Minden ötödik magyar felnőtt csupán egy hétig, míg további 41 százalék egy hónapig tudná eltartani családját tartalékaiból, ha elveszítené állását – derült ki a Generali 1000 fős reprezentatív kutatásából. További problémákat okozhat a munka törvénykönyvének közelmúltbeli változása is, melynek értelmében jelentősen kiszélesedett a munkavállalók kártérítési felelősségének köre, a felmérés alapján azonban a legtöbben nincsenek tisztában ennek pontos mértékével. (A részleteket a munka törvénykönyve szabályozza, amely idén ismét módosult.)
Jövedelmük hirtelen kiesése már rövidtávon is kilátástalan anyagi helyzetbe hozná a magyar munkavállalók többségét. A Generali friss felmérésében választ adók húsz százaléka legfeljebb egy hétig tudná fenntartani magát és családját, amennyiben valamilyen okból hirtelen elveszítené állását. A legtöbben – 41 százalék – pedig maximum egy hónapig tudnák finanszírozni életüket, és a válaszadók mindössze 9 százaléka tudna megélni tartalékaiból egy évig. A kutatásból az is kiderült, hogy a nők és a községekben élők különösen kiszolgáltatott helyzetben vannak, hiszen mindkét csoportban 25 százalék azok aránya, akik csak néhány napra elegendő félretett pénzzel rendelkeznek.
Az állás elvesztésének hátterében gyakran áll valamilyen jogi érdeksérelem, amelynek rendezéséhez a szükséges eljárási díj tovább nehezíti a munkavállalók helyzetét. A Generali Juris jogvédelmi biztosítás más hétköznapi vitás helyzetek mellett ilyenkor is segítséget jelent a munkavállalóknak. A szolgáltatások keretében a biztosító a jogvitához megfelelő szakértelemmel rendelkező ügyvédet ajánl a biztosított számára, illetve a biztosítási összeg erejéig fedezi a jogi eljárások költségeit.
„Senkinek sem újdonság, hogy napjaink válság sújtotta gazdasági környezetében rendkívül nehéz munkát találni. Azonban azt sem szabad elfelejtenünk, hogy elveszíteni is ugyanolyan könnyű az állásunkat manapság” – hívta fel a figyelmet Hajas Gábor, a Generali Biztosító vagyonbiztosítási üzletágának vezetője.