A Capgemini éves felmérésében kereken 2600 dollármilliomost kérdezett meg, a világ minden részén. Magánberuházókról volt szó, akiknek szabadon felhasználható vagyona dollárban számolva meghaladja az egymilliót.
Ilyenekből 2010-ben csak 10,2 millió volt a világon, teljes vagyonuk akkor 42 700 Mrd-ot tett ki. 2017-ben számuk (immár a hatodik évben és 10,5 százalékkal) 16,5 millióra nőtt, vagyonuk összesített értéke 70 200 Mrd dollárra tehető.
A tartós értéknövekedés mögött a jó gazdasági helyzet és a tőzsdék állnak. A milliomosok továbbra is profitálnak abból, hogy a rendkívül alacsony kamatok miatt gyorsan emelkedtek az ingatlanárak és a részvényárfolyamok.
A milliomosok csaknem 90 százaléka „közönséges” gazdag ember, aki egy- és ötmillió közötti vagyonnal rendelkezik. Kilenc százalékuk mondhat magáénak 5–30 milliót, és csak egy százalékuknak van ennél több pénze. Az utóbbiak száma tavaly 11 százalékkal, vagyonuk 12 százalékkal nőtt.
A milliomosok csaknem kétharmada az USA-ban, Japánban, Németországban és Kínában él. Messze a legtöbb köztük amerikai, 5,29 millió, Japánban 3,16,
Németországban 1,27, Kínában 1,26 millióan vannak.
A Boston Consulting adatai szerint észak-amerikai kézben van a világ magánvagyonának több, mint kétötöde, míg nyugat-európaiaké 22 százalék. Ugyanakkor tavaly Ázsiában nőtt a legnagyobb értékben, 19 százalékkal, a milliomosok száma.
Aki meg szeretné tanulni, hogyan lehet milliomos, annak nem sok újat mutatnak a számok. A gazdagok vagyonuknak mintegy 31 százalékát tartják részvényekben, 27 százalékát pénzbefektetésekben, míg ingatlanban 17 százalékot.
Tanulságos módom nőtt érdeklődésük a kriptovaluták iránt: 29 százalékuk, különösen sok fiatal érdeklődését keltette fel az új beruházási lehetőség.
(Forrás: Neue Zürcher Zeitung)