Folytatódik az adok-kapok az USA és Kína között

Újabb, 60 milliárd dollárnyi értékű amerikai árut érintő szankciós listát jelentett be Kína, válaszul az amerikai importvámokra.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pénteken bemutatott listában új tarifákat jelentettek 5207 amerikai árura, ezek mértéke 5 és 25 százalék között ingadozik. Kisebb, 5 százalékos vámmal sújtják például a repülőgépek, számítógépek importját. A legnagyobb, 25 százalékos vámkulcsokat az amerikai agrártermékekre (gabona, hús, szeszesitalok) tartogatják. Utóbbinak komoly politikai üzenete is van, ezzel azokat az amerikai államokat hozhatják nehéz helyzetbe, ahol kiemelten fontos ágazat a mezőgazdaság, ezekben az államokban

Trump és Juncker megállapodott, de a legkényesebb kérdésekben még nincs egyezség
Donald Trump és Jean-Claude Juncker megállapodott, hogy nem vezetnek be újabb importvámokat, és várhatóan törlik az eddig bevezetett (európai fémipari termékekre és amerikai exportra) kivetett vámokat is.
ugyanis Donald Trump jelentős támogatással bír.

A kínai kereskedelmi minisztérium közleménye szerint „racionálisak és visszafogottak” a bejelentett importvámok – az amerikai vámok jóval nagyobb, 200 milliárd dollár értékű kínai árut sújtanak. A minisztérium weboldalán azt írják, a vámok bevezetése azon múlik, milyen lépéseket tesz időközben az USA. Hozzáteszik, hogy felkészültek további kereskedelmi szankciókra is.

A múlt hónapban már életbe léptek azok a vámok, amiket a világ két legnagyobb gazdasága már kölcsönösen vetett ki egymás áruira. A 200 millió kínai árura kivetett amerikai vám eredetileg 10 százalékos volt, azonban a napokban Trump felvetette, hogy a vámkulcsot 25 százalékra kellene emelni. Trump célja ezzel, hogy tárgyalóasztalhoz ültesse a kínai felet, és egy olyan egyezményt kössenek, amely kompenzálná az USA Kína felé fennálló kereskedelmi deficitjét. Az EU-s árukra kivetet vámokkal sikerült is tárgyalóasztalhoz ültetni az Európai Bizottság elnökét, bár kétséges, hogy a Junckerrel kötött megállapodás mennyivel hozta kedvezőbb helyzetbe az amerikai gazdaságot.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo