Technológia cikkek


Fukusima helyett: napenergiát a Holdról

Fukusima helyett: napenergiát a Holdról 

Egy japán vállalat azt találta ki, szolárenergia-farmot létesít a Holdon, hogy így fedezze a szigetország energiaigényét, miután bezárták utolsó működő atomreaktorukat is. Az atomerőművek állandó veszélynek voltak kitéve Japánban, ahol rendszeresek a földrengések egy közelben meghúzódó tektonikus törésvonal miatt.
Ha Teslára hallgattunk volna, ma fenntartható világban élhetnénk

Ha Teslára hallgattunk volna, ma fenntartható világban élhetnénk 

A kultikus rajongás által övezett amerikai szerzői filmes, Jim Jarmusch a Thesszaloniki Filmfesztiválon éles szavakkal szólalt fel a fosszilis gazdaság, s a "rejtetten fasiszta" multik ellen és Nikola Tesla (1856-1941) találmányai mellett.
Újra a leggyorsabbak közt az iData

Újra a leggyorsabbak közt az iData 

Két egymást követő évben is a leggyorsabban fejlődő közép-európai technológiai cégek közé került a GPS-es nyomkövetéssel foglalkozó iData Kft, akik tavaly a 17., idén a 28. helyet szerezték meg a Deloitte Technology Fast 50 listán.
Tömeggyártásra kész a napelemes taxi

Tömeggyártásra kész a napelemes taxi 

A szakemberek szerint elhárultak a technológiai akadályok az elől, hogy a elektromos autók tömegtermékké váljanak. Csak a fogyasztók feje nem áll még készen a váltásra.
Jacht mellé mini tengeralattjárókat vesznek az újgazdagok

Jacht mellé mini tengeralattjárókat vesznek az újgazdagok 

Akárcak a jachtok esetében, a világ legtöbb országában nem kötik állami engedélyhez a tengeralattjárók vásárlását sem. Magán célra bárki szerezhet egyet, akinek van rá pénze. A hatóságok jóváhagyása csak akkor kell, ha üzleti célú a tengermélyi kalandozás. 400 000 fonttól (137 millió forint) 5 millióig terjed a mini-tengeralattjárók árszintje.
Hétfőig lehet jelentkezni a leggyorsabban növekvő vállalatok közé

Hétfőig lehet jelentkezni a leggyorsabban növekvő vállalatok közé 

Már csak néhány napig, július 15-ig fogadja a jelentkezéseket a Deloitte az idei Technology Fast 50 versenyre, amely ebben az évben is a közép-európai régió leggyorsabban növekvő technológiai vállalatait rangsorolja.
Idén is keresik a gyorsan növekvő vállalatokat

Idén is keresik a gyorsan növekvő vállalatokat 

A Deloitte mától fogadja a jelentkezéseket a Technology Fast 50 versenyre, amely ebben az évben is a közép-európai régió leggyorsabban növekvő technológiai vállalatait rangsorolja. A megmérettetést a Deloitte 14 éve megszakítás nélkül minden évben meghirdeti.
Itt az etanol utódja: még nem kifizetődő a gyártása

Itt az etanol utódja: még nem kifizetődő a gyártása 

Fellendül az agrárhulladékból kivont, cellulóz-alapú üzemanyagok előállítása Amerikában: gyártóik szerint kevesebb szennyezéssel jár a termelési folyamat, ráadásul pluszenergiát juttat a villamosenergia-hálózatba.
Az olajmultik is napenergiát használnak

Az olajmultik is napenergiát használnak 

Nem zöld renoméjukat vagy annak hiányát korrigálandó, hanem tisztán gazdasági okokból folyamodnak a napenergiához az olajvállalatok. Egyre inkább kimerülő olajmezőiken egyre nagyobb erőfeszítéssel jár az olaj kitermelése. Az ezt végző eszközök gázt és gőzt használnak. A vizet megéri napenergiával gőzzé hevíteni, mivel a lelőhelyek gyakran olyan tájakon találhatók, ahol egész évben hétágra süt a nap. A paradoxon: a zöld megújuló energiát a fosszilis gazdaság fennmaradásának szolgáltatába vetették be a piaci szereplők.
Jövőre űrturizmus a Virginnel: 47 millió forint egy túra!

Jövőre űrturizmus a Virginnel: 47 millió forint egy túra! 

529 személyt már előjegyeztek, ők már befizették a 200 ezer dolláros viteldíjat.

Mérnökök már dolgoznak a ritkaföldfémek elhagyásán 

Megmunkálásuk ökológiai károkat okoz és a szennyező melléktermékek rákkeltőek. A kínai export-kvóta csökkentése, s a négy év alatt hatszoros áremelkedés arra készteti a piaci szereplőket, hogy alternatívákat találjanak.

Hatott a kampány: csak tiszta energiát használ az Apple 

A Greenpeace, környezetvédő mozgalmak és tudatos vásárlókat képviselő csoportok nyomására az Apple végre rászánta magát: ezentúl csak megújuló energiahordozókból nyert elektromos árammal működteti amerikai szerverközpontját.

Vizet "gyártanak" a sivatagban 

A Közel-keleten elfogyasztott víz minden egyes literének óriási az ökológiai lábnyoma. Az Egyesült Arab Emirátusok ráadásul nem is keveset fogyaszt belőle. Ennek az államnak a legnagyobb a vízlábnyoma a világon: 550 liter az egy főre jutó napi(!) vízhasználat. Miközben nem rendelkeznek saját édesvíz forrásokkal.

Bioműanyagával verseng a Pepsi és a Coca Cola 

Úgy látszik a termékfejlesztés újabb ágában is erősen konkurál egymással a Pepsi és a Coca-Cola Co. A le nem bomló plasztik palackok helyett újrahasznosítható bioműanyag flakonokkal kívánják zöldebbé tenni márkájukat.

Kiszívnák a levegőből az üvegházgázokat 

Új éghajlatvédelmi technológiát dolgoztak ki Angliában a széndioxid és más üvegházgázok eltüntetésére légkörünkből. Eddig főleg a gyárkéményeken kiokádott füst földalatti üregekben való tárolásán (carbon capture) fáradoztak a mérnökök világszerte. Az air capture azonban új távlatok nyithat a klímavédelemben.

Golyóálló mellény és pirula készülhet pókselyemből 

Természettudósok, biológusok és mérnökök évek óta beszélnek a pókselyem lehetőségéről. A matéria piacra dobása előtt azonban egy fontos akadály áll: a pókok nem szőnek annyit ebből az anyagból, mint a selyemhernyók a selyemből.

Rekord nagyságú lett az ózonlyuk! 

Az Északi-sark fölötti ózonlyuk történetében soha nem látott nagyságúra terebélyesedett idén. Holott mindig kisebb volt, mint a déli-sarki ózonlyuk. Ennek okát a széljárásnak és hidegnek tudják be, melyek "ideális" körülményeket biztosítottak az ózonpusztító vegyületek terjedésének.

Idén is kiderül, ki volt a leggyorsabb! 

A Deloitte 2011-ben is várja a technológiai szektor vállalatainak jelentkezését a terület leggyorsabban fejlődő cégeit rangsoroló, közép-európai „Technology Fast 50" versenyre. A regionális megmérettetésre immár tizenkettedik alkalommal kerül sor - a vállalatok idén még július 15-ig jelentkezhetnek.

Okos mérőkkel csökkenthetjük áramfogyasztásunkat 

Hamarosan indulnak a hazai áramszolgáltatók úgynevezett okosmérési kísérleti projektjei; a tesztek eredményei alapján dől el, hogy Magyarország milyen szabályozási és üzleti modellel tegyen eleget annak az uniós elvárásnak, mely szerint 2020-ra a háztartások mintegy 80 százalékában a szolgáltató és a felhasználó közötti kommunikációt lehetővé tévő fogyasztásmérés lehetőségét (azaz okosmérést) kell biztosítani, jelentette a Világgazdaság hivatkozva az MTI.

Zöld energiát nyerhetünk az emberi testből! 

Az emberi test táplálékfelvétellel jut energiához. Eközben szervezetünk minden egyes életfunkciója energiát generál. Egy lélegzetünk 1 wattot, egy lépésünk 70 wattot. Összehasonlításképpen egy fúrógép meghajtása 1000 wattot igényel.

Geotermikus nagyhatalommá válhat Magyarország 

Eddig Izland, az USA, és a Fülöp-szigetek jártak élen a megújuló energiafajta kiaknázásában, újabban Kelet-Afrikában gyarapodnak az ilyen jellegű beruházások. A magyar gazdaságpolitika is előtérbe helyezné a Kárpát-medence mélyén rejlő geotermikus potenciál kiaknázását.

Földrengéseket okozhat hazánkban a geotermikus energia? 

Svájcban, Németországban és az USA-ban pánikot keltettek az elmúlt 2-3 évben azok a földrengések, melyek geotermikus erőművek környékén történtek. A magyar kormány mégis jelentős szerepet szán ennek a megújuló energiafajtának. Biztonságosnak tartja-e a tudomány képviselői az új technológiát, mely a föld hőjét hasznosítja, vagy olyan kockázatos kimenetelű, hatású módszernek, amely megbolydítja a tektonikus lemezek dinamikáját?

Takarékosság: egy liter üzemanyaggal Budapesttől Párizsig! 

A Shell Eco-marathon Europe versenyen bebizonyítják, hogy 1 liter üzemanyaggal akár a Budapest-Párizs távot is meg lehet tenni. Rajtra készek a magyar Shell Eco-marathon Europe versenyzők: bemutatkozott az egyetemistákból, főiskolásokból és középiskolásokból álló öt lelkes csapat.

Idegenkednek a hazai fogyasztók a bérautótól 

Japán és az USA vállalataihoz képest az európai autógyártók lépéshátrányban vannak az elektromos autók fejlesztésében. A hazai villanyautó gyártás jövőjéről eközben biztató és lelombozó hírek egyaránt napvilágot láttak, írja az OHG Hírügynökség.

Napkitörések és technika: jön a tőzsdei összeomlás? 

Gépesített világunkban nemcsak a tőzsdét veszélyezteti technikai malőr. Természettudósok szerint jövőre erősödni fognak a robbanások a Napon, vagyis az úgynevezett napkitörések. Ezek kedvezőtlenül befolyásolnak gyakorlatilag mindenféle gépet. Az 1920-as években Amerikában ilyen okokból többször is leállt a morze-jelekkel táviratokat kézbesítő országos kommunikációs hálózat.

Talajvizet szennyezhet a föld alá nyomott széndioxid? 

A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) ígéretesnek tartja a technológiát, mint a klímaharc eszköztárának egyik fontos elemét, és az ENSZ is bizakodásáról biztosította a legnagyobb szennyező szektorokat. De a módszer viszonylag kezdetleges fázisban tart és geológiai, környezeti kihatásai sem kecsegtetnek csupa jóval. Az EU mégis nagy pénzekkel támogatja a módszert.

Szélenergiára váltanak nyugaton 

A szélenergiát eddig szinte alig hasznosító Franciaországban nagy pénzeket mozgat meg az állam, hogy tengeri szélturbinákat állítsanak üzembe. Az angol kormány is ilyen projektekbe önti az állami támogatást.

Közveszélyesek a szélkerekek? 

A mozgó lapátok egyes radarokon olyan jelet hagynak, mint a repülőgépek, más radarrendszerekben áramszüneteket okoznak. A gyártók technológiai fejlesztésekkel próbálják kiküszöbölni a hibát.

Energia a szélből: hiába fúj ingyen, nem versenyképes 

A szélenergia-ipar erőlködése nemcsak Kína és az USA rivalizálásában merül ki. A legnagyobb szélenergia-eszköz gyártók között német és dán vállalat is található. Az Európa Unió tagországai fogyasztóként és gyártóként is érintettek e szektor sorsának alakulásában.

Kiszámíthatatlan, szeszélyes energiaforrás a szél 

Mint energiaforrás egyenetlen és időszakos. S ha erősen fúj is, legintenzívebb megnyilvánulása nem feltétlenül esik egybe a fogyasztás csúcsidőszakával.

Biotechnológia: génblokkoló gyógyszerek 

Megfejtették genetikai kódjaink hárommilliárd "betűjét", mégsem forradalmasította az emberi génkészlet ismerete olyan mértékben a gyógyászatot, mint ahogy a szakemberek remélték. A génsebészet, a génekre ható gyógyszerek, az őssejtekkel való gyógyítás részben vagy egészben utópiák maradtak. Kevés beteg profitált a géntudomány vívmányaiból.

Ritkaföldfém-függőség: Kína markában vagyunk! 

A mágnesek gyártásához használt ritkaföldfémek szinte minden hi tech eszköz, irodai, sőt hadiipari gép elengedhetetlen alkotóelemei. De a zöld gazdaság motorjai, a szolárpanelek, a szélturbinák, a hibrid gépjárművek akkumulátorai is alig képzelhetők el nélkülük.

Lépni kell: "Magyarország 1490 óta kiszolgáltatott gazdaság" 

"A piacgazdaság intézményeit megvalósítottuk, de a technológiai, s mögötte tanulás- és tudás rendszerváltása nem történt meg." - fogalmazott a november végén megtartott Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson Hámori Balázs, a Corvinus Egyetem professzora.

Fél év alatt átállhat száraztárolásra a Mal Zrt. 

Szakértői becslések szerint legalább hat-nyolc hónap szükséges ahhoz, hogy a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. átálljon a jelenleg használt nedves technológiáról az úgynevezett száraztárolásra, de a jelenlegi rendszerben a vörösiszap tárolása még biztonságosan megoldható - közölte Petróczi Tímea, a katasztrófavédelmi kormánybiztos szóvivője.

Stand-by üzemmódra egy atomreaktor termelése megy el 

A vállalatok és háztartások ökolábnyomához hozzátartozik az energiafogyasztásuk is. Ennek mérésére és cégek esetében termelési folyamatokra, sőt termékekre való lebontásában már kifinomult szoftverek segédkeznek.

”Karbonmegfogás”, avagy a gyárkémények zöldülése 

Léteznek már technikák az égési folyamat eredményeként levegőbe kerülő üvegházgázok megfogására (carbon capture), de többségük túlságosan energiaigényes és költséges.

Melyik a legzöldebb számítógép? 

Egy laptop összetevői a világ minden tájáról érkeznek az összeszerelő üzembe. Mindennapi munkaeszközünk gyakran elég ritkának számító, egzotikus ásványokat is tartalmaz, arról nem is beszélve, hogy a készülék gyártása és szállítása rengeteg energiát fogyaszt el. És akkor még be sem kapcsoltuk a megvásárolt computert! Gyártóik fokozatosan igyekeznek csökkenteni öko-lábnyomukat. A szektor legnagyobb szereplőinek öko-stratégiáit vette sorra egy San Francisco-i szakértő.

Megéri: feleannyiba kerül az elektromos autó fogyasztása 

A környezetbarát fogyasztói magatartáson túl mit nyer az elektromos autó tulajdonosa? Az üzemanyag-vásárlás elhagyása mennyi megtakarítást eredményez? Léteznek már erről számítások - ezeket elemezzük.

Az elektromos járművek átalakítják az autóipart 

Az autógyárak többsége manapság stratégiai dilemmákkal szembesül: meg kell hozniuk azokat a döntéseket, melyek 10-15 éves távon is befolyásolják, a technológiai fejlődés melyik irányába mennek.

Támogatják és felmatricázzák a környezetbarát autókat 

Az energiatudatos Obama-adminisztráció üzemanyagfogyasztás és üvegházgáz-emisszió szerint tervezi osztályozni az autókat és 2012-től erre vonatkozó két címkével látná el az új gépkocsikat. Kínában októbertől új technológiai követelményeket vezetnek be az elektromos autók feltöltését szolgáló üzemekre és a kommunista kormány 2020-ig 14,8 milliárd dollárt fordít a környezetbarát autók vásárlásának szubvencionálásába.

Zöldülő építőipar: CO2-elnyelő beton és bioaszfalt 

A cement és betongyártás a legnagyobb ökológiai lábnyomot produkáló ipari tevékenységek egyike: egy tonnányi beton gyártása egy tonna CO2-kibocsátással jár! Vezető építőipari vállalatok ezért környezetkímélőbb megoldásokhoz folyamodtak. Az új aszfaltfajták állítólag képesek megkötni a levegőből a CO2-t!

Galaktikus turizmus: Irány a Tejút! 

Megvalósul-e a kozmikus gyarmatosítás? A fenntartható fejlődés szükségszerű fázisa lesz más égitestek benépesítése? Egyelőre az űrturizmus gondolata van benne a levegőben - pontosabban a mezo- és termoszférában. Az űr rekreációs meghódításából, a naprendszer nagy távolságainak szabadidős élvezetéből pénzt és profitot kívánnak kisajtolni az élelmes amerikai vállalkozók.

Közel a jövő: Íme, a napelemmel működő repülőgép! 

A repülőgépek adják az üvegházgáz-kibocsátás jelentős részét. De lehetséges-e a zöld légiközlekedés? Egyelőre gyerekcipőben járnak a fejlesztések, ám áprilisban Svájcban felemelkedett az a napenergiával működő repülőgép, amely megnyithatja a repülés történetének és egyben a környezet védelemének új fejezetét.

A fiatalok és a nők a legaktívabbak... 

Bekapcsolódott az új generáció a szelektív hulladékgyűjtésbe. Az elmúlt két év alatt 35 százalékról 50 százalékra nőtt a szelektív hulladékgyűjtésben aktívan résztvevő 18-29 éves, jellemzően közép vagy felsőfokú végzettségű fiatalok aránya,  de sajnos még az új szelektálókkal együtt is mindössze minden második lakos, legnagyobb arányban a nők gyűjtik anyaguk szerint különválogatva a csomagolási hulladékokat, derül ki az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. 2010-es lakossági felméréséből.

”Augmented reality”: megszűnik a privátszféra? 

Az internetes térképezés vívmánya, a földfelszín műholdas képét digitalizáló Google Earth néhány éve új fejezetet nyitott világunk vizuális feltárásában és az információk megosztásában. A következő ugrással az augmented reality-be (AR) érkezünk meg. Elegendő lesz feltartani okos telefonunk a levegőbe, és azonnal információt szerezhetünk a kamera látókörébe eső boltról, irodáról, épületről, telekről, városról, sőt személyről is.

Megindult a globális verseny a lítium-lelőhelyekért 

Az elektromos autók is a földből "táplálkoznak", nemcsak karosszériájukhoz kell felhasználni ásványokat, de akkumulátoraikhoz is. Ezeknek legfontosabb alkotóeleme a lítium. Megindult a globális verseny a lítium-lelőhelyek lefoglalásért. Elemzők az igények 40-50 százalékos növekedésével számolnak 5 éves távlatban. Az iparág volumene elérheti az egymilliárd dollárt - ez persze meg sem közelíti a réz- vagy aranybányászat szintjét.

Tízezrekkel csökkenthetők áramköltségeink 

Az okos mérővel rendelkező villany-, víz- vagy gázórák végre arra is alkalmasak, hogy tudatos fogyasztókat neveljenek, akik folyamatosan figyelemmel kísérhetik, és egyben kordában tarthatják energiafogyasztásukat, méghozzá felhasználóbarát módon: okos telefonon vagy éppen digitális képkereten keresztül. Ezt teszi teszi lehetővé a CASON által fejlesztett automatizált mérőrendszer.

Magyar győzelem a Fenntarthatósági Olimpián 

Több mint 1000 versenyző közül magyar diák szerezte meg az aranyérmet a Houstonban rendezett Fenntarthatósági Olimpián, ahol a legjobb innovációkat díjazzák, melyek segítenek egy élhető, fenntartható világ kialakításában. Kajtár Máté a veszélyes folyadékok biztonságos, föld alatti tárolására fejlesztett ki újszerű megoldást. A Budapest Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója személyesen vette át a díjat az Egyesült Államokban.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Adózás

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának 

A kormány újraélesztené az Egyesült Államok által korábban felmondott kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezményt.

Klímablog

Felpörgés előtt az elektromos autók piaca

Felpörgés előtt az elektromos autók piaca  

Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat.

Gazdaság

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo