Az amerikai vámok ellenére nőtt az EU kereskedelmi többlete

Jelentősen nőtt az Európai Unió árukereskedelmi többlete az Egyesült Államokkal szemben az idei év első hét hónapjában, ami feltehetően újabb érvet szolgáltat a védővámok bevezetésével fenyegetőző Donald Trump amerikai elnöknek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által pénteken közzétett előzetes adatok szerint szezonális kiigazítás nélkül számolva az Európai Unió áruexportjának értéke az első számú külkereskedelmi partner Egyesült Államokba január–júliusban 5,3 százalékkal 232,2 milliárd euróra nőtt, míg az importja 0,4 százalékkal 152,9 milliárd euróra csökkent. A mérleg többlete az egy évvel korábbi 67,1 milliárd euróról 79,3 milliárd euróra emelkedett, ami 12,1 milliárd eurós, 18 százalékos növekedést jelent.

Gyorsan nőtt az uniós export

Ezek a cégek végül jól jártak az amerikai importvámokkal
Trump vámháborúja az európai acélipart is átrendezheti, miközben a török acélgyártók is Európába importálnának, ezért az Európai Bizottság újabb vámokat vetett ki. A nyersanyagot forgalmazó cégek örülhetnek az emelkedő áraknak.
A Kínával folytatott külkereskedelem hiánya 98,4 milliárd euróra esett a tavaly január–júliusi  98,8 milliárd euróról, miután az EU kivitele 4,5 százalékkal, 118,6 milliárd euróra, behozatala pedig 2,2 százalékkal, 217 milliárd euróra nőtt.

Az Oroszországgal szembeni deficit 46,3 milliárd euróra nőtt 36,6 milliárd euróról. Az uniós kivitel 1,0 százalékkal, 49,3 milliárd euróra emelkedett, az import pedig 11,9 százalékkal 95,6 milliárd euróra kúszott fel január–júliusban.

Az Európai Unió 28 tagállama az idei év első hét hónapjában 1127,2 milliárd euró (+3,6 százalék) értékű export mellett 1132,2 milliárd euró (+4,5 százalék) értékű importot bonyolított, az árukereskedelmi mérleg 4,1 milliárd eurós hiányt mutatott.

Az uniós tagállamok  júliusban mintegy 170,4 milliárd euró értékben exportáltak javakat a világ többi részébe, ami 9,6 százalékos éves növekedés. Az import eközben 15,4 százalékkal, nagyjából 170,4 milliárd euróra nőtt. A mérleg 0,1 milliárd eurós többletet mutatott, ami erősen elmarad egy évvel korábbi 7,8 milliárd eurós szufficittől.

Az Eurostat kimutatása szerint Magyarország teljes január–júliusi áruexportja 6 százalékkal, 62,1 milliárd euróra emelkedett az egy évvel korábbihoz képest (ennek nagy része az EU más tagállamaiba irányul). A teljes magyar import 59,0 milliárd euró volt, 7 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Az árukereskedelemben 3,1 milliárd eurós többlet alakult ki, szemben az egy évvel korábbi 3,4 milliárd euróval.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo