K&H: A vámháborúnak csak vesztesei lehetnek

A tavalyi év látványos piaci emelkedése után a tőzsdék tartósan lefelé vehetik az irányt, legalábbis akkor biztosan, ha beindul a Donald Trump által kezdeményezett vámháború – figyelmeztet a K&H Alapkezelő.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az utóbbi két hétben napvilágot látott adatok alapján úgy tűnik, megnyugodhatunk, mivel az előre tekintő hangulatindexek erősek maradtak és a piacon érzékelhető csapkodás nem tudta elrontani a gazdaság alapvető folyamatait. „A helyzet azonban mégsem ilyen egyszerű, hiszen az elmúlt napokban ismét hidegzuhany érte a piacokat: Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke határozott elképzelésekkel állt elő a kereskedelmi vámok emelésével kapcsolatban. Ezzel kívánja ugyanis csökkenteni az USA külkereskedelmi hiányát, és megvédeni az amerikai ipart és munkahelyeket a – szerinte tisztességtelen – globális versenytársaktól” – figyelmeztetett Hajósi Péter, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

A magyar autóipart is sújthatja a német-amerikai vámháború
A német autóipar, ezen keresztül a magyar gazdaság is megszenvedheti Trump vámtervét. Olyan cégek, mint a BMW nagyrészt Európában gyártott autókat adnak el Amerikában, más cégek, mint a Fiat vagy az Audi pedig egyáltalán nem gyártanak autókat az USA-ban – az ő járműveikre 25 százalékos vámot vethetnek ki.
A vámok bevezetése azonban nemcsak az USA külkereskedelmi partnereinek okoz kárt, hanem idővel saját magának is. Alacsony vámok esetén a fogyasztók olcsóbban jutnak a termékekhez, a hazai gazdaság így az erőforrásait (képzett munkaerő, nyersanyagok) hatékonyabban tudja felhasználni, magasabb növekedést érve el ezzel.   „Ha az amerikai elnök komolyan gondolja a vámokat, az előbb-utóbb az amerikai gazdaságnak is kedvezőtlen lesz, ezt pedig elég érzékletesen mutatják már az első reakciók is: Trump párttársai a negatív következményekre figyelmeztetnek, gazdasági tanácsadója lemond, a kereskedelmi partnerek (EU, Kína) értelemszerűen ellenlépésekkel fenyegetnek, a piacok pedig ismét elbizonytalanodtak” – részletezte a jelenlegi folyamatokat Hajósi Péter.

„Egy kereskedelmi háborúnak nyertesei nem, csak kisebb-nagyobb vesztesei lennének, amit a piacok még az erős növekedési kilátások mellett is megszenvednének. Hiszen, ha beindul egy oda-vissza vámháború, az olcsó importtermékek kiesése fokozza az inflációt, és ezzel sürgeti a jegybanki kamatemeléseket, miközben az exportlehetőségek csorbulása csökkenti a vállalati profitokat. Mindez egyértelműen rossz hír a részvénypiacok számára” – hangsúlyozta ki a szakember.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo