Mérnökök már dolgoznak a ritkaföldfémek elhagyásán

Megmunkálásuk ökológiai károkat okoz és a szennyező melléktermékek rákkeltőek. A kínai export-kvóta csökkentése, s a négy év alatt hatszoros áremelkedés arra készteti a piaci szereplőket, hogy alternatívákat találjanak.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 90-es években számos ország azért záratta be ritkaföldfém-bányáit, mert a kínai felhozatal olcsóbb volt. Ugyanis annak árába nem építették bele az externáliákat, a kitermelés által okoztt ökológiai károkat, ráadásul az ázsiai munkaerő is kisebb fizetésben részesült.

Most Kanada, Auszrtália, az Egyesült Államok és a Dél-Afrikai Köztársaság is azon van, hogy újrainduljon a termelés, ismét megnyissák a bezárt bányákat (Japánban tengermélyi bányászat megindítását tervezik; Oroszországban viszont bő évtizedbe telne, hogy felpörögjön a ritkaföldfém-kitermelés). Mindez kétségbeesett próbálkozás arra, hogy csökkentsék függésüket a kínai kormány export-korlátozó politikájától, melynek következtében a 2009-es árszint hatszorosára emelkedett egyes ritkaföldfém-fajták ára. India és az USA jelenleg mindössze évi 3000 tonnát állít elő.

Világszerte 244 cég tervezi aktivizálni magát a kitermelésben, de szakértők szerint a birtokukban lévő lelőhelyek nagy része nem teszi lehetővé a nyereséges kitermelést, mert az érc-tartalom alacsony (10 % már jónak mondható), ezért e cégeknek csak 4 %-a lesz működőképes.

Piaci rés: újrahasznosítás

A WTO-vita hevében szemfüles üzletemberek a ritkaföldfémek-újrahasznosítására mentek rá, mint piaci lehetőségre. Egy japán kisvárosban, Kosakában kiselejtezett komputerek és mobiltelefonok és az ezeket beolvasztó kohó jelenti a helyi közösség egyik fő megélhetési forrását. (Az elektro-kacatokat Amerikából is hozzák újrafeldolgozásra.) Az üzemeltető, a Dowa Holdings az ország egésze számára is stratégiai fontosságú lett, hiszen egy diplomáciai vitává terebélyesedett ritkaföldfém-kereskedelmi konliktus eredményeként Kína leállította a félig megmunkált ritkaföldfém-szállítmányokat Japán felé, s csak a nyers alapanyagokat exportálta a szigetországnak. Ez persze hatalmas sokkot jelentett a japán hibrid autók vagy a szélturbinák gyártóinak.

A Dowa naponta 330 tonna fémet munkál meg, melyből mindössze 150 gramm(!) ritkaföldfémet tudnak kinyerni.

Innováció: búcsú a ritkaföldfémektől

 


A Wall Street Journal szerint a General Electric annak lehetőségeit kutatja, hogyan fogja vissza a ritkaföldfémek használatát a termékeiben.

A -rézből kinyert- rénium arányát a repülőgépek propellereiben 6 %-ról 3 %-ra sikerült csökkentenie a GE-nek. A vállalat eközben globális újrahasznosítási programot is indított.

A Hitachi Metals mérnökei már egyenesen azon munkálkodnak, hogy teljes egészében kiküszöböljék a ritkaföldfémeket a gyártásban, de a Toyota is riktaföldfém-mentes hibrid autó (Rav4) tervezésébe fogott. Az akkumulátort a Tesla Motors szállítja majd. A New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO) be is jelentette, hogy megtalálták azt a megoldást, mellyel teljes mértékben elhagyható a ritkaföldfém a hibrid-autókból. Vasmágneseket használnak helyettük, melyek lelőhelyeit nem tartja egy ország kézben, s ezért sokkal olcsóbb a piaci árfolyamuk.

A mérnökök előtt egyelőre az nem világos, hogyan tudnák a világítási technológiákból (pl. számítógépképernyők, okostelefonok) száműzni az európiumot.

Mire használjuk?

17 ritkaföldfém-fajtát nyernek ki a földből. Ezeket iPhone-okba, a számítógépek lemezmeghajtóiba és képernyőibe, szélturbinákba építik be, vagy éppen hibrid meghajtású autók akkumulátoraiba, melyek több kilónyi ritkaföldfémet is tartalmaznak.

A ritkaföldfémek alkalmazásai:

  • Gépjármű-katalizátorok: lantánum, cérium
  • Mágnesek: neodímium, diszprózium.
  • Foszfor-előállítás: terbium, európium, tévékészülékekhez és energiatakarékos lámpákhoz.
  • Üveggyártás, ultraviola szűrők: cérium
  • Fémötvözetek: a lantánum a hibrid autókban használatos nikkelfém-alapú akkukhoz szükségesek.
  • Kerámia: az ittrium hozzáadásával készülő stabilizált cirkóniumot kopás- és ütésálló termékek előállításához használják.
  • Katonai technológia: szamárium a precíziós, távvezérelt rakéktákhoz, a magas hőmérsékleten is működő mágnesekhez, lantánum a sötétben látó eszközökhöz, neodímium a kommunikációs eszközökhöz és lézeres navigációs rendszerekhez.
  • Mágnesek: szélturbinákhoz -melyek némelyike akár két tonna ritkaföldfémet is magában foglal-, és más megújuló energiás eszközhöz
  • Mobiltelefonok és laptopok: a ritkaföldfémeknek köszönhetően tudták miniaturizálni az akkumulátorokat
    (Forrás: Reuters)

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo