Usa cikkek


Két hét múlva élesíti az USA az európai termékeket sújtó büntetővámokat

Két hét múlva élesíti az USA az európai termékeket sújtó büntetővámokat 

Október 18-tól 10, illetve 25 százalékos pótlólagos vámmal sújtanak egy sor cikket az olívabogyóktól a repülőgépekig.
12 év után először sztrájkba léptek a General Motors dolgozói az USA-ban

12 év után először sztrájkba léptek a General Motors dolgozói az USA-ban 

Az ellátási lánc összehangoltsága miatt a sztrájk nagyon gyorsan azt eredményezheti, hogy a General Motors gyárai nemcsak az Egyesült Államokban, hanem Kanadában és Mexikóban is leállnak.
17 éves mélypontra zuhant Kínában az ipari termelés növekedésének üteme

17 éves mélypontra zuhant Kínában az ipari termelés növekedésének üteme 

A kiskereskedelmi bővülés is dögrováson volt augusztusban. Az okok: gyengülő belföldi kereslet, és persze az USA-val vívott kereskedelmi háború.
Vámháború: Kína enged egy kicsit

Vámháború: Kína enged egy kicsit 

Egy évre felfüggesztik az USA-t sújtó büntetővámot 16 árukategória termékeire.
Trump téved: a kereskedelmi háborúk nem jók és nehéz őket megnyerni

Trump téved: a kereskedelmi háborúk nem jók és nehéz őket megnyerni 

A piacoknak ezúttal igazuk van. Az amerikai–kínai viszony alakulása valahogy ijesztően emlékeztet 1914 nyarára, írja vezércikkében a brit The Guardian.
Miért vonzóbb az áfacsalás Európában, mint az USA-ban?

Miért vonzóbb az áfacsalás Európában, mint az USA-ban? 

Az amerikai áfa-rendszer a jellemzően alacsonyabb kulcsok, nem pedig a kisebbnek vélt adminisztrációs terhek miatt sikeresebb az európaihoz képest. Emiatt a tengerentúlon kevésbé motiváltak az állampolgárok és a vállalkozások az adócsalásban.
Az olajlobbinak dolgozna Joe Biden amerikai elnökként?

Az olajlobbinak dolgozna Joe Biden amerikai elnökként? 

A Reuters megszellőztette tervezett elnökválasztási programja egy részét, melyben továbbra is szerepet adna a fosszilis energiáknak az amerikai energiamixben. Az elnökjelöltségért versenyző riválisok és a progresszív környezetvédő szervezetek is hevesen támadják emiatt az USA elnökségére ácsingózó Bident.
A fél ország már beazonosítható az arcfelismerővel

A fél ország már beazonosítható az arcfelismerővel 

San Francisco az első amerikai város, ahol eltiltották az arcfelismerő szoftverek használatát – míg az USA-ban azok általában gyorsan terjednek.
Trump szintet lépett a Huawei ellen

Trump szintet lépett a Huawei ellen 

Donald Trump amerikai elnök törvényerejű rendeletben tiltotta meg országa távközlési cégeinek olyan külföldi technika alkalmazását, amely veszélyezteti a nemzetbiztonságot. A lépés a gyakorlatban elsősorban a Huawei termékeinek használatát teszi lehetetlenné.
Nem kell azonnali zöldülés ahhoz, hogy megfékezzük a klímaváltozást?

Nem kell azonnali zöldülés ahhoz, hogy megfékezzük a klímaváltozást? 

Az ENSZ Klímaváltozási Kormányközi Testülete szerint 2030-ig át kell átállítani a gazdaság működését környezetbarát üzemmódra, különben elszabadul a globális felmelegedés. Tudósok szerint nem kell azonnal lecserélnünk minden autót és erőművet környezetkímélőre. Elegendő, ha az életciklusuk végén, amikor tönkremennek felváltjuk őket zöldebb alternatívákkal.

Tovább durvul Trump vámháborúja 

Miután közel látszott a megegyezés, új csúcshoz érkezett az amerikai–kínai vámháború. Donald Trump elnök már azzal is fenyegetett, hogy megállapodás híján amerikai cégek kivonulnak Kínából.

Nő a szakadék a szegények és gazdagok között 

Az Európai Unióban (EU) élő gazdagok és szegények közötti szakadék egyre szélesebbé vált az utóbbi évtizedekben, de az egyenlőtlenségek ellen kifejtett uniós küzdelemnek köszönhetően még mindig kisebb, mint a világ más régióiban – írta a vagyoni egyenlőtlenségeket elemző francia intézet (WID) a friss jelentésében.

Felhőmanipulálás: 300 százalékos hozamot ad az esőcsinálás 

Észak-Dakotában egy 1961 óta müködő cég képes több csapadékot kifacsarni az esőfelhőkből, mint amennyi természetes körülmények között lehullna belőle. A módszerre már a kormány érdeklődik. A mezőgazdaság, a vízfogyasztó cégek és polgárok és a vízerőmüvek látják ennek előnyét. De sok a kérdőjel és a félelem a módszer lehetséges mellékhatásairól. Ki birtokolja a vizet és vajon az USA környező tagállamai szárazabbakká válnak ettől?

A kiberfagylalt visszanyalt 

A kínai hírszerzés megszerezte, majd Amerika és szövetségesei ellen fordította azokat az elektronikus hadviselési fegyvereket, amelyeket az amerikaiak vetettek be Kína ellen.

Ha fegyverről van szó, a határ a csillagos ég 

A világ országainak katonai kiadásai tavaly is tovább nőttek és elérték az 1,64 billió eurót. Különösen Amerika és Kína költ a korábbinál is többet fegyverkezésre.

Újabb adok-kapok az amerikai vámháborúban 

Az EU 11 milliárd eurós büntetővámokkal fenyegeti az Egyesült Államokat, Trump elnök az európai autókra kivetett további vámokkal jöhet az éleződő kereskedelmi háborúban.

Élelmiszerek is a vámháború áldozatai lehetnek 

Továbbéleződik a kereskedelmi háború az Egyesült Államok és az EU között: Washington az Airbus állami támogatása miatt 11 milliárd dollár értékben kíván vámot kivetni uniós exporttermékekre.

Már nem csak az outsourcing miatt csökken a nyugati államok légszennyezése 

Magyarország egyike annak a 18 országnak, ahol 2005 előtt tetőzött a légszennyezés, és 2015-ig is jelentősen csökkent az üvegházgáz-kibocsátás. Elemzők megnézték, mi a közös a dekarbonizációs pályára állt országok gazdasági gyakorlatában. Még mindig messze vagyunk attól, hogy nagyszámú nemzetállam zéróemissziós entitás legyen a légkör szempontjából.

Hat szokás, ami közös hatszáz milliomosban – ez a gazdagok titka? 

Több meló, olvasás, több testedzés, kevesebb lógás a közösségi médián és alvás. Amerikai milliomosok életviteléből próbálták kicsipegetni, milyen szokások segítenek hozzá a meggazdagodáshoz. A milliomosok máshogy élnek, mint a többség.

Fiatalok kontra Fehér Ház: egy veszteség, egy félgyőzelem a klímaperekben 

Minden bizonnyal az évszázad egyik nagy jogi meccse, hogy a bíróságok helyt adnak-e világszerte a kiskorúak kereseteinek, és rákényszerítik-e a kormányokat arra, hogy élhető környezetet hagyjanak hátra a jövő generációk számára. Egyelőre egy elutasító és egy helyt adó ítélet született Amerikában. Három másik országban már klímavédelemre kötelezte a bíróság a kormányokat.

Automatizált állásinterjúval csapnak le a legjobb munkavállalókra 

Már nemcsak az ideiglenes munkákra vesznek fel telefonos interjúk alapján embereket, hanem informatikusi, tanári és mérnöki állásokba is. Olyan az egész, mintha a jelentkező egy call center automatájával „beszélgetne”: válaszol az előre felvett kérdésekre. Ezzel a módszerrel állítólag hamarabb megy a munkaerőfelvétel.

Osztrigákkal tisztítják a piszkos tengervizet 

Nem kevesebb, mint egymilliárd osztrigát készülnek telepíteni New York kikötőjébe, hogy megtisztítsák az öböl vizét, mely már olyan szennyezett az egész huszadik század során, hogy nem tudtak megmaradni benne az élőlények. Persze az ökoszisztéma revitalizálása nem könnyű. Körülményes és gondos osztrigaenyésztés zajlik a háttérben, amibe még a helyi diákok is besegítenek.

Melyik ujjamat harapjam? Európa továbbra is kereskedne Iránnal 

Németország, Nagy-Britannia és Franciaország klíring-intézményt hozott létre, hogy európai cégek az amerikai tilalom ellenére kereskedhessenek Iránnal. Washington ellen-rendszabályokkal fenyeget.

Mindenki nagy örömére meglepőt húzott a Fed 

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed meglepetésre változtatott korábbi politikáján és jelezte: nem kívánja folytatni az irányadó kamat emelését.

Egyre jobban rádől a fal Trumpra 

Az Egyesült Államok 800.000 közalkalmazottja a héten visszatér a kényszerszabadságról, akik dolgoztak 35 nap után az elmaradt fizetést is megkapják. Trump elnök veresége ellenére a költségvetés újabb blokádjával, sőt, a határfal önkényes megépítésével fenyeget, ha a törvényhozás nem szavazza meg a falat.

Nincs minden veszve, de nem árt az óvatosság 

Az üzleti vezetők közel 30%-a úgy véli, hogy a globális gazdasági növekedés a következő 12 hónapban csökken, ami hatszorosa az előző évi 5%-nak – ez a pesszimizmus rekord mértékű növekedését mutatja. Ez az egyik fő megállapítása a PwC több mint 1 300 vezérigazgató bevonásával készített 22. globális felmérésének, melynek eredményeit a davosi Világgazdasági Fórumon mutatták be.

Nagyvonalú ajánlat közszolgáknak 

A szállodások New York-i szövetsége felajánlotta a fizetés nélkül maradt közalkalmazottaknak: ha fontos okból a városba kell utazniuk, ingyen megszállhatnak a hotelekben.

Elmaradhat a vámháború, de Trump követelése teljesíthetetlen 

Az Európai Unió kész tárgyalni az Egyesült Államokkal vámcsökkentésekről, de azokban az amerikai mezőgazdasági termékekre kivetett vámokról nem lehet szó.

Kötelező napelem a lakóházakon: 15-20 év alatt térül meg 

Kalifornia az első tagállama az USA-nak, ahol 2020 január 1-étől kötelezővé teszik a napkollektorok felszerelését a háromemeletesnél kisebb lakóházakra. Többe kerül így egy ház felépítése, de 15-20 év alatt megtérül a ráfordítás.

Trump, a repülőgépek és a teherautók miatt nőtt az USA emissziója 

Szinte rekordszámban csuktak be széntüzelésű erőműveket az Egyesült Államokban, mégis nyolc éve nem nőtt olyan mértékben az ország légszennyezése, mint 2018-ban. Főleg a légi közlekedés és a földi teherszállítás emissziója felelős ezért.

Ez is Trump lelkén szárad 

Több nagy amerikai reptéren lelassult az utasforgalom, miután az állami költségvetést befagyasztották, és egyre több biztonsági alkalmazott fizetés hiányában távol marad a munkától.

Befuccsolhat az önfejű, erőszakos kormányzás 

Ha indokolt, készen lesznek majd eljárást indítani Donald Trump elnök elmozdítására. Ezt jelentette ki az Egyesült Államok képviselőházának új, demokratapárti elnöke, miután az ellenzéki párt átvette a testület vezetését.

Egy erdőtűz után hat hónapig légzési problémáktól szenvednek az emberek 

Annak az egészsége is megszenvedi egy helyi erdőtűz kedvezőtlen hatásait, akinek egyébként nincsenek légúti megbetegedései. Akár fél évig is küszködhetünk légzési problémákkal.

Ez még rátesz egy lapáttal a kínai-amerikai viszályra 

A Marriott szállodalánc mintegy 500 millió vendégének adatait lopták el hekkerek – az amerikai hatóságok feltevése szerint a kínai titkosszolgálatok emberei.

Ennyivel lenne drágább az iPhone, ha Kínában gyártanák 

Negyven százalékkal lennének drágábbak az iPhone-ok, ha nem Kínában, hanem az Egyesült Államokban gyártanák azokat. Ezt is hozhatja az amerikai-kínai kereskedelmi háború.

A klímaváltozás felér egy tőzsdekrachhal 

Az előző, 2014-ben kiadott jelentés segített Obamának abban, hogy megindokolhassa, miért lépteti életbe klímapolitikája ékkövét, a Tiszta Energia Törvényt, mely a teherautók és a gyárkémények emisszióját csökkenteni volt hivatott. A mostani jelentés akár muníció lehet a zöldeknek azokban a perekben, melyekben megtámadták Trump Obama zöld törvényeit hatástalanító, deregulációs intézkedéseit.

Már nem Kína a leggyorsabb 

A világ 10 leggyorsabb számítógépe közül öt amerikai, de tavaly még Kína vezette a top-listát. Van aki úgy véli, idejét múlta a komputereknek csak a sebességét mérni.

Bill Gates szerint ez menthet meg a klímakatasztrófától 

A megújuló energiák terjedése önmagában nem elég ahhoz, hogy meg tudjuk fékezni a globális felmelegedést. A milliárdos szerint öt területen van szükség nemzetközi összefogásra és innovációs, technológiai áttörésre, hogy elkerülhessük az aszályok, kánikulák, árvizek és egyéb szélsőséges jelenségek által jellemzett klímaarmageddont. Sokan nem is sejtik, mik a legnagyobb szennyezők.

Nem csökkentettük a légszennyezést, csak elküldtük Ázsiába 

A párizsi klímaegyezmény csak a tagországa határain belül kibocsátott üvegházgázokért teszi felelőssé az adott nemzetállamot. De míg úgy tűnik, hogy az EU és az USA csökkentette kibocsátását az elmúlt tíz-húsz évben, valójában valójában csak kihelyeztük a legszennyezőbb iparágakat a Távol-Keletre. Ha a kormányok kötelezővé tennék a cégek számára, hogy bizonyos hányadban belföldi nyersanyagokat vásároljanak, akkor zárulhatna be legalább részlegesen a füstexportálás kiskapuja. Ez lesz a klímapolitika következő hulláma.

Az Uber nem adja fel 

Önjáró autója tavasszal halálos balesetet okozott, az Uber azonban Amerikában tovább folytatja kísérleteit és biztonságos kocsikat ígér.

Mi várható a piacokon az amerikai választások után? 

A papírforma szerinti eredmény született, így nem rengeti meg a piacokat az amerikai félidei választások eredménye. Jelentős gazdasági reformokra nem számíthatunk a megosztott kongresszus mellett.

Vége az egypárti uralomnak Amerikában 

A keddi amerikai választásokon az ellenzéki Demokrata Párt megszerezte a többséget a képviselőházban, de a remélt, Trump-ellenes „cunami” elmaradt.

Magas tétek az amerikai félidei választásokon 

Jelentős tétje van a keddi amerikai félidei választásoknak: a kormányzó republikánusok elveszthetik többségüket a törvényhozásban, így Donald Trumpnak kevés lehetősége maradhat a gazdaság átalakítására, sőt, elindulhat az elnök közjogi felelősségre vonása. Ellenkező esetben viszont további dereguláció, adócsökkentés és az egészségügy átalakítása jöhet.

Fordulatos lesz ez a hét a pénzpiacokon 

Félidei választások az Egyesült Államokban kedden, a Fed Nyíltpiaci Bizottságának ülése csütörtökön, az olasz pénzügyminiszter tárgyalása Brüsszelben, valamint Kína lehetséges lépései a jüannal kapcsolatban – ezek az eseménykockázatok lesznek a legnagyobb hatással a világ pénzügyi piacaira az előttünk álló héten a Saxo Bank elemzése szerint.

Milliókkal támogatták olajcégek a karbonadó-ellenes kampányt 

Csak egyetlen államban mintegy 30 millió dollárral segítették nagy amerikai olajvállalatok olyan politikusok kampányát, akik nem adóztatnák meg a károsanyag-kibocsátást.

Teljes bojkottot hirdethet Kína az amerikai gazdák ellen 

Először csak importvámokat vezettek be, de a CNN értesülése szerint elképzelhető, hogy hamarosan teljes bojkottot hirdet Peking az amerikai szójabab ellen.

Itt a Trump-kabinet eddigi mérlege 

Növekvő foglalkoztatottság és üzleti bizalom, elszabaduló államadósság és költségvetési hiány – a CNBC megvonta Donald Trump eddigi elnökségének gazdasági mérlegét.

Amerika tovább nyomja a szén-dioxidot a levegőbe 

Trump amerikai elnök, miután kitaláltnak minősítette a klímaváltozást, egy sor további intézkedéssel súlyosan továbbnöveli az üveghatást, a Föld felmelegedését okozó gázok kibocsátását.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére

Költségkímélés

Egyre kevésbé bízzák a véletlenre a nyugdíjas éveket a magyarok

Egyre kevésbé bízzák a véletlenre a nyugdíjas éveket a magyarok 

Nemcsak az öngondoskodás egyik alappillérét jelentő nyugdíjbiztosítások, de a kockázati életbiztosítások is egyre népszerűbbek valamennyi korosztályban.

Pénzszerzés

Győrffy Dóra: Közgazdászként szkeptikus vagyok Magyar Péter elképzeléseit illetően

Győrffy Dóra: Közgazdászként szkeptikus vagyok Magyar Péter elképzeléseit illetően 

A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.

Jogi kisokos

Mit tehetünk, ha üzleti partner nem fizet?

Mit tehetünk, ha üzleti partner nem fizet? 

Az üzleti világban gyakran előfordul, hogy az üzleti partner nem fizeti ki a lejárt tartozását vagy nem fizeti vissza az adott kölcsönt.

Gazdaság

Javult a hangulat az olajpiacon

Javult a hangulat az olajpiacon  

Enyhültek a keresleti félelmek az olaj piacán az új vámmegállapodás után.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo