Fordulatos lesz ez a hét a pénzpiacokon

Félidei választások az Egyesült Államokban kedden, a Fed Nyíltpiaci Bizottságának ülése csütörtökön, az olasz pénzügyminiszter tárgyalása Brüsszelben, valamint Kína lehetséges lépései a jüannal kapcsolatban – ezek az eseménykockázatok lesznek a legnagyobb hatással a világ pénzügyi piacaira az előttünk álló héten a Saxo Bank elemzése szerint.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hét elején minden bizonnyal az amerikai félidei választások uralják a híreket: kedden kerül sor a választásokra, és szerdán lesznek meg az eredmények. Az általános konszenzus szerint a demokraták többséget szereznek a képviselőházban, de a szenátusban nem. Ha ehhez képest meglepetés lesz, az inkább a demokraták javára fog történni, mivel az arányukat tekintve több fiatal és nő szavaz, mint az előző választásokon.

Erősödhet a jüan

Nem úgy tűnik, hogy Kínában minden rendben van
Kína néhány nappal ezelőtti bejelentése a banki kötelező tartalékráta csökkentéséről, amellyel a likviditást növelné, a piac szemében olyan jel, ami inkább a problémákra utal, mintsem arra, hogy az ország gazdasági kilátásai javulni kezdenének.
A múlt hét utolsó kereskedési napján, pénteken az amerikai részvénypiac nem tudta folytatni a megelőző napok raliját, valószínűleg az amerikai állampapírok agresszív eladási hulláma és az ezzel járó hozamemelkedés fékezte le a részvények korrekciós erősödését. A 30 éves amerikai államkötvények hozama pénteken megközelítette a 3,5%-os szintet. Az mindenesetre látszik, hogy amíg nem következik be fordulat a monetáris politikában, addig a kockázati hajlandóság minden növekedési kísérletét elfojthatja az emelkedő amerikai kötvényhozam.

Kína egyre több jelét adja annak, hogy erősíteni fogja álláspontjait a kereskedelmi tárgyalásokon. Hszi Csin-ping a Shanghai Expón tartott előadásában kritizálta a protekcionizmust és ígéretet tett arra, hogy csökkenti a vámokat. Arról nem beszélt a kínai elnök, hogy milyen intézkedéseket terveznek a jüannal kapcsolatban – a múlt héten csütörtökön megint láthattunk példát Kína erőteljes beavatkozására a jüan értékének védelmében.

Problémákat okozhat az olasz költségvetés

Az olasz kötvényhozamok a hetek óta legalacsonyabb szintekre estek, annak ellenére, hogy nem történt érdemi haladás a költségvetési huzavonában. A két olasz kormánypárt, a Liga és az Öt Csillag Mozgalom támogatottsága együttesen már 60% fölött van, de a Liga népszerűsége gyorsabban növekszik a választások óta, mint az Öt Csillag Mozgalomé, és már többen hangot adtak aggodalmuknak a kormányzó koalíció stabilitásával kapcsolatban.

Az olasz költségvetéssel kapcsolatos vita a héten is produkálhat a devizapiacot befolyásoló szalagcímeket, mivel az olasz gazdasági és pénzügyminiszter Giovanni Tria Brüsszelben igyekszik megvédeni hazája álláspontját.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo