„A gazdasági válságba 2008-ban elsőként belecsúszó, majd elsőként kilépő Egyesült Államok köszöni szépen, jól van. Mostanra az európai országok, még Görögország is követte a felívelés útján, Kína pedig szintén fenntartható növekedési pályára állt” – összegezte az aktuális világgazdasági helyzetet a J. P. Morgan igazgatója az Aegon Prémium Üzletág júniusi Ügyfélklubján. Juscsák György a befektetőket világszerte leginkább érdeklő kérdésekre igyekezett választ adni, köztük arra, hogy számíthatunk-e egy újabb gazdasági visszaesésre az elkövetkező hónapokban.
Az inflációra figyeljünk!
Mindeközben az USA kamatemelési ciklusba kezdett, fokozatosan szivattyúzva ki azt a pénzt a gazdaságából, amelyet a válság kitörése után belepumpált. „Jelenleg nincs közgazdász, aki meg tudná mondani, mi lesz ebből. Az mindenesetre bizonyos, hogy mivel egyre nehezebb munkaerőt találni, a bérszínvonal emelkedik, ami inflációt generál majd, és ez okozhat gazdasági visszaesést” – véli Juscsák György.
A J. P. Morgan-nél arra számítanak, hogy ebben az évben még három, jövőre pedig további négy 25 bázispontos kamatemelésről dönt majd a Fed, amelynek eddigi ez irányú lépéseit piaci eufória fogadta. Bár piaci törvényszerűség szerint a kötvényárfolyamok a kamatok csökkenésére reagálnak emelkedéssel, így a központi bank javuló diagnózist állít fel a gazdaságról. „Azaz elég erősnek gondolja ahhoz, hogy megálljon a saját lábán” – magyarázta Juscsák György, aki szerint 4 százalékos kétéves - kötvénykamat környékén várható, hogy az infláció meglódul, a piacok pedig megijednek. Ez nem most lesz: az első, a várakozásoknál magasabb inflációs adat az idén februárban érkezett.
A hosszú távú befektetésekben gondolkodóknak továbbra is a fejlődő piacokat ajánlja. Kínában ugyanis az urbanizáció és a motorizáció terjedése exponenciálisan növekvő dinamikával húzza maga után a fogyasztást, és ezzel együtt a GDP-t. A kínai lakosságnak pedig még mindig csak kevesebb mint 60 százaléka lakik városokban. Kína emellett a legnagyobb valutatartalékkal rendelkezik, és vállalatai globális szinten is egyre versenyképesebbek.