Munka törvénykönyve cikkek
Így ellenőrzik a munkaidő-nyilvántartást
A munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény rendelkezései alapján a hatósági ellenőrzés kiterjed a munka- és pihenőidőre a munkaviszonyra vonatkozó szabályban előírt rendelkezésekre. Ezért érdemes átfutni a szabályokat, hogy ne fussunk bele egy méretes büntetésbe.
Így trükközhetnek a munkaidővel a munkaadók!
Aki a munkaidő szabályokat szeretné a gyakorlatban alkalmazni, szerezzen be egy számológépet! Nem biztos azonban, hogy amit matematikailag a törvény megenged, az meg is felel a munkaidővel kapcsolatos szabályok céljának.
Tényleg jobban védi a kölcsönzötteket az új Mt?
A két éve hatályba lépett új Munka Törvénykönyve lényegesen egyszerűsítette a munkaerő-kölcsönzést. Az új szabályok közül azonban némelyik komolyan érinti a kölcsönzötteket – és nem előnyükre.
Hogyan mondjunk fel?
A munkáltató a felmondását minden esetben köteles indokolni, akár határozatlan, akár határozott idejű jogviszony megszüntetésről van szó. Gyakorlati tudnivalók a munkaviszony megszüntetésről.
Kárfelelősség: mikor melyik jogszabály a nyerő?
A Munka Törvénykönyve számos polgári jogi szabályát a munkaviszonyban is alkalmazni kell. Első ránézésre egyértelműnek tűnik, hogy a Ptk. mely szakaszai irányadóak a munkajogban is, ám a két törvény egybeolvasásával számos zavaró kérdés merülhet fel.
Mire ügyeljünk a munkaszerződés megírásánál?
A munkáltató és munkavállaló között létrejövő munkaviszony alapja a munkaszerződés, ami azonban komoly buktatókat rejt. Az RSM-DTM szakértője összefoglalta, hogy az új Mt. szerint a munkaszerződésnek milyen kötelező tartalmi elemei vannak.
Mikor kell felvenni a telefont a szabi alatt?
A szabadságot a munkáltató adja ki, de mi történik akkor, ha a szabadság alatt mégis szükség van a munkavállaló szakértelmére, az általa ismert információkra? Mikor köteles felvenni a telefont a dolgozó?
Mire kell figyelni a munkabér elszámolásánál?
A tranzakciós illeték bevezetése kapcsán előtérbe kerültek a bérek kifizetési módjával kapcsolatos kérdések, ezért érdemes áttekinteni a bérkifizetéshez kapcsolódó előírásokat. Mit is mond erről a Munka Törvénykönyve?
Árvíz, szoptatás, véradás: mikor nem kell dolgoznia a munkavállalónak?
A mentesülés egyes esetei jogalapjuk szempontjából igen heterogén kategóriát képeznek, rendszertani szempontból nehezen besorolhatóak. Ugyanakkor mindez nem kizárólag elméleti problémát jelent, hanem rengeteg gyakorlati kérdést is felvet.
Egyszerűbben alkalmazhatunk alkalmi munkást
A nyári hónapokban nagyobb az igény az ún. egyszerűsített foglalkoztatás szabályai szerinti foglalkoztatottakra, akiket a köznyelvben csak „alkalmi munkavállalókként” aposztrofálnak. Azonban itt is tisztában kell lenni a szabályokkal.
A munkáltató a hibás, ha bent maradnak a szabik
A Munka törvénykönyvének (Mt.) januári módosítása szerint megszűnt az a lehetőség, hogy az alapszabadság és az életkor után járó pótszabadság összegének harmada a felek közti megállapodással átvihető a következő évre.
Jogszerűen hívhat vissza a főnök a szabadságról?
A nyár a hosszabb szabadságok ideje, ilyenkor nem ritka, hogy valaki akár több hét szabadságot is kivesz. De mi történik, ha időközben mégis nélkülözhetetlen a szabadságon lévő munkavállaló? Ha senki más nem tud egy adott feladatot megoldani helyette? Jogszerűen berendelhető-e a munkavállaló a szabadságáról?
Van, ahol a főnök nem zaklathat munkaidő után
Van, ahol kötelesek lesznek a gyerekek otthon segíteni, máshol határt szabtak a derékbőségnek – van jó néhány munkaügyi szabály, amelyet a munkavállalók nem igazán kedvelnek, bár egy részük talán megmosolyogtató.
A terhes munkavállaló is kirúgható
Az Alkotmánybíróság döntése nyomán a védelem akkor is megilleti a munkavállalót várandóssága ideje alatt, ha nincs tisztában állapotával. A munkáltatónak - diszkréten – nyilatkoztatnia kell a munkavállalót terhességéről a felmondás előtt – javasolják jogi szakértők.
3 dolog, ami mindenképp legyen benne a munkaszerződésben
Egy munkaszerződés annyit ér, amennyit betartanak belőle – mondta egy mikrovállalkozás újdonsült alkalmazottja, miközben olvasás nélkül, aláírta a dokumentumot. A hozzáértők többsége úgy tartja, inkább az a fontos, hogy a munkáltató mennyit tud betartatni a leírtakból. Az alábbiakban összefoglaltunk néhány olyan tartalmi elemet, amelyet feltétlenül érdemes rögzíteni az alkalmazottak munkaszerződésében.
Döntött az Alkotmánybíróság, átírják a Munka Törvénykönyvét
A várandós nőknek nem kell bejelenteni állapotukat a munkáltatójuk felé: a Munka Törvénykönyvének ez az előírása alkotmányellenes, mert sérti az emberi méltósághoz való jogot – közölte az Alkotmánybíróság.
Így kerülhetjük el az üzletre leselkedő egyik legnagyobb veszélyt
Sok cégvezető nem is számol a legnagyobb veszéllyel, ami az üzletre leselkedik, vagy csak későn eszmél, ha már megjelent egy komoly versenytárs a piacon. A tapasztalatok ráadásul azt mutatják, hogy éppen a korábbi alkalmazottakból lesz a legveszélyesebb kihívó.
Hatékonyabb cég, elégedetlen munkavállalók - megéri?
Precedenst teremthet, hogy egy cég úgy határozott, a termelésben, több műszakban, megszakítás nélkül dolgozók munkaközi szünetét a jövőben nem tekinti a munkaidő részének, csakúgy, mint az adminisztrációban és a vezetésben dolgozókét. Az eredmény közel 5%-os megtakarítás és új munkaszervezeti kérdések. Folynak az egyeztetések.
Munka Törvénykönyve: semmi sem változott?
Két éve lépett érvénybe az új Munka Törvénykönyve, amely lényegesen egyszerűsítette a rugalmas foglalkoztatási formákat. Egy friss felmérés szerint a cégvezetők többsége nem észlel könnyebbséget a szabályozás megváltozása miatt – igaz a legtöbben nem is alkalmazzák az új lehetőségeket.
Mire ügyeljünk, ha behívjuk a munkavállalót?
Legfeljebb napi hatórás részmunkaidőben foglalkoztatható a munkavállaló ebben a fokozott rugalmasságot követelő foglalkoztatási formában. A munkaviszony teljes időtartama alatt, az egyes behívások között is fennáll a társadalombiztosítási jogviszony.
Károkozás, kártérítés – mire kötelezhet a munkaadó?
Ellopják a céges laptopot. A dolgozó véletlenül leveri a nyomtatót. Megsérül a céges autó. Számos oka lehet, hogy a munkáltatót kár érje. Mi a következménye a károkozó vagy érintett munkavállalóra nézve? Öt esetre ad választ dr. Sipos Márta ügyvéd, a Monster.hu munkajogi tanácsadója és dr. Újvári Melinda ügyvéd.
TB: most akkor mikor is jár?
Érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen esetekben és meddig illeti meg a munkavállalót teljes körűen az egészségügyi szolgáltatás, és mikor kell bejelentenünk a járulékfizetési kötelezettséget az adóhivatalnak.
Ezekért a hibákért százezrekre büntethetik!
A magyar vállalkozások sokszor nem is tudják, hogy az általuk követett gyakorlat, mint a próbanap, vagy a levonások a munkabérből, ütközik a munkajoggal. A tájékozatlan cégeket pedig súlyos büntetéssel sújthatja a Munkaügyi Felügyelet.
Csoportos létszámleépítés: előnye is van?
A dolgozók jobban tartanak a csoportos létszámleépítéstől, mint az egyéni felmondástól, pedig a csoportos forma komoly előnyökkel járhat. A cég számára támadhatatlanná teszi a felmondás indoklását, míg a munkavállalók általában többletjuttatásokat kapnak az egyéni felmondáshoz képest.
Amit a fizetés nélküli szabadságról tudni érdemes!
Milyen lehetősége van a munkavállalónak, ha fizetés nélküli szabadságot szeretne igénybe venni? Mikor köteles a munkáltató azt engedélyezni, és mikor dönthet róla mérlegelési jogkörében? Ezek és az ezekhez hasonló kérdések merülhetnek fel a munkavállaló és a munkáltató fejében, amikor a munkavállaló jelzi igényét egy esetleges fizetés nélküli szabadságra.
Terhes lett a munkavállalóm – hogyan tovább?
Számos módon védi a kismamákat és adott esetben a kispapákat is a jelenleg hatályos munka törvénykönyve. Milyen kötelezettségei vannak ezzel kapcsolatban a munkáltatónak? Ezeket vesszük most sorra a baba fejlődésének, születésének időrendjében!
Többet dolgozunk idén
Ebben az esztendőben kevesebb hosszú hétvégénk lesz, mint tavaly, a május elsejei és az október 23-ai ünnepek viszont négynapos szünetet jelentenek. Rossz hír, hogy ezeket szombatonként le kell dolgozni, aminek egyébként szakértők szerint nem sok értelme van.
Mikor és mennyit vonhatnak le a munkabérünkből az idén?
A munkabérből való levonás szabályait illetően még mindig sok téves meggyőződés él a köztudatban. Kevesen tudják például, hogy a jogszabály alapján a személyi jövedelemadó (szja) és a járulékok levonása a bruttó munkabérből történik, minden egyéb letiltás forrása a nettó munkabér.
Elsejétől más szabályok vonatkoznak a kötetlen munkaidőre
A parlament még nyáron módosította a Munka törvénykönyvét, a kötetlen munkarendre és a szabadság kiadására vonatkozó új szabályok január elsejével léptek hatályba. Egyszerűbb lesz ezentúl átvinni a jövő évre a szabadságunkat.
Brutális csomagot kaptunk augusztusban
Többet kellett fizetnie a lakosságnak és a vállalkozásoknak a fizetési, átutalási műveleteknél az emelkedő tranzakciós illeték miatt, és komolyan emelkedett a telefonadó is. Folytatódott az online kassza saga, változott a munka törvénykönyve és a szabiszabályok. Nem unatkoztunk augusztusban.
Így vehetjük ki a bennragadt szabit jövőre
Négy esetben áttolható a tárgyévi megmaradt szabadság, illetve annak meghatározott része a következő évre. A szabadságot kötelezően az esedékesség évében kell kiadni. Ha azonban a szabadság még az esedékesség évében megkezdődik, ezzel egybefüggően a következő évben legfeljebb öt munkanap kiadható.
Milyen szabályok vonatkoznak a főnökre?
A vezető állású munkavállalókra nem terjed ki a kollektív szerződés hatálya, hiszen ők azok, akik a munkáltatói álláspontot képviselik a munkáltatói - munkavállalói érdekegyeztetések alkalmával.
Visszaadnák a vasárnapi pótlékot
A Munka Törvénykönyve módosítását kezdeményezik munkavállalói érdekvédelmi szervezetek a vasárnapi bérpótlékra jogosult munkavállalók körének egyértelműsítése.
Mi lesz a felhalmozott szabadságunkkal?
A Munka Törvénykönyve jelenlegi szabályai alapján a szabadságot kizárólag akkor lehet pénzben megváltani, ha a munkaviszony megszűnésekor az arányos szabadságot a munkáltató nem adta ki a munkavállaló részére.
Nem tökéletes, de vállalható az új Mt.
Lassan tudatosulnak az új Mt. változásai az emberekben: a munkáltatók és a munkavállalók még mindig nem használják ki teljesen az általa megteremtett lehetőségeket – derül ki egy, a Munkajog.hu portálon ma megjelent munkajogi szakemberekkel készített interjúból.
Nincsenek tartalékaink
Jövedelmük hirtelen kiesése már rövidtávon is kilátástalan anyagi helyzetbe hozná a magyar munkavállalók többségét. A családok 60 százaléka egy hónapnál tovább nem tudná anyagilag fenntartani magát állásvesztés esetén.
Most akkor mennyi szabadság is jár?
Bőven volt változás a szabadság számításában idén, de január elsejétől újra módosul néhány szabály. Az RSM-DTM szakértője most azt vizsgálta meg részletesen, hogy pontosan mennyi szabadság jár a munkavállalóknak.
Készpénzben is ki kell fizetni a munkabért!
A hatályos Munka törvénykönyve két módon teszi lehetővé a munkabér megfizetését, egyrészről készpénzben, másrészről bankszámlára történő átutalással. Bár a munkaszerződések, kollektív szerződések jellemzően rögzítik, hogy a munkáltató a munkabért átutalással fizeti meg, ezzel a munkáltató lényegében arra kötelezi a munkavállalóját, hogy saját költségére tartson fel bankszámlát.
Így spórolhat egy kisvállalkozás
Bár a kisvállalkozások általában soha nincsenek túlzottan eleresztve, a válság éveiben a spórolás fontosabb feladat, mint valaha. Adunk néhány tanácsot, hogyan faragja le nem kívánatos vagy felesleges költségeit.
Már közel a nap, amikor a főnök is végleg elhagyja az irodát
Hamarosan többségbe kerülnek a távmunkások azokkal szemben, akik még mindig nap mint nap az irodában robotolnak. Egy friss felmérésből kiderül, hogy a cégek felénél ez már most is reális opció.
Kötetlen munkaidő? Majd ha a munkáltató engedi!
Jövő év január 1-től visszatér a régi szabály, miszerint csak akkor beszélhetünk majd kötetlen munkarendről, ha a munkáltató a teljes munkaidő beosztásának jogát átengedi a munkavállaló részére.
Méltányosságból is adható gyermekápolási táppénz
Megváltoztak az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásának számítására vonatkozó szabályok, a változások a gyermekápolási táppénz számítását is érintik. A gyermekápolási táppénzzel kapcsolatos módosítások 2013. július 6-án léptek hatályba. Minden egyéb változás 2013. július 15-től hatályos, azzal a kitétellel, hogy 2013. július 14-ét követően kezdődő jogosultságok esetében kell alkalmazni.
Jövedelemigazolás és TB-kiskönyv: már minden másképp van
Új munkaviszony létesítésekor a munkavállalónak át kell adnia a foglalkoztató részére a TB kiskönyv elnevezésű nyomtatványt! Július 15-től hatályos új rendelkezések hatására módosultak a jövedelemigazolás kiállításának szabályai is.
Kinek és mikor jár a baleseti táppénz?
Aki üzemi baleset miatt válik keresőképtelenné, annak jár a baleseti táppénz. A szabályozás azonban a nyár közepén jelentősen módosult, ezért érdemes újra átvenni a szabályokat, amiket minden munkáltatónak és munkavállalónak szem előtt kell tartania.
GYES, GYED, most akkor hogy is van?
Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira való jogosultságok naptári napi átlagának kiszámítására vonatkozó módosító szabályokat 2013. július 5-én hirdették ki. A gyermekápolási táppénzzel kapcsolatos módosítások 2013. július 6-án léptek hatályba. Minden egyéb változás 2013. július 15-étől hatályos, azzal a kitétellel, hogy a 2013. július 14-ét követően kezdődő jogosultságok esetében kell alkalmazni.
Vigyázz, ha lájkol a főnök!
Fegyelmi büntetést kockáztat, de súlyos esetben még az állását is elveszítheti az a munkavállaló, aki munkaidőn kívüli viselkedésével a munkáltató jó hírnevét vagy gazdasági érdekeit veszélyezteti.
Így változik a Munka Törvénykönyve
Mától ismét jelentősen változik a tavaly júliusban hatályba lépett új Munka törvénykönyve (Mt.) A módosítások több, azóta egyértelművé vált problémára is megoldást nyújtanak, ugyanakkor – mivel jelentős részben a bérszámfejtés területét érintik – az évközi változtatás sok vállalkozás nyilvántartásának átállítását megnehezítheti.
Mától megint változnak a szabiszabályok
Augusztus elsejével módosul a távolléti díj számítása, így például egy-egy szabadságos hónapban a munkabér nem változik majd az adott hónap munkanapjainak számától és a távollét időtartamától függően.