Itt az etanol utódja: még nem kifizetődő a gyártása

Fellendül az agrárhulladékból kivont, cellulóz-alapú üzemanyagok előállítása Amerikában: gyártóik szerint kevesebb szennyezéssel jár a termelési folyamat, ráadásul pluszenergiát juttat a villamosenergia-hálózatba.

Az egyik vállalat, a KiOR állítása szerint a gyártási folyamat 16 százalékkal kevesebb üvegházhatású gáz kibocsátásával jár, mint ami egy olajfinomítóknál keletkezik – ebbe azt is belekalkulálják, hogy a kivágott fa helyébe újat ültetnek. Sőt az új üzemanyagban utazó Ineos nem kevesebbet állít, minthogy a folyamat karbon-negatív: vagyis csökkenti a kibocsátást, mert a gyártás során keletkező pluszenergiát visszajuttatják a hálózatba, ami kiváltja a széntüzelésű vagy földgáz-alapú erőműből származó villamosenergiát. Vagyis az ezekkel járó kibocsátást megspórolja az energiaszektor.

A cikk előző része itt olvasható!

Az új eljárások ökológiai szempontból természetesen akkor tudnak maradéktalanul hasznosak lenni, ha nem vágnak ki fákat értük, hanem a más ipari tevékenység (bútorgyártás, papírgyártás stb.) melléktermékeként megmaradt fatörmelékeket használnak fel. Ezek olyannyira szükségtelenné vált anyagok, hogy elszállításukért maguk a fahulladékot létrehozó gyárak fizetnek, csakhogy megszabaduljanak tőlük.

A technológia ugyan kitört a kísérleti fázisból és elkészültek az első, tömegtermelést lehetővé tevő gyárak, de az előállítási költségek további optimalizálására van szükség, hogy a cellulóz-alapú bioüzemanyag megfizethető alternatíva legyen a fogyasztók számára.

Beváltatlan ígéretek

  • 1998-ban az amerikai Energiaügyi Minisztérium már bemutatott egy állami pénzből működő cég (a BC International) gyárát Louisiana államban, mely cukornád-törmelékből állított volna elő etanolt. A társaság később átalakult, felvette a Celunol nevet, új tulajdonosa -a BP befektetésével- a Verenium lett. Új módszerrel kísérleteztek, de végül elálltak a tömegtermelésre vonatkozó terveiktől.
  • A kanadai Iogen 2004-ben kezdett etanolt gyártani a gabona szárából. 2005 őszén a társaság képviselői azt nyilatkozták, az év végére üzembe helyezik gyáregységüket, a terv azonban nem valósult meg, sőt elbocsátások következtek.
  • A POET Iowa államban kukoricacsutkából állít elő üzemanyagot, az eljárásból fennmaradó cukort pedig a vele határos hagyományos etanolgyárnak adja.
  • Az Abengoa 350 milliós beruházásból épít gyárat a spanyolországi Salamanca városában 2011 óta, mely nem az élelmiszerpiacra szánt növények száraiból fog etanolt előállítani. Tervezett output: 25 millió gallon (94,5 millió liter)
  • A GM és a Khosla Ventures támogatásával működő Mascoma fahulladékból kívánt előállítani etanolt és 2006-ban már nagy mennyiségű gyártást ígért két éven belül. Ez sem valósult meg. Tervezett output: 20 millió gallon (75,6 millió liter)
Forrás: New York Times

 

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo