Európa lemaradhat

Egyre inkább az unión kívül fogják megvalósítani K+F+I beruházásaikat az európai nagyvállalatok, komoly versenyhátrányt okozva ezzel az EU-nak - derül ki az Európai Bizottság által közzétett jelentésből. A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) szerint mielőbbi beavatkozásra van szükség e káros folyamatok visszafordítása érdekében uniós és hazai szinten egyaránt. 

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Bizottság által közzétett kutatási eredmények szerint bár a vezető európai vállalatok K+F+I befektetéseinek háromnegyede jelenleg még az Európai Unión belül valósul meg, a következő években ezek a beruházások egyre inkább eltolódnak Kína (október elején egy konferenciát is rendeznek ezzel kapcsolatban Budapesten), Japán, India, az Egyesült Államok és az unión kívüli európai országok irányába.


Kiszorulhatnak a K+F+I befektetések Európából
Kép: flickr

Mindez azt jelenti, hogy az EU továbbra sem tekinthető vonzó helyszínnek az innovációs befektetések számára, ami egyre komolyabb versenyhátrányt okoz a fő nemzetközi riválisokkal szemben. Összességében a K+F+I beruházások terén 5 százalékos növekedésre számíthatunk a felmérésben részt vevő európai nagyvállalatoktól kapott adatok alapján, ugyanakkor az Európai Unióban várhatóan mindössze csak 3 százalékkal nő majd az érintett vállalatok innovációs költése. A fennmaradó két százalék tehát már az unión kívüli területekre irányul.

Az MGYOSZ szerint szükséges intézkedések
1. a vállalkozások tőkéhez jutásának elősegítése
2. egységes uniós szabályozási rendszer kialakítása, különös tekintettel a kockázati- és magántőke-befektetésekre
3. összehangolt K+F+I programok elindítása
4. a vállalkozások és az egyetemek közötti K+F+I együttműködések támogatása
5. a közvetlen kormányzati K+F+I-támogatások jelenlegi szintjének emelése

Az MGYOSZ szerint az EU területén működő vállalatok fejlődését a tőkéhez való hozzáférés nehézsége és a szabályozási rendszer bonyolultsága hátráltatja leginkább. Ezek a problémák nem csupán az európai K+F+I befektetések volumenét csökkentik, de lényegében a teljes uniós vállalati szektor gazdasági tevékenységét is negatívan befolyásolják. „Európai szinten összehangolt innovációs politikára van szükség a K+F+I beruházások visszaesésének megállítása érdekében. Sürgős intézkedéseket igényel továbbá a vállalkozások forráshoz jutásának megkönnyítése és a szabályozás egyszerűsítése az Európai Unió részéről, ha nem akar végleg lemaradni a globális gazdasági versenyben távol-keleti és tengerentúli versenytársai mögött." - mondta Futó Péter, a BUSINESSEUROPE alelnöke, az MGYOSZ elnöke.

A vállalkozások forráshoz jutását nehezíti az is, hogy jelenleg nem létezik egységes európai kockázatitőke-piac, mivel az eltérő nemzeti szabályozások ezt lehetetlenné teszik, komoly gátat jelentve a határokon átívelő befektetéseknek. Többek között ennek is köszönhető az innovációs beruházások terén megfigyelhető lemaradásunk fő versenytársainkhoz képest. (Hogy hogyan kerülhetők el a kockázati tőke bevonásának buktatói, arról itt olvashat részletesen.) A BUSINESSEUROPE egy új, egységes uniós szabályozási környezet megteremtésére tett javaslatot a közelmúltban annak érdekében, hogy a kockázati tőkealapok az Unió összes tagországában szabadon, egyforma feltételek mellett működhessenek. Az európai munkaadói szervezet levélben küldte el az Európai Bizottságnak a szabályozási kérdéssel kapcsolatos részletes javaslattervét.

Véleményvezér

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo