”Karbonmegfogás”, avagy a gyárkémények zöldülése

Léteznek már technikák az égési folyamat eredményeként levegőbe kerülő üvegházgázok megfogására (carbon capture), de többségük túlságosan energiaigényes és költséges.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A széntüzelésű erőművek propagálói a "tiszta szén" (clean coal) koncepcióját tartják fel maguk előtt pajzsként. Ma már léteznek technikák az égési folyamat eredményeként levegőbe kerülő üvegházgázok megfogására (carbon capture), ami nem más, mint a légköre káros emisszió begyűjtése és föld alatti üregekbe juttatása - ahol korábban földgáz volt.

De az athéni Nemzeti Technikai Egyetem elemzése szerint az EU-ban még a teszteléseken is alig jutottak túl e fejlesztések, mivel az öreg kontinensen egyre erősödik a megújuló energiák használatába való befektetés, így 2020-ra csökkenni fognak az igények a kibocsátási engedélyekre, ami visszaveti a befektetési kedvet a "karbonmegfogás" technológiáiba.

"Karbon-megfogás"

Az évtizedek óta ismert eljárás lényege, hogy a szenet elgázosítják, majd az abból kinyert gázokat elkülönítik. Állítólag a második világháborúban e módszerrel gyártottak üzemanyagot a német hadsereg járművei számára.

A Chevron a karbon-lefoglalás (carbon-sequestration) terén fejleszt: a világ legnagyobb ilyen projektjén munkálkodik Ausztráliában, ahol a megfelelő technológiákkal évi 3 millió tonnával csökkenthető a CO2-kibocsátás. Egy szakértő szerint ahhoz, hogy az amerikai széntüzelésű erőműveket ellássák ilyen technológiával, olyan nagy infrastruktúrára van szükség, mint a földgáz-infrastruktúra. Ám ehhez fogható beruházás kivitelezése túl sok időt, akár 100 évet is igénybe vehet. Túl sok az üzemi kémény.

Erőművenként egymilliárd euró

A görög egyetem komputer-szimulációt készített az EU energiabiztosának megbízásából arról, milyen tényezők játszanak szerepet az Unió 2008-as megújuló energia direktívájában, írta a Reuters. A szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy a viszonylag alacsony szénhidrogénárak nem teszik lehetővé a "karbon-megfogás" széleskörű elterjedését. Az Eurelectric konkrét számot is kínál: csak a tonnánkénti 30 eurónál lenne kifizetődő a fejlesztés, állítja az iparági szervezet. Az iparági szervezet árcédulát is tűz a karbon-megfogásra: tanulmánya szerint a CO2 kiszűrése és föld alá juttatása tonnánként 6-25 euróba kerül. És erőművenként egymilliárd dolláros fejlesztést igényel.

Vagyis az ilyen létesítmények bezárása lesz a jövő, mivel felújításuk, korszerűsítésük nem gazdaságos. Az EU-nak mégis szándékában áll nyolc minta-projektet beindítani (arról nem szól a fáma, hogy füstölgő gyáraknál vagy erőműveknél), és a következő hetekben ezekre több milliárd eurós támogatást fog bejelenteni. A görög szakértők azonban nem látnak esélyt a jelentősebb előmozdulásra e téren 2030-ig, részben azért, mert a karbon-megfogó technológia "egyelőre kezdetleges".

Becslések szerint az energiaszektorban 2015-2020 között áramló új tőkének 80 százaléka a megújuló energiákra fog összpontosulni.

Szénhamu-tengerek
A szénhamu a szénégetés mellékterméke. Mérgező összetevői (mint az arzén, az ólom és más nehézfémek) károsak a talajvízre, a természetre és az emberi egészségre nézve. Az USA széntüzelésű erőművei évente 130 millió tonna szénhamut hagynak maguk után az energia-előállítás folyamatában. Ez elegendő arra, hogy egy Ausztráliától Washingtonig(!) tartó vonatszerelvényt megtöltsenek vele. A szénhamu egy részét újrahasznosítják, például betonba építik be.
2008 decemberében Tennesse államban hírhedt baleset történt, ami rámutatott a szénhamu elhelyezés problematikusságára. Kingston közelében egy szénhamu-tó elmozdult a helyéről, falai áttörtek és a mérgező anyagtömeg rázúdult a környező tájakra és folyókra. Több milliárd hordónyi szennyező anyag került így a természetbe.
A Környezetvédelmi Hatóság (EPA) ígéretet tett rá, hogy rövid úton szigorítja a szénhamu elhelyezésről szóló előírásokat, de jó ideig nem történt semmi. Egyesek azt hozzák fel a szénhamu védelmére, hogy káros anyaggá nyilvánítása korlátozza az újrahasznosítását. Az USA egyes államai ugyanis eltérően rendelkeznek e kérdésről és nem mindenhol ítélik veszélyes anyagnak. A környezetvédők szeretnék elérni, hogy mindenütt kötelező legyen a szénhamu zárt helységekben való tárolása a jelenlegi gyakorlat helyett: az amerikai szénhamu 60 százaléka ma a szabad ég alatt, bányató-szerű medencékben köt ki. Az amerikai környezetvédő csoportok tapasztalata szerint 39 ilyen tároló-medencéből szivárog a szénhamu a környezetbe.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo