K+f cikkek


A világűrbe exportálnánk az üvegházhatást

A világűrbe exportálnánk az üvegházhatást 

Olyan anyagot kísérleteztek ki a Stanford University kutatói, mely a házak tetejére helyezve egyenesen az űrbe lövellné a városi forróságot. Ezzel a légkondicionálás igénye is csökkenne, s rengeteg energiafogyasztást és üvegházgáz-emissziót lehetne megtakarítani.
Megoldódtak a gondok a napenergiával?

Megoldódtak a gondok a napenergiával? 

A nap csak akkor tud az első számú energiaforrássá válni, ha a fejlesztők lehetővé teszik az energiaveszteségtől mentes tárolást. Egy izraeli cég azt állítja, hogy költséghatékony módszert dolgozott ki a probléma kiküszöbölésére.
Lezárult az AGRON2 projekt

Lezárult az AGRON2 projekt 

Lezárult a mezőgazdasági termelési mintavevő, adattovábbító és adatértékelő technológia kifejlesztése. Az AGRON2 a Humansoft egyik kiemelkedő és speciális K+F projektje.
Igénybe vett K+F-adókedvezményt? Erre ügyeljen, ha jön a NAV!

Igénybe vett K+F-adókedvezményt? Erre ügyeljen, ha jön a NAV! 

A 2014-es évre közzétett adó-ellenőrzési irányelvek alapján amennyiben egy adózó K+F adó- vagy adóalap-kedvezményt vett igénybe, nagy valószínűséggel számíthat a NAV ellenőrzésére. Íme öt dolog, amire ügyelnie kell, hogy minden rendben menjen.
Már a repülő autókra készül az EU

Már a repülő autókra készül az EU 

A sci-fi filmekben már láttuk őket sokszor, a Szárnyas fejvadásztól a Star Wars: A klónok támadásáig. Mik az esélyei, hogy kereskedelmi forgalomba kerüljenek ilyen modellek?
Az innováció versenyelőny, de hogyan kell lekönyvelni?

Az innováció versenyelőny, de hogyan kell lekönyvelni? 

A számviteli és adójogszabályok is sajátos elemeket tartalmaznak a K+F tevékenység elszámolása, valamint a kapcsolódó adókedvezmények vonatkozásában, ezért fontos áttekinteni az erre vonatkozó szabályokat, amelyek helyes alkalmazásával csökkenthetjük a költségeket.
Ön szerint hová menjen a pénz?

Ön szerint hová menjen a pénz? 

Záró szakaszába lépett az intelligens szakosodáson alapuló kutatási és innovációs stratégia (S3) tervezési folyamata, mely elengedhetetlen feltétele a Strukturális Alapokból érkező, több mint 700 milliárd forintnyi EU-s K+F+I forráshoz történő hozzáférésnek. Azért, hogy a hozzáférhető támogatási forrásokat a lehető leghatékonyabban használhassa fel Magyarország, konzultáció indul.
Áttörés: megtalálták a napelemek hatékonyabbá tételének eszközét

Áttörés: megtalálták a napelemek hatékonyabbá tételének eszközét 

A szolárcellákat felturbósító ásványkategória neve perovszkit. Nem elszigetelt felfedezésről van szó: az anyagot több egyetemi kutatói csoport is hasznosította Oxfordban, Illinois államban és Szingapúrban. Akár napelemes képernyő is lehet belőle.
A minősítés biztosítja a kutatás-fejlesztés elszámolhatóságát

A minősítés biztosítja a kutatás-fejlesztés elszámolhatóságát 

Túlzottan óvatosak voltak a kkv-k a kutatás-fejlesztés területén a Deloitte jelentése szerint. Sok kkv nem ismerte a minősítési rendszer nyújtotta előnyöket, a szükségesnél szűkebben határozta meg a K+F projektjei körét, és tartott az adóhatóság megállapításaitól. A Deloitte jelentésének első eredménye, az utólagos szakértői minősítés ”intézményesítése” valamennyi cég számára segítséget adhat a projektjeik K+F jellegének megítélésében.
Újra kiemelkedő hazai innovációk a 2014-es RENEXPO-n

Újra kiemelkedő hazai innovációk a 2014-es RENEXPO-n 

Megvannak az idei RENEXPO innovációs standjának nyertesei. Az energetikai szakemberekből álló zsűri ezúttal hét hazai fejlesztésnek, találmánynak, illetve ezek alkotóinak ítélte meg a jogot, hogy termékükkel, fejlesztéseikkel megjelenjenek a Nemzeti Innovációs Hivatal Innovációs standján.

Közbeszerzés találmányokra? 

Az unió stratégiai célkitűzése, hogy 2020-ra a K+F beruházások mértéke az uniós GDP 3%-ra emelkedjen, elsősorban a magánszektor kutatásfejlesztési beruházásaira érvényes feltételek javításával. Ennek érdekében két éven belül egy új eljárásformát, az „innovációs partnerséget” is be kell építeni a magyar közbeszerzési törvénybe – hangzott el a Világgazdaság „Innovációval a növekedésért” konferenciáján.

Védekezni márpedig kell! 

Egy sikeres új termék óriási lehetőség a vállalkozásnak, ám minél nagyobb profitot hoz az innováció, a versenytársak annál jobban szeretnék utánozni. A másolás ellen véd a jog, többek közt a szabadalmi oltalom, a védjegyoltalom. Korántsem csak a kifejezetten kutatás-fejlesztéssel foglalkozók érintettek! A jogvédelem valamely területe szinte minden vállalkozásnak fontos.

Nálunk készül az új internet 

A valaha megalkotott legfejlettebb egészségügyi informatikai rendszer fejlesztése és tesztelése kezdődik meg Magyarországon az elmúlt évek legjelentősebb hazai kutatás-fejlesztési projektjében.

Pályázati segítség közvetlenül Brüsszelből 

Megnyitotta brüsszeli képviseletét augusztussal a Széchenyi Programiroda Tanácsadó és Szolgáltató Nonprofit Kft. A kirendeltség működtetésének célja a magyar pályázók sikeres részvételének elősegítése a 2014-től induló Horizon 2020 programban.

Románia: Fókuszban a K+F infrastruktúra-fejlesztés és a klaszterek 

Elérhetővé vált két K+F infrastruktúrát támogató európai uniós pályázat Romániában, és várható, hogy a közeljövőben a klaszterek létrehozásához is rendelkezésre állnak majd uniós források. Van, ahol romániai telephely is elég a pályázáshoz!

Kutatás-fejlesztésre szívesen költenének a cégek 

Egyre több vállalat tervezi K+F ráfordításainak bővítését; a szabályozói környezet kiszámíthatósága még mindig jelentősen befolyásolja a hazai cégek K+F kiadásainak alakulását, de a korábbi évekkel ellentétben már nem a legfontosabb befolyásoló tényező - derül ki a Deloitte felméréséből.

Elfogadta a KFI-stratégiát a kormány 

Elfogadta a kormány az évtized végéig szóló Nemzeti Kutatás-fejlesztési és Innovációs (KFI) Stratégiát - mondta Cséfalvay Zoltán a nemzetgazdasági minisztérium gazdaságstratégiáért felelős államtitkára.

Négymilliárdos K+F pályázat agrár- és élelmiszer-ipari cégeknek 

Már pályázható az ország egész területén a "Piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása az agrár-, élelmiszeriparban" konstrukció az Új Széchenyi Terv keretében – hívja fel a figyelmet a PwC.

Adalékmentes lisztet gyártana a Sikér Zrt. 

Hosszú távon is stabil minőségű, adalékmentes liszt gyártási technológiáján dolgozik a Sikér Malomipari Zrt. egy több mint 400 millió forintos európai uniós projekt keretében. A kutatás eredménye forradalmian új őrlési technológia lehet.

Van egy jó ötlete? Most negyvenmilllióval támogatják 

Az Új Széchenyi Terv keretében újra kiírták és április 15-től az ország egész területén pályázható a "K+F+I Ernyőprojektek támogatása" című pályázati konstrukció (ERNYO_13).

Minősítés kell az adókedvezményhez és a támogatáshoz 

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala minősíti a társaságok K+F tevékenységét. A minősítést az adóhatóság felhasználja az adókedvezmény, a támogatást nyújtó szervezetek pedig a támogatás elbírálására - mondta a múlt évről tartott beszámolójában Bendzsel Miklós, a hivatal elnöke.

Fiatal feltalálók kerestetnek! 

A Magyar Innovációs Szövetség 22. alkalommal hirdette meg az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyt, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az MTVA közreműködésével.

Az innováció jelentheti a kitörést a válságból 

A versenyképesség érdekében az Európai Unió innovációs politikájának fókuszában a hatékonyság növelésének kell állnia – derül ki az Ernst & Young „Az egyszerűség ereje” című tanulmányából, amelynek eredménye alapján a tanácsadócég több pillérből álló javaslatcsomagot terjesztett elő.

Agrárhulladékból üzemanyagot 

A második generációs bioüzemanyagok közül az agrárhulladékból előállított cellulóz-alapú gázolaj és dízel válhat tömegtermékké elsőként.

Ürülékből lehet tiszta víz és áram 

Az új megoldás a csatornázott vízhálózattal nem rendelkező szegény országok számára készül. Több millió dollárt adományozott feltalálóknak, akik olyan környezetkímélő vécéket építenek, melyek újrahasznosítják a szennyvizet és napenergiával működnek.

Hosszú idő egy ötletet megvédeni 

Magyarországon átlagosan két és fél év alatt lehet szabadalmat szerezni, de a gyorsan avuló technológiák esetében ennél kevesebb idő is elegendő - hangsúlyozza a Nemzeti Szellemi Tulajdon Hivatala (NSZTH) annak kapcsán, hogy a Magyarországon működő Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) a kutatás-fejlesztés-innovációval kapcsolatos ajánlásában 6-8 éves átfutási időt tüntet fel.

K+f pályázatok: mire számíthatunk? 

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) írja ki, és a MAG Zrt. bonyolítja le az összesen 74,6 milliárd forint támogatási pályázatot kutatás-fejlesztési (k+f) tevékenységre és innovációra - válaszolta képviselői kérdésre Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára kedden, az Országgyűlés innovációs és fejlesztési eseti bizottságának ülésén.

75 milliárdból kutathatnak a magyar cégek 

Uniós és hazai forrásokból kutatásfejlesztési projektek megvalósítására összességében 75 milliárd forint értékben jelennek meg pályázatok az év első felében - jelentette be Cséfalvay Zoltán az egyéves magyar EUREKA elnökség eddigi eredményeit ismertető sajtótájékoztatón.

Hetven új munkahely keletkezhet 

A Közép-Magyarországi Operatív Programban elnyert 314 millió forintos támogatás segítségével idén új K+F központ és ezzel 70 új munkahely létesül Budapesten. A projekt során az IT Services Hungary informatikai kutatási-fejlesztési részleget indít fővárosi szolgáltató központjában.

Újfajta fényforrások készültek Magyarországon 

Magyar egyetemekkel és kutatóintézetekkel együtt fejlesztettek modern, környezetbarát fényforrásokat a General Electric hazai mérnökei. A projekt a Közép-Magyarországi Operatív Program (KMOP) 50 százalékos támogatásával valósult meg.

Innováció nélkül lemaradunk 

A magyar gazdaságot a következő két évben fel kell készíteni arra, hogy az Európai Unió 2014-től megnövekedő kutatás-fejlesztés-innováció (k+f+i)forrásaiból versenyalapon minél többet el tudjon hozni - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára hétfőn a tudományos és technológiai (TéT) szakdiplomaták konferenciáján, Budapesten.

Olcsóbb lehetne a benzin egy magyar találmánnyal 

„421 forintos csúcsra emelkedik a dízel ára; Az áfa tovább növeli az üzemanyagok árát; 38 milliárd hiányzik még, jönnek az elbocsátások a BKV-nál; Csaknem 90 forinttal emelné az E85 adóját a kormány; Szmogriadó a magyar nagyvárosokban" - csak néhány szalagcím az előző hetekből, amelyek arra utalnak, valami bűzlik, és nem Dániában.  Olcsóbb és zöldebb is lehetne az üzemanyag egy magyar találmány révén, a lehetőséget egyelőre Németországban látták meg benne.

Egy újabb terület, ahol veszíthetnek a cégek 2012-ben 

Az adótörvény-javaslatok számos ponton módosítják a kutatás-fejlesztéshez kapcsolódó hazai szabályozást. A csomag fájdalmasan érintheti azokat a cégeket, amelyek több, eddig meglévő kedvezménytől esnek el. A források emelkedése nélkül is lehetne azonban hatékonyabb a hazai K+F ráfordítás.

Lenyomják az EU-t 

Régóta küzd Európa a leginnovatívabb kontinens címért, de az Egyesült Államok és Ázsia évek óta verhetetlennek tűnik e téren. Annak ellenére, hogy 2010-ben az öreg kontinens cégeinek K+F beruházása 6,1 százalékkal nőtt – szemben a 2009-es 2,6 százalékos csökkenéssel – az Európai Bizottság által kiadott 2011. évi európai uniós ipari K+F beruházási eredménytáblázat azt is megmutatja, hogy a világranglistán a K+F bővülése tekintetében legelőkelőbb helyet elfoglaló 1400 cég többségének székhelye általában az Egyesült Államokban és néhány ázsiai országban található.

Európa lemaradhat 

Egyre inkább az unión kívül fogják megvalósítani K+F+I beruházásaikat az európai nagyvállalatok, komoly versenyhátrányt okozva ezzel az EU-nak - derül ki az Európai Bizottság által közzétett jelentésből. A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) szerint mielőbbi beavatkozásra van szükség e káros folyamatok visszafordítása érdekében uniós és hazai szinten egyaránt. 

Nagyobb üzemanyag-hatékonyság: páfránnyal 

Új vívmányt fejlesztenek ki a világkereskedelem alapköveinek számító nagy uszályok üzemanyagfelhasználásának csökkentésére. A megoldás a vízzel érintkező felület módosításában rejlik: a vízi növényt utánzó burkolat csökkenti az ellenállást.

Csírázó autóút - újrahasznosított papírból 

Utak, hidak rézsűjének erózióját gátló, papír alapú panelt dolgoztak ki uniós támogatással magyar szakemberek. A panel anyaga egyúttal megfelelő közeget képez a benne elhelyezett fűmag csírázásához. A panel tápanyagként is szolgál, majd lebomlik, visszajut a természetbe.

Génvizsgálat: előre megjósolják betegségeinket? 

A személyre szabott orvoslásé a jövő - hangzott el a Semmelweis Egyetem (SE) Molekuláris Neurológiai Klinikai és Kutatási Központ "Keressük a rizikót" elnevezésű rendezvényén. Mint Molnár Mária Judit igazgató kifejtette, a jelenlegi gyógyászat a már meglévő betegségekkel foglalkozik, de a hangsúly egyre jobban az örökletes, valamint epigenetikai (környezeti) rizikók felderítésére és a megelőzésre tevődik át. A másik irányvonal a farmakogenomikai kutatások, amelyek révén kideríthető, hogy melyik betegnél hatásos valamilyen gyógyszer.

Zöld energiát nyerhetünk az emberi testből! 

Az emberi test táplálékfelvétellel jut energiához. Eközben szervezetünk minden egyes életfunkciója energiát generál. Egy lélegzetünk 1 wattot, egy lépésünk 70 wattot. Összehasonlításképpen egy fúrógép meghajtása 1000 wattot igényel.

Takarékosság: egy liter üzemanyaggal Budapesttől Párizsig! 

A Shell Eco-marathon Europe versenyen bebizonyítják, hogy 1 liter üzemanyaggal akár a Budapest-Párizs távot is meg lehet tenni. Rajtra készek a magyar Shell Eco-marathon Europe versenyzők: bemutatkozott az egyetemistákból, főiskolásokból és középiskolásokból álló öt lelkes csapat.

Bár George Lucas is venne, nyereséget nem termel 

Fényévekre van a profittól az elektromos autók gyártása, és további technológiai áttörések kellenek ahhoz, hogy egy feltöltéssel 150-200 kilométernél is nagyobb távot tudjanak megtenni e járművek. A piaci szereplők mégis bíznak e kis réteget kiszolgáló piaci szegmens növekedésében.

Elektromos autók: előnyök és hátrányok 

Alapvetően városi közlekedésre alkalmasak, 90-130 kilométert tudnak megtenni egy akku-feltöltéssel, végsebességük 110 km/h. Üzemeltetési költségük -a gyártók állítása szerint- negyedannyiba kerül, mint a fosszilis üzemanyaggal közlekedő autóké. Áruk ugyan jócskán felülmúlja a hagyományos járművekét, de a világon mindenütt egyre több kormány kínál adókedvezményt vagy állami támogatást a megvételükhöz.

"Az egy főre jutó támogatással nem vagyunk jó pozícióban" 

Budapesten tanácskoztak a kutatás-fejlesztés hatékonyabbá tételéről az Európai Unió tagállamainak képviselői. A tét a pénzek jobb felhasználása volt a Half-time - Highway" névre keresztelt konferencián.

Nem meglepetés: Magyarország "mérsékelt innovátor" 

Az innováció területén nem tudta behozni fő nemzetközi versenytársaival szembeni lemaradását az Európai Unió, továbbra is elmaradt az Egyesült Államok és Japán teljesítményétől - derül ki az úgynevezett innovációs eredménytáblából, amelyet az Európai Bizottság adott ki kedden.

Biotechnológia: génblokkoló gyógyszerek 

Megfejtették genetikai kódjaink hárommilliárd "betűjét", mégsem forradalmasította az emberi génkészlet ismerete olyan mértékben a gyógyászatot, mint ahogy a szakemberek remélték. A génsebészet, a génekre ható gyógyszerek, az őssejtekkel való gyógyítás részben vagy egészben utópiák maradtak. Kevés beteg profitált a géntudomány vívmányaiból.

Ilyen a 21. század: széntüzelésű energiát falnak a szerverek 

Az internetes adatforgalom bővülésével és gyorsulásával exponenciálisan nő a számítógépes infrastruktúrák energiaigénye. Miközben a Facebookot felhasználói és környezetvédő aktivisták ostromolják, hogy váltson megújuló energiákra, a Google már zöld energiákba fektet, de több állami finanszírozást látna szívesen a megújuló energiákat övező kutatás-fejlesztésben.

A magyarok keveset nyertek az uniós intézkedéscsomaggal 

Egyelőre kevés érzékelhető lehetőséget jelent a hazai feltörekvő középvállalatok (FKV) számára az Európai Unió által létrehozott, kifejezetten a kis- és közepes vállalatokat (KKV) célzó intézkedéscsomag, a Small Business Act - közölte hétfőn a Deloitte Zrt. az MTI-vel. A kutatás és fejlesztési (K+F) adókedvezményekkel és a K+F tevékenység megítélésével kapcsolatos bizonytalanságok miatt sok vállalkozás a meglévő kedvezményekkel sem él.

"Jelentős pénzek" kkv-knak 

Jelentős pályázati lehetőségek nyíltak meg az Európai Unió kutatás-fejlesztési, innovációs pályázatain a magyar kis- és középvállalkozások számára (kkv) is - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH).
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Adózás

Apa és fia állította ki a fiktív számlákat, de hamar megbuktak a NAV-nál

Apa és fia állította ki a fiktív számlákat, de hamar megbuktak a NAV-nál  

Egy számlázási láncolat ellenőrzésekor vizsgálták azt a két társaságot, amelyek nevében csomagolási szolgáltatásokról és baromfi-feldolgozásról állítottak ki fiktív számlákat.

Klímablog

Húsvéti üdvözlőlapot küldött az ügyfeleinek? Fizethet utána

Húsvéti üdvözlőlapot küldött az ügyfeleinek? Fizethet utána  

Napjaink egyik legnagyobb kihívása a környezet megóvása, és szennyezésének minél erőteljesebb visszaszorítása.

Gazdaság

Jönnek a közös lengyel-ukrán fegyvergyárak

Jönnek a közös lengyel-ukrán fegyvergyárak 

Ukrajnai háború - Denisz Smihal: Lengyelország és Ukrajna közös fegyvergyárak létesítését tervezi.

Infokom

Szokatlan helyről érkezhet a környezetvédelem csodafegyvere?

Szokatlan helyről érkezhet a környezetvédelem csodafegyvere? 

Sokan aggódnak az MI környezetre gyakorolt káros hatásai miatt, de vajon tényleg csak veszélyt jelent?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo