

A megoldás: a széntüzeléses erőművek bezárása. Pontosan ez volt a klímavédelmi politikát teljes mellszélességgel felvállaló Obama célja.

Trump elnöksége első kilenc hónapjában egy sor más intézkedést is tett, feloldotta a szénbányászatra vonatkozó moratóriumot a szövetségi kormány által birtokolt földterületeken, pénzeket irányít a "tiszta szén"-technológiák kutatásába (ami legtöbbször a gyárkéményekből a füst föld alatti tárolását jelenti).

Rick Perry energiaügyi miniszter azzal a javaslattal is előállt, hogy kapjanak kedvezményeket azok az erőművek, melyek 90 napi működésre elegendő kőszénkészletet tárolnak. Ez persze bújtatott támogatása a szénbányászatnak: elvileg a felhasználói oldalon (az erőműveknél) jelentkezik a támogatás, de voltaképpen a bányászatott hivatott serkenteni.

Kép:Pixabay

Nem elég olcsó

Csakhogy a piaci erők már túlléptek a kőszénen. Ez paradox jelenség, hiszen a Trump-adminisztráció célja az, hogy lebontsa az Obamáék által bevezetett, zöld gazdaságot és a megújuló energiák használatát fellendítő törvényeket, s átadni a döntési jogot az energiaszektor felett a szabadpiaci dinamikáknak.

Nem is gondolná, milyen termékekbe építik be a szén-dioxidot
Nemcsak a szénsavas italokban használják a CO2-t. Párnákat, a testünkre emlékező matracokat is gyártanak belőlük. A széndioxidot a műanyaggyártásban is használják.
Mégis Trump energiapolitikája is a földgáz malmára hajtja a vizet: földgázzal üzemeltetni egy erőművet olcsóbb, s a károsanyagkibocsátás is alacsonyabb. (Bár ha az ország kilép a párizsi klímegyezmény alól, ez nem tényező többé Amerikának. Ugyanakkor több város vezetése is bejelentette, hogy továbbra is érvényesnek tartják magukra nézve a klímaegyezmény emissziócsökkentési vállalásait, így ezeken a helyeken az erőművektől megkövetelhetik regionális törvényekkel, hogy kisebb legyen a légszennyezésük.)

Texasban például épp most jelentette két széntüzelésű erőmű, hogy bezár, hiába tett meg Trump minden tőle telhetőt elnöksége első 9 hónapjában, hogy valóra váltsa ígéretét és beszüntesse "Obama háborúját a szén ellen".

A Brattle Group tanulmánya szerint a földgáz árának csökkenésével egyenes arányban szorult vissza a széntüzelés az erőműveknél. (A földgáz árcsökkenésének oka, hogy hatalmas palagázkészleteket fedeztek fel az USA-ban, s a hirtelen megnőtt kínálat levitte az árakat.)

A jelentés szerint 2020-ig a szénkitermelés jócskán 600 millió tonna alatt marad Trump energiapolitikája miatt, s a szénbányászatban foglalkoztatott személyek száma sem tud növekedni, sőt a jelenlegi 50 000 körüli létszámról akár 35 ezerre is lecsökkenhet 2020-ra. Vagyis még több széntüzelésű erőmű bezárása várható.

Még Trump sem tud tenni az ellen, hogy felülkerekedik a kőszénen a földgáz, a napfényes tagállamokban pedig a napenergia.

A piaci helyzet ássa meg a kőszén sírját.
 

(The Washington Times)

Véleményvezér

A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott

A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott 

Bindzsisztán működik, ahogy kell.
Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo