Az olajkitermelés energiaforrást ad a világnak, de önmagában is energiaintenzív tevékenység. A Chevron Corporation és a Berry Petroleum Company ma már állandó jelleggel használják a napenergiát, de mindkét esetben csak egy-egy olajkútról van szó. Az EOR-technológia (enhanced oil recovery) tehát messze van még attól, hogy széles körben használt megoldássá váljon.
EOR: hatékony olajkitermelés
A nap hőjét vízmelegítéshez használják: tükröket irányítanak a vízvezetékekre, az idetérített napfény felhevíti a vizet, mely gőzzé változik. Az így nyert gőzt (akárcsak a gázt) befecskendezik az olajkutakba, hogy a nyomás révén kinyerjék a félig-meddig már kimerült mezőben lapuló, maradék olajmennyiséget.
Az amerikai Energiaügyi Minisztérium adatai szerint egy olajmező tartalmának 60 %-a is kitermelhető e módszerrel, míg a tradicionális metodikával csak 20-40 %-os hasznosítási arányt tudtak elérni. Kaliforniában a jelenleg kitermelt olaj 60 %-a az EOR nélkül a föld alatt maradna. Vagyis az olajkutak kényszerű bezárásával szembenéző multik új "csodafegyvert" kaptak a kezükbe, mely meghosszabbítja lelőhelyeik életgörbéjét.
A Chevron egyetlen EOR-állomása a kaliforniai Coalingában működik, s a BrightSource Energy nevű céggel együtt helyezték üzembe. A Berry Petroleum lelőhelyén, az ugyancsak kaliforniai McKittrickben az alvállalkozó GlassPoint saját költségén húzta fel a létesítményt, hogy bebizonyítsa, technológiája működőképes.
Állításuk szerint a módszer olcsóbb, mintha csak gázt használnának, ami 1000 köblábként (azaz 280 köbméterenként) 12 dollárt kóstál. A víz gőzzé változtatása ugyanennyi mennyiségnél 4 dollárba kerül. Ha a napenergiának járó kaliforniai állami támogatásokat is beleveszik, a módszer 2,8 dollárba kerül. Az arab térségben 2 dollárral számolnak szakértők. Ott azonban ritkaság az édesvíz, s ha a vízsótlanító üzemekből szerzik be a hevítéshez a folyadékot, az nyilvánvalóan nagy pluszköltséget jelent.
Az érintett szakemberek úgy látják, 5 éven belül a meghatározó, piacvezető technológiává válhat az EOR az olajszektorban.