London a világ egyik legnagyobb aranyforgalmazó piaca, így az orosz aranyexportra kirótt brit tilalom hatalmas hatással lesz Oroszország exportbevételeire - hangsúlyozta a Downing Street illetékese a tegnapi intézkedés indoklásakor. A nemesfém árfolyamában a mai napon enyhe emelkedés ugyan tapasztalható volt, de drámai reakció nem történt.
A világ vezető hatalmainak mostani döntése mindenképpen egy érdekes kísérlet. Az arany felhasználása és piaca annyira sokrétű, hogy az orosz importtilalom hatása valószínűleg teljesen kiszámíthatatlan. Egyrészt ezt a nemesfémet használják befektetési és ipari célokra egyaránt. Másrészt azért nem Oroszországban találhatók a legnagyobb lelőhelyek. Első helyen Dél-Afrika áll, másodikon Ausztrália, harmadik pedig az USA. Harmadrészt mivel világpiaci termékről van szó, az importtilalom ellenére nem nagy varázslat kell ahhoz, hogy az orosz arany úgy jelenjen meg a piacon, hogy annak eredete nem tisztázott. Éppen ezért azt azért nyugodtan leszögezhetjük, hogy az arany árfolyamát felfelé és lefelé továbbra is a nagy történelmi események mozgatják meg, mint a hidegháború, az afganisztáni háború, iráni túszdráma, az USA 1979-es inflációs történelmi csúcsa, illetve most már az ukrajnai háborút is idesorolhatjuk. 2022. február 24-e után hatalmas aranyár emelkedés kezdődött.
Kétségtelen, hogy az arany Oroszország legjövedelmezőbb exportcikke az energiahordozók után, ugyanakkor attól lehet tartani, hogy átmeneti értékesítési nehézségeket követően az orosz arany új piacokat talál és a szankciók csak annyiban érik el hatásukat, hogy a világkereskedelem megosztottsága tovább nő.