A gyermek kórházi tartózkodásának idejével kapcsolatban bővült a törvény által meghatározott „keresőképtelen” fogalma. Az új szabály szerint keresőképtelennek minősül az a szülő is, aki 12 évesnél fiatalabb gyermeke kórházi kezelésének időtartamára, a fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményben a gyermeke mellett tartózkodik. A változás lehetővé teszi, hogy a szülő gyermekápolási táppénzt (GYÁP) igényeljen a gyermekkórházi tartózkodásának idejére. A GYÁP mértéke ebben az esetben az egy napi átlag kereset 50 százaléka - írta Pentz Edina, az RSM-DTM bérszámfejtési vezetője legfrissebb blogbejegyzésében.
A méltányosságból adható gyermekápolási táppénz
Lehetőség nyílt a 12 éves, vagy annál idősebb, de 18 évesnél fiatalabb beteg gyermek ápolásának, vagy kórházi tartózkodásának idejére is gyermekápolási táppénz megállapítására. A szülő részére ez esetben kizárólag méltányosságból lehet megállapítani gyermekápolási segélyt.
Gyermekápolási táppénz folyósításának időtartama
A GYÁP jogosultsági napjainak száma nem változott, folyósítás időtartama továbbra is függ a gyermek életkorától, illetve attól a ténytől, hogy a szülő egyedül neveli-e a gyermeket.
Gyermekápolási díj a következő esetekben vehető igénybe:
Az 1 évesnél idősebb, de 3 évesnél fiatalabb gyermek esetében 1 éven belül maximum 84 naptári nap vehető igénybe gyermekápolási segély jogcímen.
Három évesnél idősebb, de 6 évesnél fiatalabb gyermek ápolása esetén gyermekenként és évenként 42 napra, illetve egyedülálló szülő esetében gyermekenként 84 napra vehető igénybe a táppénz.
A 6 és 12 év közötti gyermek, illetve gyermekek esetén gyermekenként egy évre vonatkozóan 14 napra, illetve egyedülálló szülő 28 napra kérheti a gyermekápolási táppénz folyósítását.