Románia: Fókuszban a K+F infrastruktúra-fejlesztés és a klaszterek

Elérhetővé vált két K+F infrastruktúrát támogató európai uniós pályázat Romániában, és várható, hogy a közeljövőben a klaszterek létrehozásához is rendelkezésre állnak majd uniós források. Van, ahol romániai telephely is elég a pályázáshoz!

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Piac&Profit kérdésére Rák János Zoltán a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Magyar-Román Tagozatának titkára elmondta, a pályázati lehetőségeket érdemes áttekintenie a határhoz közeli cégeknek, mivel nem csak romániai bejegyzésű, vagy ottani leányvállalattal rendelkező vállalkozások számára elérhetőek, hanem bizonyos iparágakban a romániai telephely megléte is elég a pályázáshoz.

Kép:sxc

Vállalkozások K+F infrastruktúrájának fejlesztése K+F munkahelyteremtéssel egybekötve

A pályázati felhívás kifejezetten a vállalatok K+F infrastruktúrájának és emberi erőforrásainak fejlesztését célozza, amelyre július 8-tól augusztus 8-ig lehet jelentkezni. A pályázaton – vállalkozásra vonatkozó méretbeli korlátok nélkül – indulhat minden olyan jogi személyiséggel rendelkező vállalkozás (azaz nagyvállalat is), amely meglévő kutatási infrastruktúráját szeretné modernizálni, új kutatóközpontot szeretne létrehozni új épületek építésével, vagy a régi épületek bővítésével, de ezek mellett új kutatóeszközök és szoftverek vásárlása is a támogatható tevékenységek közé tartozik.

A vissza nem térítendő támogatás összege 1 millió és 40 millió lei között lehet, de a projekt összértéke nem haladhatja meg az 50 millió eurónak megfelelő összeget. A támogatás mértéke nagyvállalatok esetében maximum 50% (Bukarest-Ilfov régióban max. 40%), középvállalatok esetében maximum 60% (Bukarest-Ilfov régióban max.

50%), kisvállalkozások esetében pedig maximum 70% (Bukarest-Ilfov régióban max. 60%).

Meglévő és új K+F infrastruktúra fejlesztése és kialakítása romániai egyetemek és kutatóközpontok számára

A romániai kutatás-fejlesztés támogatásának érdekében olyan felsőoktatási intézmények pályázhatnak a felhívásra, amelyeknek tevékenységében szerepel kutatás-fejlesztés, illetve olyan intézmények, amelyeknek tevékenysége kutatás-fejlesztéshez kapcsolódik. A támogatást a meglévő infrastruktúra fejlesztésére, új eszközök és felszerelések beszerzésére, kutatási helységek modernizálására, valamint új kutatási központok, laboratóriumok létrehozására lehet felhasználni. A pályázatokat július 8-tól augusztus 8-ig lehet beadni.

A vissza nem térítendő támogatás összege minimum 4 millió lei, maximum 60 millió lei közötti lehet. A projekt összértéke (elszámolható és nem elszámolható költségekkel együtt) nem haladhatja meg az 50 millió eurónak megfelelő lei összeget. A támogatás mértéke maximum 100% lehet.

Klaszterek és klaszterhálózatok kialakításának támogatása A pályázati lehetőség még nem nyílt meg, de a tervezet szerint célja lesz a klaszterek létrehozásának elősegítése, valamint kialakulóban lévő és innovatív hálózatok fejlesztése, leginkább a vállalkozások összefogásának támogatásán keresztül (ezen belül is elsődlegesen a KKV-k integrációinak támogatása) azzal a céllal, hogy elősegítse a hazai és nemzetközi versenyképességet. Klaszterek menedzsment szervezetei jogosultak pályázni (különbséget téve a kialakulóban lévő és innovatív klaszterek menedzsmentjei között). A klasztermenedzsment szervezetnek non-profit tevékenységet kell folytatnia, az innovatív klaszter menedzsmentjével szemben pedig további elvárás, hogy K+F+I tevékenységet is folytasson.

Várhatóan a támogatás teljes keretösszege 87.000.000 lei (20 millió euró) lesz és az alábbi két konstrukcióra várják majd a pályázatokat: 1. A kialakulóban lévő klaszterek támogatása: a támogatás maximális összege ebben az esetben 870.000 lei (200.000 euró) – de minimis támogatásként. 2. Innovatív klaszterek kialakítása: a támogatás maximális összege 5.220.000 lei (1.200.000 euró) –részben de minimis támogatásként.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo